System WMS Sente porządkuje organizację pracy i zwiększa potencjał firmy

Spółka EGA to jeden z czołowych dystrybutorów narzędzi oraz elektronarzędzi w Polsce. Firma istnieje na rynku już od 26 lat. Produkty firmy EGA można kupić zarówno przez internet, jak i w sklepie stacjonarnym. Towary dostarczane są do klientów nie tylko na terenie Polski, ale również w całej Europie. EGA prowadzi także własny serwis narzędzi.

Specyfika funkcjonowania

Rozbudowa magazynu w 2016 roku pozwoliła firmie EGA na dwukrotne zwiększenie potencjału miejsc składowania. Obsługa ponad 10 tysięcy miejsc paletowych oraz 12 tysięcy indeksów magazynowych przy dotychczasowej organizacji pracy nie gwarantowała powodzenia. Firma EGA zdecydowała się na wdrożenie systemu informatycznego do obsługi magazynu wysokiego składowania. Spółka wybrała Sente jako partnera w realizacji projektu wdrożenia systemu w obszarze WMS. Implementacja nowego systemu WMS była konieczna, aby firma EGA mogła się dalej rozwijać, zwiększać obroty, poprawiać efektywność pracy oraz wyeliminować pomyłki. Doświadczenie Sente w projektowaniu rozwiązań wspierających zarządzanie gospodarką magazynową w podobnych firmach oraz wiedza, którą konsultanci Sente zgromadzili podczas realizowanych dotychczas projektów, była dla przedstawicieli firmy EGA bardzo istotna przy wyborze zespołu wdrożeniowego.

Cele projektu

Głównym celem projektu było skrócenie czasu realizacji zamówień oraz zmniejszenie liczby pomyłek pojawiających się w procesie ich kompletacji. Dodatkowo nowe rozwiązanie miało:

  • usprawnić procesy magazynowe związane z przyjęciem towaru, zatowarowaniem, kompletacją oraz zbiórką i wysyłką
  • wspierać pracę magazynierów i maksymalnie ją zautomatyzować
  • umożliwić dalszy rozwój firmy poprzez zwiększenie ilości realizowanych dziennie zamówień przy jednoczesnym zminimalizowaniu liczby nadgodzin

Usprawnienie zbiórki

Firma EGA ma bardzo wielu klientów, a ich liczba stale się zwiększa. Obsługa rosnącej liczby zamówień stawała się dla firmy coraz bardziej problematyczna. Zbiórka towarów była czasochłonnym procesem. Realizowały ją brygady, składające się z 5 – 6 osób. Jedna osoba na podstawie wydruków przekazywała informacje o tym, co należy zebrać, a pozostałe osoby szukały potrzebnych do kompletacji zamówienia elementów. System Sente S4 w obszarze WMS całościowo wsparł proces realizacji zamówień. Wdrożenie systemu spowodowało zmianę sposobu oznakowania towarów

skanowanie kodówObecnie do znakowania wykorzystywane są kody EAN, co ułatwia wyszukiwanie towaru na magazynie. System wskazuje magazynierom jaki towar i skąd należy zebrać do danego zamówienia. Dzięki temu nie poświęcają oni czasu na szukanie potrzebnych produktów. Wyeliminowane zostały również pomyłki wynikające z podobieństwa towarów. Z uwagi na różnorodność produktów występujących na magazynie wprowadzony został mechanizm podziału towarów na: gabaryty, małe rzeczy i zwykłe. Dodatkowo system ułatwia i przyspiesza realizację dużych zleceń. Jeśli zlecenie ma np. 300 pozycji, to jest ono rozbijane na mniejsze tak, aby jednocześnie szykowało je kilku magazynierów i mogło ono zostać jak najszybciej spakowane. Takie rozwiązanie skraca czas realizacji całego zlecenia.

Umożliwienie dalszego rozwoju

Wdrożenie systemu WMS miało nie tylko usprawnić procesy na magazynie, ale również umożliwić firmie EGA dalszy rozwój. Nowe rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie wydajności realizowanych zleceń. Dla firmy EGA priorytetem było to, aby nowe rozwiązanie informatyczne pozwoliło jej stale poszerzać ofertę. Dotychczas dodawanie nowych produktów dostępnych w sprzedaży było utrudnione. Magazynierzy musieli doskonale znać każdy produkt i każdy jego rodzaj, aby szybko odnajdywać elementy zamówień w magazynie. Obecnie wszelkie niezbędne informacje dotyczące towarów znajdują się w systemie. Magazynierzy nie muszą już szczegółowo znać wszystkich ich parametrów, co przy skali działalności firmy Ega jest dużym ułatwieniem w codziennej pracy. Dzięki temu dodanie nowych produktów do oferty jest proste i szybkie, więc może odbywać się z dnia na dzień.

Inwestycja, którą przynosi efekty

Jasno postawione cele wdrożenia, partnerska współpraca i szybkie reagowanie na pojawiające się potrzeby sprawiły, że prace przebiegały sprawnie, a ich efekty były widocznie już kilka dni po uruchomieniu nowego rozwiązania. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w pierwszym tygodniu funkcjonowania systemu WMS Sente S4 do firmy EGA na wizytę referencyjną przyjechała firma zainteresowana wdrożeniem rozwiązań Sente w swoim magazynie. Mimo tego, że były to pierwsze dni pracy firmy EGA na nowym systemie, jej przedstawiciele wypowiadali się o nowym rozwiązaniu bardzo dobrze i polecali wybór Sente jako partnera przy realizacji tego typu projektu.

Obecna organizacja pracy wynikająca z wdrożonego systemu daje możliwość realizacji większej ilości zamówień niż przed wdrożeniem WMS. Nowe rozwiązanie wspiera firmę na tyle efektywnie, że inwestycja w projekt zwiększyła znacząco możliwości spółki EGA i otwiera możliwość dalszego rozwoju.

Powrót do listy projektów