Robotyzacja polskiego przemysłu oczami ekspertów

Czy robotyzacja i sztuczna inteligencja w firmach produkcyjnych to opłacalne rozwiązania?
Na to pytanie poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas konferencji zorganizowanej przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu pod nazwą: „Robotyzacja i sztuczna inteligencja – czy mnie na to stać?”.

Dyskusja o wymiarze praktycznym

Spotkanie odbyło się w wyjątkowej scenerii pomorskiego Aeroklubu. Podczas wydarzenia swoje wystąpienia miały firmy, które w portfolio mają rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji oraz robotyki. Sente reprezentował Damian Dziuba – doświadczony konsultant i architekt rozwiązań z obszaru zarządzania produkcją. Wśród poruszanych podczas spotkania tematów znalazły się m.in.: zmiany, jakie niesie za sobą wdrożenie w przedsiębiorstwie robotyzacji i sztucznej inteligencji, możliwość poprawy wydajność procesu produkcji podczas rutynowych działań, wpływ nowoczesnych rozwiązań na rolę człowieka w przedsiębiorstwie. Eksperci poruszyli ponadto zagadnienia związane z opłacalnością robotyzacji, starając się określić kiedy i dla jakiego typu przedsiębiorstw będzie ona stanowiła najbardziej efektywne rozwiązanie.

Wdrożenie win-win

Nasz ekspert, Damian Dziuba, podczas swojego wystąpienia skupił się na omówieniu tego, jak w praktyce wygląda wdrożenia robotyzacji. Na przykładzie współpracy z firmą WIT-METAL Damian przedstawił wyzwania związane z optymalizacją produkcji, z którymi chciała poradzić sobie firma, cele postawione przed projektem i efekty, jakie ostatecznie zostały osiągnięte. Robotyzacja i automatyzacja produkcji przebiegła w formie ewolucji podejścia do procesu produkcji, roli, jaką pełnią w nim pracownicy i maszyny oraz system zarządzania produkcją. Współpraca z Sente zaowocowała zmniejszeniem obciążenia pracowników, utrzymaniem tego samego poziomu zatrudnienia w dziale programistów oraz odciążeniem pracowników biura. W wyniku osiągniętych rezultatów firma WIT-METAL planuje dalsze prace nad rozwojem systemu, mające na celu kolejne kroki w procesie robotyzacji przedsiębiorstwa.

Czy robotyzacja ma sens?

Temat opłacalności i zasadności inwestycji w robotyzację i sztuczną inteligencję w produkcji był motywem przewodnim konferencji. Na przykładzie współpracy z naszym Klientem możemy jednoznacznie stwierdzić, że przemyślany proces automatyzacji i robotyzacji, w który z pełnym przekonaniem angażują się wszyscy pracownicy, wsparty odpowiednio dostosowanymi rozwiązaniami IT, to opłacalna inwestycja. Ważne, aby podczas wyboru systemu, który wesprze proces, zwrócić uwagę na możliwość jego modyfikacji i rozbudowy o nowe funkcje. Jest to kluczowe, ponieważ tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać potencjał biznesowy firmy wynikający z jej specyfiki. Otwarte na modyfikacje rozwiązanie, to również gwarancja wsparcia wszelkich zmian czy nowych procesów, które w przyszłości mogą pojawić się w przedsiębiorstwie. Po stronie dostawcy rozwiązań IT warto również szukać doświadczonych konsultantów, którzy łącząc wiedzą biznesową i techniczną, będą w stanie przeprowadzić firmę przez proces transformacji oraz doradzić najbardziej optymalne rozwiązania.

Powrót do listy artykułów