3 porady jak wybrać system ERP dla produkcji


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak wybrać system ERP dla produkcji?
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu ERP?

3 porady jak wybrać system ERP dla produkcji

Obecnie na rynku istnieje wielu dostawców, którzy oferują system ERP dla produkcji. Ci więksi, globalni, lub mniejsi, lokalni. Rozwiązania gotowe, dedykowane, różne moduły – czasem trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Wbrew pozorom nie ma uniwersalnego narzędzia, który dopasuje się do każdej firmy z branży produkcji. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, musisz wiedzieć, jak podejść do takiego przedsięwzięcia i na co zwrócić uwagę, aby oprogramowanie sprawdziło się w Twojej organizacji.

Jak wybrać system ERP dla produkcji?

Cyfryzacja procesów to kluczowa zmiana dla przedsiębiorstwa. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie do tematu – nie tylko wyznaczenie budżetu, ale również pogłębiony research, szczegółowe rozplanowanie projektu i zaangażowanie osób, które mają w nim uczestniczyć. Jak wybrać system ERP dla produkcji? Poniższe wskazówki pomogą Ci osiągnąć oczekiwany efekt i ułatwią wdrożenie.

1. Praca u podstaw

Najważniejszym krokiem, aby dobrze wybrać system ERP dla produkcji, jest odpowiedzenie sobie na podstawowe pytania. Jakie są cele biznesowe wdrożenia? W jaki sposób wykorzystasz nowe oprogramowanie do budowania przewagi konkurencyjnej na rynku? Czy rozwiązanie, którego potrzebujesz, powinno być rozbudowane i dopasowane do procesów firmy, czy wystarczy prosty ERP z podstawowymi funkcjami? Kto będzie stanowił zespół projektowy? Należy zebrać jak najwięcej informacji i uporządkować je, aby łatwiej było przystąpić do selekcji i wyboru dostawcy oraz zawartości systemu. Implementacja to przedsięwzięcie, które dotyczy wszystkich aspektów Twojej organizacji. Dlatego jeśli nie posiadasz sprecyzowanych odpowiedzi na powyższe pytania, projekt może nie wypalić. 

W jaki sposób udzielić na nie odpowiedzi? Oprócz sesji brainstormingowej z zespołem projektowym warto zasięgnąć pomocy u dostawców systemów ERP dla produkcji. Jeżeli to za mało, możesz także skorzystać z porad firmy consultingowej. Pamiętaj, że już na etapie opracowywania odpowiedzi na podstawowe zagadnienia, należy zwracać uwagę na szczegóły oraz końcowego użytkownika. Dlatego rozmowa z pracownikami może wnieść wiele wartościowych informacji, które przydadzą się na późniejszym etapie wdrożenia. To w końcu oni mają później korzystać z tego rozwiązania – warto zapytać ich, jakie mają potrzeby i oczekiwania.

2. Wybór funkcji i modułów

Gdy wiesz już, w jakim zakresie potrzebujesz wsparcia, a cele wdrożenia zostały jasno określone, łatwiej będzie Ci wybrać moduły. W skrócie – co ten system ERP dla produkcji ma robić? Dobrą praktyką jest to, aby wybrać tylko te najpotrzebniejsze moduły, które w pełni pokrywają się z zakresem obszarów, które zamierzasz usprawnić. Wielu przedsiębiorców myśli, że im więcej, tym lepiej. W przypadku tego rozwiązania nie zawsze się to sprawdza. Jeżeli np. rozliczasz księgowość przez firmę zewnętrzną, to czy warto inwestować środki w moduł finansowy, który nigdy nie zostanie użyty? Rezygnacja ze zbędnych funkcji przyczynia się do zaoszczędzenia pieniędzy, które możesz później przeznaczyć np. na dalszy rozwój systemu lub inne cele. Ponadto mniej modułów to krótszy czas wdrożenia – dzięki temu szybciej będziesz mógł zacząć korzystać z nowego narzędzia.

Najpopularniejszym wyborem w przypadku modułów systemu ERP dla branży produkcyjnej są: 

  • Zarządzanie produkcją. To najważniejszy moduł, który ma odpowiadać za planowanie produkcji i optymalizowanie procesów wytwórczych. 
  • Finanse i księgowość. Ta opcja pozwoli na szczegółowe ewidencjonowanie surowców oraz gotowych produktów, a także na fakturowanie i rozliczanie się z klientami. Z uwagi na zintegrowanie z całym systemem, ryzyko błędów zostaje wyeliminowane, a automatyzacja czynności i procesów odciąża pracowników. 
  • Handel i dystrybucja. Ten element rozwiązania to ogromne wsparcie działań biznesowych firmy. Obsługa kanałów sprzedaży B2B i B2C, cyfryzacja procesów handlowych i integracja ze spedytorem lub platformą e-Commerce – i to wszystko w jednym miejscu. 

3. Porównanie dostawców

Kolejnym krokiem, aby wybrać system ERP dla produkcji, jest wybór dostawcy. Warto pamiętać, aby nie kierować się jedynie wysokością ceny końcowego projektu. Wdrażasz w firmie oprogramowanie, które zostanie z Tobą na długi czas. Być może za 5 lat będziesz rozwijać organizację w inną stronę, niż dotychczas, i poczujesz potrzebę rozbudowania rozwiązania o dodatkowe moduły, lub zmodyfikowanie obecnych. Dobrze jest wtedy mieć w dostawcy stabilnego partnera biznesowego otwartego na dalszą współpracę. 

Jak sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie dostawca, jest „tym jedynym”? Zweryfikuj, od kiedy działa na rynku i czy wyniki finansowe firmy mówią o rentowności, czy o stratach. Ilu klientów korzysta z rozwiązań wdrażanych przez nią i czy ma doświadczenie w Twojej branży? Być może przedsiębiorstwo, które wybierzesz, będzie mogło pokazać Ci swoje oprogramowanie ERP dla produkcji u jednej z firm, u której je wdrożyło. Dzięki temu zobaczysz, jak prezentuje się na żywo i porozmawiasz z osobami, które na co dzień z niego korzystają.

Jakie pytania pomogą wybrać system ERP dla produkcji?

Niewątpliwie system ERP dla produkcji przyniesie Twojej firmie wiele korzyści. Jednak warto zadać sobie konkretne pytania przed, w trakcie i po wdrożeniu oprogramowania. Oprócz wymienionych wcześniej zagadnień bardzo ważne jest, jak bardzo rozbudowanego oprogramowania potrzebujesz, z czym je zintegrujesz, czy też co zrobisz, jeśli budżet wypali się przed startem. Dzięki gruntownemu przygotowaniu się do tematu unikniesz niepowodzeń.