Jakie integracje powinien posiadać system ERP?


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są integracje systemu ERP?
  2. Z jakimi platformami można zintegrować system ERP?
  3. Co może dać zintegrowanie systemu ERP?

Jakie integracje powinien posiadać system ERP?

O modułach i funkcjach oprogramowania można się wiele dowiedzieć z różnych źródeł. Rzadziej jednak mówi się o integracjach ERP z innymi podmiotami, takimi jak banki, platformy marketplace czy spedytorzy – a są przecież tak samo ważne. Dlaczego? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest integracja systemu ERP?

Integracja to połączenie rozwiązania ERP z zewnętrznym systemem – na przykład bankowym. Celem jest usprawnienie przepływu informacji pomiędzy nimi, bez ręcznego wprowadzania ich. W ten sposób część procesów może odbywać się automatycznie. Czas to pieniądz – a dzięki właściwemu zintegrowaniu systemów można zaoszczędzić obie te rzeczy. 

Dlaczego integracje systemu ERP są ważne?

Przede wszystkim integracje systemu ERP pomagają zwiększyć dokładność wielu operacji. Zapewnia to spójność przekazywanych danych. 

Wyobraź sobie, że Twoja firma nie jest zintegrowana z marketplacem, czyli portalem internetowym, w którym wystawiasz swoje produkty. W momencie, w którym klient kupuje przedmiot za pośrednictwem takiej strony, zamówienie nie trafia do systemu automatycznie. Musisz przenieść je manualnie, aby zacząć je realizować. O ile jest ich tylko kilka dziennie, nie powinno to stanowić większego problemu. A teraz pomyśl, że takich zleceń wpływa sto. Trochę trudniej je wtedy obsłużyć, prawda? 

Zintegrowanie z zewnętrznymi platformami sprzedażowymi, na przykład Allegro, umożliwia zbieranie i przekazywanie danych dotyczących realizacji. Ogranicza również błędy, które mogą powstać przy ręcznym przepisywaniu informacji o adresie klienta, czy liczbie zamówionych przez niego towarów. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany, a pracownicy nie muszą ręcznie uzupełniać danych i mogą zająć się realizacją zamówienia.

Integracje ERP to dobry sposób na wyeliminowanie nieścisłości pomiędzy platformami. Połączenie systemu ERP z platformami sprzedażowymi sprawia, że informacja o stanie magazynowym jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Na pewno znasz sytuację, w której klient kupił produkt, który został wcześniej sprzedany i obecnie nie ma go w ofercie, choć na stronie internetowej nadal widnieje. Co dzieje się później? Firma jak najszybciej musi zamówić dodatkowe materiały, aby zrealizować zamówienie, lub skontaktować się z klientem i ustalić ewentualny zamiennik. Opóźnia się czas wysyłki. W niektórych przypadkach zlecenie jest anulowane, a klient, zniechęcony doświadczeniem, nie wraca już do sklepu. 

Rodzaje integracji systemu ERP

System ERP może być zintegrowany z różnymi rozwiązaniami. Poniżej niektóre z nich.

Systemy bankowości elektronicznej

Integracja ERP z systemem bankowości elektronicznej pozwala przede wszystkim na zarządzanie finansami firmy, bez konieczności logowania się do strony internetowej. Jest to nieco bezpieczniejsza alternatywa, która pozwala na ochronę przed kradzieżą danych logowania. 

Zautomatyzowanie wymiany danych między przedsiębiorstwem a instytucją finansową, to duża oszczędność czasu. Nie ma potrzeby ręcznego dokonywania formalności, takich jak pobieranie wyciągów z banku, czy rozliczanie i zlecanie płatności – również do ZUS-u lub urzędu skarbowego. W skali miesiąca te czynności mogą zabierać pracownikom nawet kilka godzin. Dlatego cyfryzacja tych procesów odciąża księgowych, co przyczynia się do zmniejszenia liczby błędów. 

Systemy magazynowe

System ERP zintegrowany z rozwiązaniem WMS umożliwia swobodny przepływ informacji dotyczący towaru w magazynie. Zapewnia to całkowitą kontrolę nad łańcuchami dostaw. Ten sposób pozwala też gromadzić dane, które można później wykorzystywać np. przy generowaniu raportów.

Sklepy internetowe

Integracja ERP ze sklepem internetowym pozwala na zapewnienie klientom najlepszych wrażeń zakupowych. Dzięki stanom, które aktualizowane są na bieżąco, kupujący zamawia produkty, które realnie znajdują się w magazynie. Proces realizacji zlecenia trwa krócej z uwagi na jego automatyczną obsługę.

Integracje systemu ERP Teneum X

System ERP Teneum X jest zintegrowany z najpopularniejszymi rozwiązaniami na rynku w następujących obszarach: 

  • spedycja – zautomatyzowany proces tworzenia dokumentów spedycyjnych i przekazywanie informacji dotyczącej zamówienia na bieżąco, to najważniejsze z funkcji, jakie pełni ta integracja. Istnieje możliwość połączenia systemu z DPD, DHL, InPost, FedEx, Paczka w Ruchu, UPS, GLS, Raben, Schenker, No Limit, lub Czech Logistic,
  • platforma e-commerce – zwiększa spójność pomiędzy magazynem a kanałem sprzedaży internetowej i pozwala na modyfikację oferty sklepu, 
  • bankowość – wymiana danych między firmą a instytucjami bankowymi w uproszczonej, cyfrowej formie. Drajwery integracyjne dostępne są dla mBanku, Citi Banku, Banku PKO, BGŻ BNP Paribas, Santandera i wielu innych, 
  • business inteligence – przeprowadza złożone i skomplikowane analizy na ogromnych zbiorach danych, pomaga monitorować kluczowe wskaźniki wydajności firmy, 
  • ekosystem produkcyjny – to rozwiązanie dla firm z branży produkcyjnej posiada kilka gotowych integracji, m.in. z oprogramowaniem do nestingu, czy automatyką magazynową, ale może zostać połączone z dowolnym systemem, jaki jest wykorzystywany w przedsiębiorstwie. 

To tylko przykładowe obszary, w których tworzymy integracje. Nowe powstają na bieżąco – zgodnie z tym, jakie potrzeby mają nasi klienci.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, z czym integruje się system ERP. Jeżeli jesteś w procesie wyboru lub rozważasz, czy Twoje rozwiązanie jest wystarczające, to warto rozważyć przynajmniej jedną z powyższych opcji. Zintegrowanie powinno być funkcjonalnym modułem, dzięki któremu osiągniesz wymierny cel i zoptymalizujesz pracę swojego przedsiębiorstwa.