System do zarządzania produkcją wielowariantową


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest produkcja wielowariantowa?
  2. Jak działa system ERP do zarządzania produkcją wielowariantową?

System do zarządzania produkcją wielowariantową

Produkcja wielowariantowa, czyli na zamówienie, to specyficzny model, w którym produkty tworzone są na zlecenie klienta. Od kubków z nazwą firmy, przez koszulki z nadrukami, aż do naprawdę dużych projektów, takich jak jacht. Ten rodzaj wytwarzania towaru pozwala na ograniczenie nadprodukcji, przyczynia się także do ochrony środowiska, jednak jest trudny do zaplanowania, ponieważ zależy od klienta – a dokładniej od tego, ile zamówi on asortymentu. Najlepszym systemem do zarządzania produkcją wielowariantową jest ERP. Ułatwia cały proces i odpowiada na problemy specyficzne dla tego modelu.

Czym jest produkcja wielowariantowa?

Czym jest produkcja wielowariantowa, inaczej nazywana produkcją na zamówienie, to współpraca pomiędzy firmą a klientem. Ma on wpływ na to, jak wygląda końcowy produkt, ponieważ przedsiębiorstwo wytwarza towar tylko w momencie otrzymania zlecenia do wykonania. Ten model charakteryzuje się dużą elastycznością, a do produkcji używa się uniwersalnych maszyn, aby można było dostosować je do danego zlecenia.

System ERP do zarządzania produkcją wielowariantową

Skoro wiesz już, czym jest produkcja wielowariantowa, pora dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej wspiera ją system ERP. Przede wszystkim dlatego, że zwiększa efektywność pracy w firmie produkcyjnej, a także wspiera wszystkie procesy biznesowe. Ponadto może on zostać zintegrowany z innymi rozwiązaniami, takimi jak moduły systemu WMS, platforma e-Commerce, czy firma spedycyjna. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak ERP może Ci pomóc.

Zarządzanie surowcami i zapasami

Głównymi problemami występującymi w przypadku produkcji wielowariantowej, jest bardzo duża i stale rosnąca liczba SKU – niewiele podzespołów jest stałych w procesie, poza tym rozplanowanie dostaw w zakresie czasowym wybranym przez klienta może sprawiać trudności. Warto wspomnieć o zarządzaniu zapasami, których nie może być zbyt wiele w magazynie – istnieje spore prawdopodobieństwo, że pozostałe materiały nie zostaną zużyte, ponieważ kolejny zamawiający kupi zupełnie inną serię produktów. System ERP musi zatem wspierać proces ewidencjonowania surowców, a także rezerwowania ich. Przekłada się to na możliwość określenia terminów realizacji poszczególnych zleceń. Poza tym, jeżeli wystąpi sytuacja, w której poziom surowców będzie niski, rozwiązanie automatycznie zamówi brakujące materiały, by uniknąć przerwy w produkcji na zamówienie. Dzięki analizie ich ilości, narzędzie optymalizuje wykorzystanie półproduktów, przyczyniając się do oszczędności. To również bardzo dobry sposób na ochronę środowiska, ponieważ kupno i zużycie mniejszej liczby półfabrykatów oznacza mniejsze marnotrawstwo. Jeżeli więc tematy związane z ekologią są dla Ciebie ważne, produkcja wielowariantowa może być najlepszym modelem wytwarzania towaru w Twojej firmie. 

Kontrola nad przebiegiem produkcji

Kolejnym ważnym zadaniem, jakie realizuje oprogramowanie ERP do zarządzania produkcją wielowariantową, jest kontrolowanie przebiegu produkcji. Dzięki informacjom uzyskiwanym na bieżąco łatwiej podjąć decyzje, które są niezbędne, aby firma poprawnie funkcjonowała. Szczególnie w sytuacjach, które wymagają szybkiej reakcji. Na przykład gdy zamówisz niewystarczającą ilość półfabrykatów, i produkcja jest zagrożona, system ERP do zarządzania produkcją wielowariantową automatycznie składa zamówienie u dostawcy, aby jak najszybciej uzupełnić zapasy.

Integracja z innymi modułami i systemami

Rozwiązanie ERP można rozbudować o dodatkowe moduły, a także zintegrować z innymi systemami, aby ulepszyć przepływ informacji między działami, np. sprzedaży czy księgowości. Minimalizuje to błędy, które mogą się pojawić podczas ręcznego kopiowania i przekazywania danych. Zintegrowanie oprogramowania do zarządzania produkcją wielowariantową z platformą e-Commerce sprawia, że napływające zamówienia automatycznie przekazywane są do realizacji. Wszystkie dane o zapotrzebowaniu na surowce umieszczane są bezzwłocznie w rozwiązaniu ERP. Umożliwia to automatyczne złożenie zamówienia na brakujące materiały. 

Produkcja wielowariantowa wymaga także szczegółowego ewidencjonowania i rezerwowania surowców. Jest to o wiele łatwiejsze, gdy system zostaje rozbudowany o moduł księgowości. Automatyzacja procesów związanych z fakturowaniem daje pewność, że wszystko zostanie prawidłowo rozliczone, a pracownicy działu księgowego będą mogli skupić się na innych zadaniach. Oprogramowanie jest dostosowywane do bieżących regulacji prawnych. Nie musisz się więc martwić, że przez brak aktualizacji przeoczysz ważne zmiany, wpływające na sposób rozliczania.

Warto zwrócić uwagę na możliwość integracji z systemami z zewnątrz, np. spedycyjnymi. Umożliwia to przekazanie wyprodukowanego zamówienia do spedytora, a listy przewozowe są wypełniane automatycznie. 

Przy wyborze rozwiązania kieruj się potrzebami biznesowymi. Pomyślisz sobie, że to oczywiste, prawda? Jednak dla wielu przedsiębiorców wizja systemu, który odpowiada za wszystko, jest bardzo kusząca – nawet jeśli w rzeczywistości firma skorzysta tylko z np. dwóch czy trzech modułów. Dlatego, zanim wybierzesz odpowiednie oprogramowanie, musisz wyznaczyć cele wdrożenia i określić, na jakie potrzeby poszukujesz odpowiedzi. Pomoże Ci to uniknąć niepotrzebnych kosztów wynikających z implementacji zbędnych dodatków, z których nigdy nie skorzystasz, a skupisz się na rzeczywistych problemach firmy.

Realne efekty

Opisy funkcji to nie wszystko – na pewno ciekawi Cię, jak wygląda praktyka. System ERP do zarządzania produkcją wielowariantową wdrożyliśmy u jednego z naszych klientów, producenta zespołów ciśnieniowych. Precyzyjne planowanie produkcji oraz pełna kontrola nad wytwarzaniem towarów na zamówienie stanowiły główne filary przedsięwzięcia. Efektami wdrożenia są 100% kontrola nad produkcją przy dwukrotnie mniejszym zużyciu surowców i czas wytwarzania wyrobów krótszy o 15%.

Podsumowanie

System ERP to narzędzie, dzięki któremu produkcja wielowariantowa, pomimo swojego skomplikowania, staje się łatwiejsza. Oprogramowanie wzbogacone o dodatkowe moduły takie jak WMS wspiera wszystkie potrzeby i optymalizuje procesy wewnątrz organizacji. Jeżeli Twoja firma poszukuje idealnego rozwiązania, warto rozważyć wdrożenie tego rozwiązania.