Nowy Polski Ład


Nowy Polski Ład

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie zmiany może przynieść Nowy Ład?
  2. Jak bardzo prawdopodobne jest pojawienie się Nowego Ładu?
  3. Czy system Teneum X zostanie dopasowany do zmian wynikających z Nowego Ładu?

W styczniu 2022 roku weszły w życie zmiany związane z programem Polski Ład, przez wielu nazywanym żartobliwie „Nieładem”. Faktycznie, nowe zasady w zakresie społeczno-gospodarczym przysporzyły Polakom wielu emocji. Reklamowany jako korzystny, Nowy Ład sprawił, że wiele osób na nim straciło. Od tamtej pory rząd regularnie wdraża poprawki w celu usprawnienia reformy, a w ostatnim czasie zapowiedział kolejne modyfikacje. Czy czeka nas Nowy Polski Ład? Co zmieni się w najbliższych miesiącach?

Czy czeka nas Nowy Ład?

Z początkiem stycznia, wiele osób przekonało się o tym, jak zmiana związana z Polskim Ładem wpłynie m.in. na wysokość wynagrodzeń. Jednak wraz z wejściem zmian w życie, zaczęto dostrzegać wiele problemów, wynikających z nieprawidłowego przygotowania planu. Nauczycielka z województwa wielkopolskiego straciła ponad 700 zł – a takich historii pojawiło się znacznie więcej. Polacy oczekują, że rząd wprowadzi Nowy Polski Ład, który skoryguje dotychczasowe nieprawidłowości. Jak bardzo prawdopodobne są takie zmiany? 

Do tej pory błędy były korygowane poprzez stopniowe łatanie programu. 24 marca 2022 roku rozpoczęły się konsultacje społeczne, które trwały do 2 kwietnia. Ich celem było ustalenie ostatecznej wizji zmian podatkowych. Najważniejsze z ostatnich propozycji usprawnień Nowego Ładu dotyczą wysokości podatku dochodowego, a także zasad poboru zaliczek PIT. Wiceminister finansów rozmawiał z przedstawicielami wielu środowisk, a także branż: od doradców podatkowych oraz księgowych, przez branżę IT, Radę ds. Przedsiębiorczości, do związków zawodowych górników oraz samotnych rodziców. Dzięki temu dialog był konstruktywny i obejmował potrzeby różnych grup społecznych. 

Ministerstwo finansów ujawniło, że nowelizacja wejdzie w życie od 1 lipca 2022 roku, jeśli zostanie podpisana przez prezydenta. Zadziała wtedy wstecz – obejmie wszystkie przychody, uzyskane od 1 stycznia. Zapowiedziane zostało także, że ministerstwo poinformuje o kolejnych propozycjach w nadchodzących tygodniach.

Polski Ład – zapowiedzi zmian

W mediach można znaleźć wiele informacji na temat nowych założeń. Co konkretnie zaproponował rząd? Poniżej najważniejsze propozycje zmian związanych z programem Nowy Ład. 

Obniżenie wysokości podatku PIT do 12%

Ta propozycja zakłada, że podatnicy na skali podatkowej zapłacą niższą stawkę podatku PIT. Muszą jednak mieścić się w pierwszym progu podatkowym, który wynosi do 120 tysięcy zł. Szacuje się, że dzięki tej zmianie, 25 milionów Polaków zapłaciłoby rocznie podatek niższy o 29%. Polski Ład nie zakłada zmian dla kwoty wolnej, która wynosi 30 tysięcy zł.

Koniec z ulgą dla klasy średniej

Polski Ład reklamował ulgę dla klasy średniej jako odciążenie podatników, którzy mieścili się w zakresie wysokości przychodów wynoszącym rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł. W praktyce wielu obywateli zrezygnowało z niej, ponieważ mogliby ponosić ogromne koszty. Rząd planuje likwidację tej ulgi. Zapewnia jednak, że taka zmiana będzie dla podatników korzystna, lub neutralna. Jeżeli jednak okazałaby się niekorzystna, system dopuszcza rozliczenie z uwzględnieniem ulgi.

Rozliczanie z dzieckiem dla samotnych rodziców

Dla rodziców, wychowujących dzieci samotnie, zakładany jest powrót możliwości wspólnego rozliczania z dzieckiem. Dzięki temu dwa razy skorzystaliby z kwoty wolnej od podatku. To rozwiązanie miałoby zastąpić ulgę dla samotnych rodziców, która do tej pory wynosiła 1 500 zł.

Preferencje podatkowe dla opiekunów, rodziców i dzieci

Kolejna modyfikacja ma na uwadze dobro rodziców, opiekunów oraz dzieci. Na czym ma polegać? Przede wszystkim zakłada zwiększenie kwoty zarobków, którą dziecko może osiągnąć, bez utraty preferencji podatkowej przez ich rodziców. To 12-krotność renty socjalnej, czyli wzrost z 3 089 zł do 16 061,28 zł. Ponadto dziecko z przyznaną rentą rodzinną, byłoby traktowane jako odrębny podatnik. Zyskałoby możliwość korzystania z kwoty wolnej, a świadczenie nie będzie doliczane do dochodów rodziców. Z kolei ulgi podatkowe – ulga na powrót, dla młodych, pracujących seniorów lub rodzin 4+ – mają również obejmować zasiłki macierzyńskie, które przyznawane są rodzicom oraz opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie.

Preferencje dotyczące składki zdrowotnej

Niektórzy mogą spodziewać się pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne do określonego limitu. Zmiana prawdopodobnie będzie dotyczyć przedsiębiorców: 

  • na podatku liniowym – roczny limit będzie wynosił 8 700 zł (pomniejszenie dochodu), 
  • na ryczałcie – 50% zapłaconych składek (pomniejszenie przychodu), 
  • na karcie podatkowej – 19% zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). 

Co z abolicją podatkową?

W październiku 2022 roku miały wejść w życie przepisy, które stanowiły, że podatnik może zgłosić nieopodatkowany majątek lub dochód, a następnie zapłacić preferencyjny podatek:  2% od majątku lub 8% dochodu. Według aktualnych doniesień ministerstwo zakłada wykreślenie tych planów.

Polski Ład a system ERP Teneum X

Konsultanci Sente śledzą wszystkie informacje o nowych zmianach. System ERP Teneum jest na bieżąco dostosowywany do wymogów wynikających z programu. Ostateczne aktualizacje zostaną przeprowadzone, gdy modyfikacje Nowego Polskiego Ładu zostaną zatwierdzone i podpisane przez prezydenta.