System ERP w subskrypcji z gwarancją poprawy efektywności – subskrypcja ERP


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest subskrypcja ERP?
  2. Jakie korzyści przynosi model subskrypcji ERP?
  3. Kto może z niego skorzystać?

System ERP w subskrypcji z gwarancją poprawy efektywności – subskrypcja ERP

Intensywny rozwój przedsiębiorstw z sektora MŚP sprawia, że firmy te potrzebują dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwiązań ERP, które pozwolą im zbudować przewagę na rynku. Tradycyjny model wdrożenia wiąże się jednak z koniecznością przeznaczenia zasobów finansowych na tę inwestycję, co może stanowić barierę dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw. W dobie kryzysów, spadku popytu i zachwianej koniunktury gospodarczej, wiele firm nie może pozwolić sobie na koszt rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie ERP w modelu subskrypcyjnym, które w Polsce oferują już pierwsi dostawcy systemów informatycznych.

Rola systemu ERP w modelu subskrypcyjnym w zarządzaniu biznesem

Co to jest system ERP i jaką pełni rolę w zarządzaniu biznesem? Jest to rozwiązanie stanowiące niejako układ nerwowy przedsiębiorstwa i integrujące różne obszary działalności – np. finanse, produkcję, przepływ pracy – za pomocą jednej, spójnej bazy danych. Jego wykorzystanie ma na celu usprawnienie procesów biznesowych, tak, aby zwiększyć ich efektywność i ułatwić zarządzanie zasobami oraz danymi organizacji. Zazwyczaj system składa się z wielu modułów, które odpowiadają konkretnym obszarom. 

Obecnie subskrypcje stanowią popularny model płatności za różnego rodzaju usługi i produkty. Platformy VOD, zakupy, serwisy informacyjne, pakiety medyczne i sportowe – to tylko niektóre z nich. Nic więc dziwnego, że potrzeby klientów w tym zakresie rosną i przenoszą się do sfery biznesowej. Subskrypcja ERP to wygodny i elastyczny model finansowania zyskujący na popularności w Polsce. Działa podobnie do subskrypcji wykorzystywanych przez firmy kierujące swoją ofertę do klientów indywidualnych – przedsiębiorstwo po prostu płaci regularną opłatę za korzystanie z systemu, zwykle w formie opłaty miesięcznej. Taki rodzaj finansowania może ułatwić wdrożenie rozwiązania szczególnie w przypadku organizacji, które mają ograniczony na ten cel budżet.

Subskrypcja ERP jako model finansowania

Pytanie: „Ile kosztuje system ERP?” często pojawia się już na samym początku rozmów z klientami. Nic dziwnego – przedsiębiorca potrzebuje tej informacji, aby oszacować, ile będzie musiał zainwestować w nowe rozwiązanie i ustalić, czy mieści się ono w przygotowanym budżecie. Biorąc pod uwagę, że kwota zależna jest od potrzeb danej organizacji i nie ma górnych widełek, warto dobrze zastanowić się, w jaki sposób sfinansować taki projekt. Należy również pamiętać, że jest to długofalowa inwestycja, która w określonym czasie powinna przynieść wymierne korzyści biznesowe, a podczas wdrożenia można skorzystać z różnego rodzaju dotacji. Subskrypcja ERP jest komfortowym modelem finansowania, który obniża barierę wejścia do świata rozwiązań IT. Zamiast jednorazowego kosztu w wysokości kilkuset tysięcy złotych, przedsiębiorstwo płaci regularnie znacznie niższą opłatę subskrypcyjną. Takie podejście pozwala na inwestycję, która uwzględnia kondycję, plany i cele firmy.

Jakie korzyści przynosi subskrypcja ERP?

Rozwiązanie ERP w modelu subskrypcyjnym charakteryzuje się elastycznością, wygodą i bezpieczeństwem. To ważne korzyści, które wynikają z tego rodzaju finansowania – szczególnie w czasach, w których przedsiębiorstwa poszukują stabilności. Subskrypcja ERP zazwyczaj obejmuje dostęp do najnowszych wersji oprogramowania, co umożliwia korzystanie ze wszystkich dostępnych funkcji i poprawek bez dodatkowych kosztów zakupu nowych licencji. Oprogramowanie jest wtedy aktualne i dostosowane do bieżących przepisów prawnych, co jest szczególnie ważne m.in. w księgowości. 

Przedsiębiorcy czasem obawiają się, że z uwagi na posiadanie ERP w modelu subskrypcyjnym, nie będą traktowani na równi z klientami, którzy zakupili rozwiązanie. Nic bardziej mylnego. Dostawcy oferują subskrybentom kompleksowe wsparcie techniczne, co oznacza, że organizacja może uzyskać pomoc w razie problemów lub potrzeby dostosowania systemu do swoich potrzeb. Dlatego nie musisz obawiać się, że w trudnych chwilach Twoja firma będzie pozostawiona sama sobie.

Elastyczne rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy

W przypadku klasycznych rozwiązań IT zwykle od razu płacisz pełną kwotę – nie ma tu miejsca na elastyczność i przestrzeń na sprawdzenie oprogramowania. Inaczej jest w przypadku ERP w subskrypcji. Taki model współpracy pozwala na rezygnację z jej kontynuowania, jeśli zdefiniowane na początku cele nie zostaną osiągnięte. Jednocześnie, nie ryzykujesz utratą ogromnej kwoty zainwestowanej we wdrożenie.

Pożegnaj nieosiągalną barierę wejścia

Wiesz już, że wdrożenie systemu ERP w modelu subskrypcyjnym to elastyczny i komfortowy model współpracy. Takie podejście gwarantuje poprawę efektywności procesów, jednocześnie minimalizując ryzyko związane z wyborem partnera biznesowego na wiele lat. Zamiast inwestować ogromną sumę na początku projektu (kiedy jeszcze nie za dobrze znasz dostawcę i jego podejście), możesz korzystać z usług na podstawie comiesięcznej subskrypcji, co minimalizuje ryzyko i likwiduje barierę wejścia. Dzięki temu wdrożenie systemu ERP jest bardziej dostępne finansowo, nawet dla mniejszych firm i pozwala sprawdzić, czy współpraca z konkretnym dostawcą Ci odpowiada.

Subskrypcja ERP – kto może z niej skorzystać?

Subskrypcja ERP to rozwiązanie, które jest dobre nie tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale także dla dużych firm, które dysponują większymi środkami. To elastyczny model finansowania, który może dostarczyć korzyści różnym rodzajom organizacji, niezależnie od ich wielkości. 

Mniejsze firmy często dysponują ograniczonym budżetem. Tradycyjny zakup licencji na system może okazać się dla nich zbyt dużym obciążeniem. ERP w modelu subskrypcyjnym umożliwia płacenie niższych, miesięcznych opłat. Ponadto przedsiębiorstwa tych rozmiarów często szybciej się rozwijają i powiększają, więc mogą skorzystać z elastyczności, jaką oferuje ten rodzaj finansowania w dostosowywaniu liczby użytkowników i funkcji do rosnących potrzeb. Z kolei duże firmy, choć często mogą sobie pozwolić na tradycyjne wdrożenie ERP, również skorzystają na tym modelu

Jeżeli po lekturze tego artykułu nadal nie masz pewności, czy subskrypcja ERP to rozwiązanie, które sprawdzi się w Twojej firmie, zachęcam do kontaktu z naszym konsultantem.