Jak system ERP wspiera pracę działu księgowego


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto wdrożyć system ERP w dziale księgowym?
  2. Jakie efekty przyniesie takie wdrożenie?
  3. Jak ERP wspiera pracę działu księgowego?

Jak system ERP wspiera pracę działu księgowego

Systemy ERP stanowią nieocenione wsparcie dla działów księgowych w tysiącach firm. Skutecznie wspomagają pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie ksiąg rachunkowych i dokonywanie rozliczeń w szybkim i sprawnym realizowaniu tych działań. Jakie rozwiązania można wprowadzić? Jak system ERP wspiera pracę działu księgowego? Na te pytania odpowiadam w poniższym artykule.

Obszar kluczowy dla efektywnego biznesu

Skuteczna praca działu finansowo-księgowego jest jednym z filarów efektywnie działającego biznesu. Procesy realizowane “na zapleczu” mają wpływ na stabilność, zapewnienie płynności finansowej i działalność zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi. Przedsiębiorcy, którzy chcą pozostać konkurencyjni, muszą skupić się na kluczowych dla spełnienia oczekiwań klientów obszarach firmy (także tych niewidocznych), między innymi na dziale finansowo-księgowym.

Aby w pełni sprawnie i efektywnie realizować procesy z nimi związane, warto pomyśleć o wprowadzeniu automatyzacji. W tym celu niezbędne są skuteczne rozwiązania. Jednym z nich jest system ERP. Narzędzie wspiera pracowników księgowości w realizacji zadań, takich jak: rejestrowanie dokumentów, ich automatyczne księgowanie, czy przeprowadzanie rejestrów i generowanie dokumentów VAT. Co to oznacza w praktyce? Im więcej powtarzalnych czynności dział zautomatyzuje, tym więcej czasu będzie mógł przeznaczyć na przygotowywanie zaawansowanych analiz i na ich podstawie wspieranie procesu podejmowania i planowania strategicznych decyzji. 

System ERP dla działu księgowego – dlaczego warto?

Praca działu księgowego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Pracownicy dbają o wszystkie kwestie finansowe, ale i tworzą oraz archiwizują całą dokumentację. Codziennie rozliczają dziesiątki kontrahentów, opierając się na aktualnych przepisach prawnych. Procesy finansowo-księgowe powinny być zatem realizowane ze szczególną precyzją i skrupulatnością. Przy takiej liczbie działań i dokumentów do rozliczenia, często brakuje czasu i łatwo o pomyłki. Jak w takim razie sprostać tym wyzwaniom?

Wdrożenie systemu ERP w dziale księgowości umożliwia obsługę nawet najbardziej skomplikowanych procesów zachodzących w tym obszarze w organizacji. Czasochłonne rozliczanie faktur i uzupełnianie danych w dokumentach bez problemu mogą zostać zautomatyzowane. 

Gwarancja aktualizacji oprogramowania oznacza, że wszystko będzie odbywać się zgodnie z obecnymi przepisami. Dzięki temu właściciele mają pewność, że przedsiębiorstwo działa zgodnie z prawem, a klienci mogą się czuć bezpiecznie. Co więcej, system ERP dla działu księgowego, dostarcza analitykom oraz menadżerom precyzyjne sprawozdania biznesowe. Te natomiast mogą służyć do podejmowania strategicznych decyzji oraz zaplanowania harmonogramu zadań na kolejne miesiące.

Efekty wdrożenia systemu ERP dla działu księgowego

Zastanawiasz się, jakich efektów możesz się spodziewać, wdrażając system ERP dla działu księgowego?

Współpraca w tym zakresie z jednym z naszych klientów, firmą z branży drukarskiej, zaowocowała 100% automatyzacją powtarzalnych procesów księgowych i całkowitym wyeliminowaniem ręcznego wprowadzania danych, które wcześniej zajmowało mnóstwo czasu. Wdrożenie w firmie z branży pożyczkowej również poskutkowało istotną oszczędnością czasu. Wcześniej, jedną z najbardziej czasochłonnych czynności było księgowanie dokumentów. Implementacja systemu pozwoliła na zredukowanie go ze stu dni roboczych do trzech godzin.