Trendy w systemach ERP


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Z czego wynikają aktualne trendy ERP?
  2. Jak prezentują się nowości w systemach ERP w 2023 roku?

Trendy w systemach ERP

Dzisiejszy świat zmienia się w błyskawicznym tempie – świat technologii robi to jeszcze szybciej. Biznes potrzebuje natomiast rozwiązań, które pomagają znaleźć się kilka kroków przed konkurencją. Jak w obliczu tych założeń wyglądają trendy w systemach ERP? Przygotowałam zestawienie najbardziej wyrazistych tendencji widocznych obecnie w oprogramowaniu informatycznym dla firm. Zapraszam do lektury, jeśli chcesz je poznać.

Trendy ERP 2023

Nowości w systemach ERP pojawiają się tak szybko, jak szybko zmieniają się potrzeby i oczekiwania rynku. Już od dawna obsługa podstawowych procesów biznesowych to stanowczo za mało. Przedsiębiorstwa nieustannie szukają rozwiązań, które pomogą im wyróżnić się na rynku i zaoferować klientom coś, czego nie oferuje konkurencja. Jak prezentują się najistotniejsze trendy ERP na 2023 rok?

1. Rozwiązania mobilne, rozwiązania chmurowe

Choć tendencja ta w świecie technologicznym była widoczna już od dłuższego czasu, ostatnie lata przypieczętowały nieuniknione. Coraz więcej osób wykonuje swoją pracę w drodze i oczekuje bezbłędnego zdalnego funkcjonowania systemów i aplikacji. Nie dziwi zatem, że to już kolejny rok, gdy jednym z najważniejszych trendów w ERP jest większy nacisk na rozwiązania mobilne i chmurowe. Umożliwiając pracę w narzędziu z dowolnego miejsca, zapewniasz swoim pracownikom elastyczność, której potrzebują i oczekują. Dodatkową zaletę stanowi koszt takiego rozwiązania – oprogramowanie oparte na chmurze jest zazwyczaj tańsze i łatwiejsze do wdrożenia niż systemy lokalne.

AI, czyli Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence) szturmem zdobywa kolejne obszary technologicznego podwórka. Posiada tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników, ale z całą pewnością systemy i maszyny, których działanie naśladuje ludzką inteligencję, pomagają szybciej przetwarzać informacje i automatyzować podejmowane na ich bazie decyzje. Rozwiązania AI potrafią także w pewnym zakresie dostosowywać swoje zachowanie, bazując na analizie skutków wcześniejszych aktywności. Autonomiczne działanie pozwala optymalizować procesy, za które odpowiadają, co przekłada się na ogromne oszczędności czasu w szerszej perspektywie. W związku z powyższym nie dziwi rosnąca popularność wykorzystywania rozwiązań z zakresu AI w systemach ERP.

Bardziej zaawansowanym sposobem używania tej technologii jest machine learning (pol. uczenie maszynowe). To ta, wspomniana już część AI, która pozwala komputerom na wykorzystywanie mechanizmów statystycznych w celu osiągnięcia efektu ciągłego uczenia się i nieustannej poprawy wyników. A stąd blisko już do deep learning (pol. uczenie głębokie), w którym system rozszerza swoją „edukację” o tworzenie sieci neuronowych, które pozwalają mu na rozpoznawanie dźwięków, mowy oraz obrazów.

3. Przyjazny i czytelny interfejs

W minionych latach jedną z głównych bolączek typowego użytkownika ERP był fakt, że system jest trudny w użyciu. Nieintuicyjne i nieprzejrzyste interfejsy powoli stają się przeszłością. Obecnie wśród nowości w systemach ERP króluje dopasowanie oprogramowania do usera nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale i wyglądu rozwiązania. Lepsze jest wrogiem dobrego, więc użytkownicy „rozpieszczeni” przez przyjazne interfejsy na pewno nie wrócą już do tego, co było normą dawniej. Tym samym, teraz jest to trend, ale prawdopodobnie już niebawem – standard.

Trendy w systemach ERP – podsumowanie

Podsumowując, w branży systemów informatycznych dzieje się i to niemało. Nowe trendy ERP coraz lepiej spełniają oczekiwania użytkowników i jeszcze precyzyjniej pomagają im usprawniać procesy biznesowe. Cały sektor rozwija się intensywnie i choć na początku 2023 roku mówimy przede wszystkim o rozwiązaniach chmurowych i AI, za rok będziemy mieć do czynienia z całym spektrum kolejnych nowinek. Dzisiejsze trendy staną się natomiast nową normalnością.