System ERP – jak zwiększa efektywność?
Wycieczka po firmie, która wdrożyła cyfryzację procesów biznesowych.
Firma Novoterm Sp z o.o. istnieje od 20 lat i jest producentem oraz dystrybutorem szerokiego asortymentu armatury sanitarnej, kabin, wanien, ceramiki łazienkowej i akcesoriów łazienkowych. Novoterm posiada ponad 300 produktów w stałej ofercie, 1500 pozycji asortymentowych oraz 7500 miejsc paletowych w swoich magazynach.
W 2007 roku w firmie został wdrożony system ERP Sente. Zarząd firmy Novoterm bardzo pozytywnie ocenił dotychczasowe efekty funkcjonowania systemu, dlatego podjął decyzję o poszerzeniu zakresu działania oprogramowania o kolejny obszar, jakim jest gospodarka magazynu wysokiego składowania (WMS).
Bezpośrednią przyczyną wdrożenia systemu WMS jest chęć zoptymalizowania wykorzystania powierzchni magazynowej. Natomiast decyzję ponownego wybrania systemu Sente wyjaśnił krótko Dyrektor działu sprzedaży, Pan Tomasz Naniewicz tymi słowami: „Sente potrafi zmodyfikować swój system dokładnie w taki sposób, jak potrzebuje tego i wymaga Novoterm”.
Zmiany rozpoczną się od reorganizacji wewnętrznej infrastruktury magazynu. Planowane jest przebudowa regałów – ułożenie na przemian lokacji wysokich i niskich, aby umożliwić rozkład towarów szybkorotujących bliżej miejsca kompletacji. Żeby upłynnić ruch magazynierów szykujących wysyłki zostanie wydzielone przejście pomiędzy regałami. Produkty drobnicowe i części serwisu zostaną przeniesione do osobnego pomieszczenia.
Produkty Novotermu bardzo często składają się z kilku części, np. kabina prysznicowa to komplet 4 paczek (brodzik, ścianki, drzwi, bateria itp.). Bardzo istotnym usprawnieniem będzie automatyzacja przeliczania i rozliczania kompletów na linii sprzedaż – magazyn. Handlowiec sprzedaje kabinę prysznicową na sztuki. Jednak dla gospodarki magazynowej jedna sztuka tego produktu to cztery paczki mogące znajdować się na czterech różnych lokacjach. Wdrożone oprogramowanie zapanuje nad rozkładem kompletów na regałach magazynowych oraz prawidłowym wystawianiem dokumentacji (na WZ-ce i fakturze komplet, na zleceniu magazynowym poszczególne paczki).
Celem usprawnienia pracy magazynierów zostaną wprowadzone rozwiązania opierające się na pracy z urządzeniami mobilnymi. Każdy magazynier zostanie wyposażony w tak zwany handheld, który poprzez Wi-Fi będzie łączyć się z systemem i tą drogą zostaną przekazane polecenia wykonywania poszczególnych operacji. Podczas realizacji zleceń magazynowych system będzie kierował magazynierów do konkretnych lokacji najbardziej optymalną w danym momencie trasą.
Handheldy posłużą także do wdrożenia systemu podwójnej kontroli. Pierwszy pik, czyli sczytywanie kodu kreskowego odbędzie się podczas ściągania towaru z lokacji, a drugi przy pakowaniu paczek na samochód. W przypadku nieprawidłowej kompletacji system daje o tym znać i nie pozwala wykonywać kolejnych działań bez skompletowania całości wysyłki. W efekcie możliwość ewentualnych pomyłek przy kompletacji i wysyłce towaru do klientów zostanie praktycznie wyeliminowana.
System WMS uporządkuje i usprawni gospodarkę magazynową oraz obieg dokumentacji pomiędzy magazynem a innymi działami firmy. Automatyzacja pracy magazynu pozwoli znacznie przyspieszyć realizację poszczególnych zadań i zniwelować pomyłki mogące występować przy kompletacji wysyłek.
Wprowadzenie programu do obsługi magazynu wysokiego składowania stanowi kolejny krok uzupełniający wcześniejsze wdrożenie systemu ERP Sente, którego celem jest usprawnienie procesów zachodzących w firmie, a tym samym zwiększenie jej operatywności i wzrost konkurencyjności na rynku.
Analiza przedwdrożeniowa odbyła się w lipcu 2014 roku. Pełne wdrożenie systemu planowane jest na luty 2015 r.
Pozostałe artykuły