Jak system zarządzania produkcją pozwala oszczędzać czas?


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest system ERP do zarządzania produkcją?
  2. Które funkcje systemu ERP do zarządzania produkcją pomogą w oszczędzaniu czasu?

Jak system zarządzania produkcją pozwala oszczędzać czas?

Każda firma produkcyjna na pewno doświadczyła takich sytuacji, w których doba staje się zbyt krótka. Duże zamówienie od klienta, nowe wymogi prawne dotyczące jakości wyrobów lub rozliczania ich, okresy zwiększonej liczby zamówień… Wszystkie te sytuacje wzmagają stres pracowników, którzy niejednokrotnie muszą pracować bardzo intensywnie. Aby ułatwić im pracę i przywrócić porządek w organizacji, warto wprowadzić do niej system zarządzania produkcją. Pozwoli on w pełni kontrolować sytuację i wyeliminuje zbędne, powtarzające się zadania, a tym samym istotnie zredukuje koszty. W poniższym artykule wyjaśnię, jak takie rozwiązanie pozwala oszczędzać czas.

System ERP do zarządzania produkcją

Odpowiedzią na problem z brakiem czasu jest system ERP do zarządzania produkcją. Jest to oprogramowanie, które pomaga w najważniejszych zadaniach związanych z tą branżą. Niezależnie od ich rodzaju: czy to planowanie produkcji, harmonogramowanie, ewidencjonowanie zużycia materiałów, czy inne czynności. Rozwiązanie, dzięki zoptymalizowaniu procesów wewnątrz firmy, pomaga sprawnie zorganizować pracę – tak, aby bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób, organizacja była w stanie przerabiać więcej zamówień i radzić sobie nawet w trudnych momentach.

Które funkcje systemu ERP do zarządzania produkcją pomogą w oszczędzaniu czasu?

System zarządzania produkcją zapewnia dostęp do bieżących informacji o wszystkich procesach zachodzących wewnątrz organizacji. Rozwiązanie składa się z wielu modułów. To nie tylko obsługa maszyn wytwarzających konstrukcje metalowe i planowanie zapasów, ale też księgowość, logistyka oraz inne obszary. Które z nich wspomogą przedsiębiorstwo w oszczędzaniu czasu? Jakie funkcje na to wpływają?

Zarządzanie produkcją

Zarządzanie produkcją to najważniejszy moduł dla firm z tej branży. Ten obszar systemu ERP wspomaga i optymalizuje wszystkie procesy wytwórcze, bez zwiększania zatrudnienia, co zwykle jest bardzo czasochłonne. Które funkcje mają na to wpływ? Zwiększenie efektywności pracy odbywa się przy wykorzystaniu rozwiązania, które ma zastąpić manualne wprowadzanie danych poprzez np. skanowanie kodu kreskowego. W ten sposób nie tracisz czasu czas na ręczne wpisywanie informacji do systemu i upewnianie się, czy wszystko jest zapisane poprawnie.

Jeden z Klientów Sente zdecydował się na wdrożenie tego modułu w swoim zakładzie. Dzięki temu producent wyrobów stalowych oszczędza aż 7,5 godziny dziennie na wystawianiu dokumentów WZ – osoby odpowiedzialne za ten obszar spędzały na tym aż 8 godzin dziennie. Po wdrożeniu czas ten został skrócony do 30 minut. 

Kolejny Klient po zaimplementowaniu rozwiązania ERP odnotował, że proces planowania produkcji mebli odbywa się 2,5 razy szybciej, niż dotychczas, a zamówienie realizowane jest 11% szybciej. Organizacja może pozwolić sobie na 2 razy większą produkcję towaru. Ułatwienie inwentaryzacji poprzez zastosowanie skanerów etykiet to kolejny przykład oszczędności czasu, a ponadto pomaga w kontrolowaniu numerów serii i dat ważności, aby nie tworzyć złogów na magazynie.

Workflow

Workflow odpowiada za przepływ pracy w systemie, zapewnia bezbłędną i szybką wymianę informacji między działami. Posiada funkcje takie jak przekazywanie dokumentów, plików i aktualnych danych w prosty sposób, w czasie rzeczywistym. Taki moduł zapewnia zmniejszenie błędów, które później należałoby poprawić, a także ogranicza możliwe przestoje w działaniu firmy przez brak wymaganej dokumentacji.

Zarządzanie personelem

System ERP umożliwia sprawne zarządzanie personelem. W jaki sposób przyspiesza to pracę w przedsiębiorstwie? Przede wszystkim dzięki funkcji uruchomienia tzw. portalu pracownika, osoby zatrudnione w organizacji mają wgląd w swoje dane i plany urlopowe. Mogą składać wnioski za pośrednictwem oprogramowania, które przesyła je bezpośrednio do działu kadr i płac, zamiast tracić czas na wypełnianie formularzy ręcznie i dostarczanie ich w godzinach pracy kadr. Ponadto system pozwala rozliczać i redagować listy płacowe, uwzględniając w nich obowiązujące przepisy oraz potrącenia, a następnie automatycznie je księguje i eksportuje. To spore ułatwienie dla pracowników działu kadr, którzy mogą zająć się innymi ważnymi zadaniami w tym czasie. 

U producenta orurowania dla przemysłu motoryzacyjnego, wdrożenie powyższego modułu pozwoliło na to, aby rozliczenie czasu pracy przepływało szybko i efektywnie dzięki automatycznemu wyliczaniu list płac.

Podsumowanie

System ERP do zarządzania produkcją to inwestycja, która pozwoli na wiele oszczędności – nie tylko na polu finansowym, ale też pod względem czasowym. Dzieje się tak, ponieważ oprogramowanie ma na celu maksymalną optymalizację wszystkich procesów, uproszczenie ich i ograniczenie powtarzalnych czynności. W ten sposób udaje się obsługiwać więcej zamówień w krótszym czasie, bez zatrudniania dodatkowych pracowników.