WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie funkcje systemu WMS przydadzą się w branży dystrybucji artykułów elektronicznych?
  2. Jak usprawnić działanie firmy dzięki systemowi WMS?
  3. Jakie są korzyści systemu WMS w branży dystrybucji artykułów elektronicznych?

WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych

W ostatnim czasie zapotrzebowanie na artykuły elektroniczne rośnie. Z uwagi na globalny problem, jakim jest niedobór półprzewodników, wykorzystywanych do produkcji elektroniki, klienci tym bardziej poszukują korzystnych ofert. Warto zadbać o to już na poziomie zarządzania magazynem, aby zwiększyć tempo i jakość realizowanych zamówień. W tym działaniu może pomóc system WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych.

Jak działa system WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych?

System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych to oprogramowanie, które optymalizuje pracę poprzez zwiększenie jej wydajności. Pomaga zwiększyć liczbę realizowanych zamówień bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić pieniądze. To rozwiązanie ma wiele przydatnych funkcji, które po wdrożeniu w firmie przynoszą realne efekty. Poniżej wymieniam trzy najważniejsze z nich.

Optymalizacja wykorzystania powierzchni

Rozwiązanie WMS sprawuje pieczę nad całym procesem obsługi zamówień. Jednym z jego najważniejszych zadań jest optymalizacja wykorzystania powierzchni magazynowej. Oprogramowanie rozlokowuje towar w zgodności z najbardziej efektywnymi regułami, tak, aby łatwiej było skompletować zamówienia. Poprzez wyznaczenie marszruty, system przyspiesza realizację zleceń, a magazynierzy wykonują mniej zbędnych kilometrów. Oznacza to, że są w stanie zrobić więcej w krótszym czasie, a Ty nie musisz zatrudniać dodatkowych pracowników.

Multipicking w branży dystrybucji artykułów elektronicznych

Multipicking to model kompletacji, który idzie w parze z optymalnym wykorzystaniem powierzchni. Polega na tym, że magazynier w jednym czasie zbiera wiele zamówień. System WMS opracowuje metodę łączenia ich, dobierając je na podstawie różnych reguł, takie jak np. ta sama lokalizacja produktu. Multipicking to bardzo dobre rozwiązanie w firmach dystrybucji artykułów elektronicznych, szczególnie sprawdzające się w przypadku dużej liczby zamówień składających się z wielu sztuk.

Panel pakowania

System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych jest wyposażony w panel pakowania. Stanowi on punkt kontrolny, w którym sprawdzana jest poprawność zamówień, a ewentualne pomyłki są eliminowane. W tym miejscu spotyka się magazyn ze spedycją, dlatego zadbanie o to, aby zlecenia zawierały zamówione przez klienta produkty, jest bardzo ważne. Panel pakowania przyspiesza proces pakowania oraz poprawia jego jakość. Oczywiście w magazynie osoby na stanowisku pakowacza mają bardzo dużo pracy, a tempo musi być odpowiednio wysokie, więc nie ma czasu na długie zastanawianie się nad szczegółami zlecenia. Dlatego też to rozwiązanie prowadzi użytkownika przez proces krok po kroku. W branży dystrybucji artykułów elektronicznych często trafiają się zamówienia składające się z kilku sztuk lub małych produktów. Ważne jest upewnienie się, czy paczka została przygotowana poprawnie, aby klient nie dostał czegoś, czego nie będzie mógł uruchomić – np. drukarki bez kabla zasilającego.

System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych – korzyści

System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych zapewnia doskonałe wsparcie dla każdej firmy w tej branży. Oprogramowanie to sprawia, że kontrola towaru w magazynie i w punkcie pakowania przebiega bezproblemowo, co jest bardzo ważne przy asortymencie, który często jest drobny, jak np. małe podzespoły i procesory, lub składa się z kilkunastu części, np. golarki z wymiennymi głowicami. Wielu przedsiębiorców wstrzymuje się z decyzją o wdrożeniu oprogramowania w swojej organizacji m.in. w obawie przed kosztami. Dlatego warto wiedzieć, jakie korzyści przynosi to rozwiązanie i co może dać Twojej firmie.

Pełna kontrola

Do magazynu przyjechała paleta z asortymentem, ale magazynierzy nie wiedzą, gdzie ją położyć. W efekcie ląduje ona tymczasowo w losowym, wolnym w tym momencie miejscu. Po paru dniach dostajesz zamówienie, do którego realizacji potrzebujesz towarów z tej palety. Niestety, magazynier, który odłożył ją wcześniej, jest na zwolnieniu lekarskim, a nikt inny nie wie, gdzie się ona znajduje. W efekcie kilkoro pracowników przeznacza czas na szukanie jej, a wydanie zamówienia jest opóźnione… Jeśli nie chcesz dopuścić do takich sytuacji w Twojej firmie, warto wdrożyć system WMS – to rozwiązanie sprawuje kontrolę nad wszystkimi procesami odbywającymi się w magazynie. Towar, który trafia do magazynu, zostaje przypisany do konkretnej lokacji. Identyfikacja trwa kilka sekund, a system wyznacza optymalną trasę zbiórki, dlatego pracownicy nie muszą szukać towaru samodzielnie i zajmuje to znacznie mniej czasu, niż dotychczas. Rozwiązanie zapewnia 100% kontroli nad tym, co dzieje się w magazynie.

Skrócenie czasu kompletacji zamówień

System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych pomaga skrócić czas kompletacji zamówień. Identyfikacja asortymentu i jego lokalizacji odbywa się na podstawie skanowania kodów kreskowych przez magazynierów. Używają do tego bezprzewodowych skanerów – to wygodne i praktyczne narzędzie pracy. Niezależnie od tego, czy Twoja firma dystrybuuje zamówienia dla klientów B2B, czy B2C, drobnicowe lub wielopozycyjne, rozwiązanie WMS pozwala efektywnie obsłużyć wszystkie zlecenia w szybki i płynny sposób.

Oszczędność pieniędzy

Choć samo wdrożenie systemu WMS może wiązać się z dużymi kosztami, długofalowo przynosi organizacji wiele oszczędności. Przede wszystkim wyeliminowanie nadmiarowych kilometrów przebywanych przez magazynierów podczas kompletacji, sprawia, że mogą zrealizować więcej zamówień. Efektywność wzrasta, bez potrzeby zatrudniania kolejnych osób na to samo stanowisko. Ograniczenie błędów w zleceniach poprzez pełną kontrolę nad nimi przekłada się na zmniejszenie strat finansowych. Z kolei integracja systemu WMS z platformą e-commerce zapewnia lepsze wrażenia zakupowe klientom – mają oni dostęp do informacji o zamówieniu na każdym jego etapie, co zachęca do ponownych zakupów.

Podsumowanie

W obliczu globalnego kryzysu związanego z niedoborami półprzewodników warto zadbać o ciągłość łańcucha dostaw i perfekcyjny proces realizacji zamówień. System WMS dla dystrybucji artykułów elektronicznych stanowi doskonałe wsparcie firm tej branży w tak trudnym czasie. Jeżeli chcesz zobaczyć, jakie inne korzyści możesz uzyskać z naszym systemem WMS, zapoznaj się z artykułem „Korzyści z wdrożenia systemu WMS”.