WMS dla dystrybucji narzędzi – redukcja kosztów i zwiększenie wydajności pracy w Twojej firmie


WMS dla dystrybucji narzędzi – redukcja kosztów i zwiększenie wydajności pracy w Twojej firmie

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób działa system WMS dla dystrybucji narzędzi?
  2. Jakich efektów można się spodziewać po wdrożeniu WMS dla dystrybucji narzędzi?
  3. Co możesz zyskać wdrażając WMS w swojej firmie?

System WMS dla dystrybucji narzędzi to rozwiązanie, które umożliwia zwiększenie wydajności pracy i poprawę jakości realizowanych zamówień przy jednoczesnej redukcji kosztów. Jakie efekty osiągają przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją narzędzi po wdrożeniu rozwiązań informatycznych? Na to pytanie odpowiadam w poniższym artykule.

Jak działa system WMS dla dystrybucji narzędzi?

System WMS kompleksowo zarządza pracą magazynu – porządkuje proces obsługi zamówień (od kompletacji po wydanie), automatycznie wysyła na urządzenia przenośne zadania do wykonania przez pracowników, automatyzuje proces przyjęć i wydań magazynowych itp. 

Jedną z funkcji systemu WMS jest wirtualna mapa magazynu, która umożliwia przygotowanie wizualizacji rozmieszczenia regałów wraz z poziomem zatowarowania każdego z nich. Dzięki temu możliwe jest wyliczanie dokładnej odległości między poszczególnymi obszarami i wyznaczania optymalnej marszruty. 

Co więcej, dzięki możliwości bieżącego redagowania zleceń magazynowych (np. przyjęcia, wydania i podmiany towaru, zlecenia sprzątania magazynu, zbiórki palet i opakowań) daje możliwość wglądu w aktualną sytuację poziomu zapasów.

Ponadto, dzięki możliwości zintegrowania go z systemem ERP sprawia, że wszystkie działy w firmie mają dostęp do tych samych zweryfikowych danych.

Efekty wdrożenia systemy WMS dla dystrybucji narzędzi?

Dzięki wdrożeniu rozwiązania WMS zintegrowanego z ERP u jednego z naszych klientów firmie Rotopino.pl S.A., będącej właścicielem sklepu Narzedzia.pl, udało się skrócić czas oczekiwania na realizację zamówienia o 60%. 2-krotnie zwiększono też liczbę zamówień realizowanych przez dropshipping, a aż 75% zamówień jest realizowanych bezobsługowo.

Z kolei nasza współpraca z firmą EGA zaowocowała odzyskaniem 100% kontroli nad wszystkimi procesami magazynowymi. Ponadto, wdrożone przez nas rozwiązanie m.in. pomaga usprawnić proces zbiórki w magazynie, wspiera obsługę dużych zleceń, a także pozwala na szybkie i łatwe dodawanie produktów do oferty.

Wdrożenie WMS dla dystrybucji narzędzi – co możesz zyskać?

Wdrożenie systemu WMS dedykowanego firmom zajmującym się dystrybucją narzędzi niesie za sobą szereg korzyści. Należą do nich:

Szybka kompletacja bez błędów

Przy rosnącej liczbie klientów (a co za tym idzie – zamówień), zbiórka zleceń w magazynie zabiera coraz więcej czasu i ciężko jest utrzymać jej niezmiennie wysoką jakość. System WMS dla dystrybucji narzędzi całościowo wspiera proces realizacji zamówień. Wdrożenie kodów kreskowych na każdym produkcie, które następnie są skanowane przez pracowników magazynu za pomocą bezprzewodowych terminali, umożliwia łatwiejsze i szybsze lokalizowanie towarów. Narzędzie wskazuje pracownikowi ich umiejscowienie, co pozwala nie tylko zredukować czas potrzebny na szukanie potrzebnych produktów, ale także wyeliminować błędy. To szczególnie istotne w branży dystrybucji narzędzi, ze względu na trudności i błędy powodowane podobieństwem poszczególnych towarów.

Co więcej, rozwiązanie pozwala na efektywną obsługę wszystkich typów zamówień – całopaletowych, drobnicowych, jedno lub wielopozycyjnych – bez względu na to czy są realizowane dla klienta B2B, czy B2C. Narzędzie stosując metodę multipicking łączy zamówienia lub dzieli je na części, a następnie zleca ich równoległą realizację. Następnie zaawansowane algorytmy analizują je w czasie rzeczywistym, przypisując im najlepszą w danym momencie metodę kompletacji.

Automatyzacja procesu obsługi zamówień

WMS dla dystrybucji narzędzi zintegrowany z odpowiednim systemem ERP analizuje każde pojawiające się zamówienie i jest w stanie realizować je nawet w 85% przypadków zupełnie bezobsługowo. Dzięki temu pracownicy obsługi klienta skupiają się wyłącznie na tych zleceniach, które wymagają podjęcia dodatkowych działań. To natomiast sprawia, że zamówienia są realizowane szybciej, a osoby je obsługujące zostają odciążone z wykonywania żmudnych i powtarzalnych czynności.

Skrócenie czasu wdrożenia nowych pracowników

Rozwiązanie WMS nie tylko wspiera proces pakowania i przygotowania zamówień – stanowi także duże usprawnienie wdrażania nowych pracowników. Zautomatyzowanie powtarzalnych czynności i usprawnienie procesów pomaga wyeliminować błędy popełniane przez niedoświadczone osoby. Ponadto, narzędzie dokładnie odwzorowuje rozmieszczenie towarów w magazynie i wskazuje umiejscowienie konkretnych produktów, co jest ogromnym ułatwieniem dla pracowników w pierwszych dniach ich pracy.

Co więcej, WMS pozwala odciążyć kierownika z bieżącego zarządzania pojedynczymi zleceniami, dzięki czemu zyskuje on przestrzeń do dbania o odpowiedni poziom motywacji i zaangażowania pracowników. Także tych nowych. System czuwa nad efektywnością i płynnością realizacji zleceń, a magazynierzy pracujący w komfortowych warunkach wiążą się z firmą na dłuższy czas.

Bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej

WMS dla dystrybucji narzędzi w pełni optymalizuje wykorzystanie powierzchni magazynowej. Jest to możliwe, dzięki automatycznemu rozlokowywaniu towaru zgodnie z regułami najbardziej efektywnymi w przypadku specyfiki danego magazynu. Ich właściwe rozmieszczenie zapewnia łatwy dostęp do wszystkich szybkorotujących produktów, co jest szczególnie istotne w okresach pików sprzedażowych (np. Black Friday).

Prosta obsługa dużych zleceń

System WMS dedykowany przedsiębiorstwom zajmującym się dystrybucją narzędzi wspiera również obsługę dużych i złożonych zamówień. Dzieli wielopozycyjne zlecenie na mniejsze, dzięki czemu jest ono realizowane szybciej, przez kilku pracowników jednocześnie. Istotnie przyspiesza to proces pakowania każdego z zamówień, a tym samym skraca czas, w jakim trafia ono do klienta.

Klientami dystrybutorów narzędzi są często duże sieci handlowe, których zamówienia diametralnie różnią się od tych składanych przez małe, lokalne sklepy z narzędziami. W takich sytuacjach WMS stanowi niezastąpioną pomoc dla pracowników przygotowujących zamówienie do wysyłki.

Podsumowanie

System WMS dla dystrybucji narzędzi to rozwiązanie, które automatyzuje proces obsługi zamówień, przyśpiesza kompletację, a także wspiera efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Narzędzie istotnie usprawnia wszystkie procesy i dostarcza niezbędnych danych do pozostałych działów w organizacji.