Korzyści z wdrożenia systemu WMS w firmie

Sprawne i bezbłędne zarządzanie magazynem to klucz do prawidłowego funkcjonowania logistyki przedsiębiorstwa. Ułatwia je system WMS.

Jednym z podstawowych błędów młodych, małych firm jest ręczne prowadzenie stanów magazynowych. To rozwiązanie owszem, najtańsze i w przypadku niewielkiej liczby produktów dostępnych w ofercie mogące działać całkiem dobrze. Problem pojawia się, gdy przedsiębiorstwo rośnie w siłę, a wraz z nim asortyment składowany w magazynie. Aby utrzymać tempo pracy i nie pogubić się w trakcie liczenia, potrzebna jest automatyczna kontrola stanów magazynowych, którą oferuje system WMS.

Co to jest system WMS?

WMS (z angielskiego Warehouse Management System) to Magazynowy System Informatyczny, czyli program służący do zarządzania magazynem. Często stanowi on jeden z modułów systemu ERP (Enterprise Resource Planning – systemu do zarządzania pracą całego przedsiębiorstwa), ale jest dostępny również jako osobne oprogramowanie. Wykorzystywany jest przede wszystkim w firmach logistycznych, prowadzących duże magazyny, obsługujące setki przyjęć i wydań towarów dziennie. Jednak jego funkcjonalność sprawdza się także u producentów.

Za pomocą WMS pracownicy przedsiębiorstwa mogą swobodnie kontrolować prace magazynowe.

Możemy do nich zaliczyć:

 • przyjmowanie towaru na magazyn,
 • wydawanie towaru z magazynu,
 • znajdowanie towaru w magazynie (znakowanie regału, półki itd.),
 • zarządzanie wysyłkami do Klientów,
 • monitorowanie stanów magazynowych i zgłaszanie zapotrzebowania na nowe, po osiągnięciu stanu alarmowego,
 • wsparcie zamówień komponentów do działu produkcji,
 • wsparcie prac księgowych w firmie,
 • wdrożenie automatyzacji funkcjonowania magazynu.

Wdrożenie systemu WMS ma więc realny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Szczególnie takiego, które bazuje na pracy magazynu. WMS poprawia szybkość działania oraz dba o dokładność, co szczególnie ważne przy wielu przyjęciach i wydaniach. Pozwala bowiem uniknąć pomyłek, które z kolei mogą przełożyć się na straty finansowe i wizerunkowe firmy. W końcu nie ma niczego bardziej frustrującego niż brak możliwości zrealizowania zamówienia z powodu błędów w stanach magazynowych.

Zalety systemu WMS

Omówiliśmy funkcjonalności Magazynowego Systemu Informatycznego, pora zatem na bliższe przyjrzenie się jego największym zaletom.

 1. Usprawnienie pracy magazynu

Główna funkcjonalność i najbardziej istotna zaleta. Wdrożenie systemu przede wszystkim znacząco przyśpiesza pracę, ponieważ ściąga obowiązek ręcznego wprowadzania każdej dostawy czy wydawania produktów. Dodatkowo przyśpiesza odnajdywanie towaru w magazynie, co ważne szczególnie wtedy, gdy artykułów jest dużo i mieszczą się one w wielkopowierzchniowym budynku. Co ważne, wszystkie te procesy zachodzą w czasie rzeczywistym, dlatego od razu po przyjęciu/wydaniu towar jest dodawany/usuwany z bazy danych magazynu.

 1. Automatyzacja planu produkcyjnego

Dobrze prowadzony magazyn przekłada się na dobrze prowadzony plan produkcyjny. Dział produkcji w przedsiębiorstwie może planować ją biorąc pod uwagę stany magazynowe oraz szybkość rotacji danego produktu. Na tej podstawie zamawia komponenty i produkuje finalny produkt, by był dostępny w określonym dniu i w wymaganej ilości. 

 1. Usprawnienie wysyłek do klientów

System WMS pozwala na szybką rejestrację zapotrzebowania wysyłkowego, na podstawie którego pracownik przygotowuje zamówienie, a następnie szybko generuje dokument WZ (Wydanie Zewnętrzne), który aktualizuje stany magazynowe, a dodatkowo ułatwia Klientowi wprowadzenie towaru na stan w swoim magazynie.

 1. Obniżenie kosztów i poprawa jakości.

Zarządzanie stanami magazynowymi znacząco wpływa na obniżenie kosztów, przede wszystkim amortyzacji produktów oraz ich składowania. Mając stały podgląd ilości asortymentu przedsiębiorstwo unika generowania złogów. Odpowiednie zarządzanie stanem magazynowym, możliwe przez korzystanie z systemu WMS, pozwala na takie zaplanowanie tempa produkcji, aby finalny towar cechował się zawsze najwyższą jakością.

Wady systemu WMS

Magazynowy System Informatyczny co do zasady działa niezawodnie i stabilnie, więc jego użytkowanie powinno przebiegać bezproblemowo. Ewentualne wady mogą wynikać z nieprawidłowości wdrożeniu systemu, tak więc to na tym etapie należy zachować największą ostrożność.

System WMS działa najczęściej w ciągu naczyń połączonych – jako element całej logistyki przedsiębiorstwa. Błąd w jego konfiguracji pociągnie za sobą błędy także w innych działach. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by prawidłowo wdrożyć system.

W ramach wdrożenia należy przemyśleć podział towarów ze względu na kategorie, moduły i procesy, a także odpowiednio je opisać. Niepoprawne czy chaotyczne wprowadzenie danych znacząco utrudni funkcjonowanie systemu. Podobnie ważnym aspektem jest odpowiednie przydzielenie ról pracownikom, na przykład wyświetlanie, edytowanie, usuwanie. Gdyby opcja edycji trafiła w ręce osoby niekompetentnej, prawidłowa działalność systemu jest zagrożona.

Jak jednak widać, powyższe zagrożenia są łatwe do uniknięcia, szczególnie gdy powierzy się wdrożenie programu specjalistom. System WMS to wygodne, a na pewnym etapie rozwoju wręcz niezbędne narzędzie do zarządzania magazynem, więc warto wdrożyć je w przedsiębiorstwie jak najszybciej.

Wdrożenie systemu WMS – podsumowanie korzyści

Na pewnym etapie rozwoju firmy, przy zwiększającej się skali procesów magazynowych i coraz większej liczbie zamówień, wdrożenie systemu WMS jest wręcz konieczne. Korzyści, płynące z zastosowania takiego rozwiązania, to przede wszystkim zwiększenie wydajności i efektywności pracy magazynu, bez konieczności poszerzania kadry czy powiększania wykorzystywanej powierzchni magazynowej. Wdrożenie systemu WMS, który jest odpowiednio dostosowany do specyfiki zamówień i charakteru produktów, pozwala na systematyczne skalowanie liczby zamówień i minimalizowanie liczby błędów.

Firmy, które zdecydowały się na wdrożenie systemu WMS, cenią sobie uwolnienie potencjału rozwojowego, który do tej pory był w magazynie niewykorzystywany. Jako zaletę wskazują również możliwość szybkiego wdrożenia nowego pracownika – bez względu na skomplikowanie produktów, znajdujących się na magazynie, nowa osoba jest w stanie szybko rozpocząć efektywną pracę, ponieważ nie musi “uczyć się magazynu” – jej pracą kieruje system magazynowy.

Komentarze (0)

Polecane artykuły

bg Logistyka - WMS

Co system WMS może zrobić dla Twojego biznesu? – 10 korzyści wdrożeń w firmach naszych Klientów

Standardowe rozwiązanie WMS pomaga usprawnić pracę, wyeliminować żmudne czynności i pomyłki. Jakie korzyści biznesowe płyną z wdrożenia rozwiązań WMS? Przygotowaliśmy przegląd 10 efektów, które nasi Klienci osiągnęli w swoich firmach dzięki rozwiązaniom WMS.

bg Logistyka - WMS

automatyzacja, system WMS, systemy magazynowe wms,

Optymalizacja procesów magazynowych w logistyce – kluczowe aspekty automatyzacji.

Transformacja technologiczna sprawiła, że automatyzacja procesów magazynowych staje się koniecznością.

bg Logistyka - WMS

system WMS, systemy magazynowe wms,

System WMS – co to takiego i ile kosztuje?

WMS to system informatyczny służący do zarządzania pracą w magazynie. Właściwie dobrany może znacząco przyczynić się do zwiększenia wydajności pracy.

bg Logistyka - WMS

Obsługa zwrotów i multipicking w systemie WMS

Inteligentne rozwiązania zarządzania magazynem są stale optymalizowane i doskonalone. Wszystko po to, aby zawarte w nich algorytmy i reguły pozwalały systematyczne podnosić efektywność procesów, dążąc do ich perfekcyjnej organizacji.

bg Logistyka - WMS

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIŻĄCO.