System WMS dla dystrybucji rolnej


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie funkcje posiada system WMS dla dystrybucji rolnej?
  2. Jakie korzyści przynosi wdrożenie WMS w firmie?
  3. Czy można zaoszczędzić dzięki WMS?

System WMS dla dystrybucji rolnej

Ryzyko suszy zostało dostrzeżone przez ekspertów branży rolnej. Doświadczają jej nie tylko polscy rolnicy, ale także globalni producenci. Odbija się ona również na nabywcach, którzy muszą więcej zapłacić za produkty, które są dystrybuowane. Aby wybrali Twój sklep, warto zadbać o konkurencyjny czas realizacji zamówień i ograniczenie liczby błędów. Odpowiednią optymalizację magazynu zapewni system WMS dla dystrybucji rolnej. Nie tylko wesprze działanie procesów wewnętrznych, ale pomoże też w kontrolowaniu tak delikatnego towaru, jakim są produkty rolne.

Jak działa system WMS dla dystrybucji rolnej?

Polska branża dystrybucji rolnej to m.in. handel zbożami, nawozami i paszami. Są to produkty, które wymagają rygorystycznych warunków w magazynie. Bezpieczne przechowywanie i dystrybuowanie tego rodzaju asortymentu wiąże się m.in. z odpowiednią temperaturą powietrza, czy jego wilgotnością. Jeśli nieprawidłowo zabezpieczysz towar, może się zepsuć. Dalsze ścieżki są dwie: albo zauważysz problem i wyrzucisz produkty, narażając się na straty finansowe, albo nie zauważysz i przeznaczysz go do dystrybucji – tutaj konsekwencje mogą być o wiele gorsze. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, warto wyposażyć magazyn w system WMS dla dystrybucji rolnej, który zapewnia pełną kontrolę nad wszystkimi procesami. Dzięki temu przechowywanie tak wrażliwego asortymentu nie będzie sprawiało kłopotów i wszystkie reguły zostaną dopilnowane. 

System WMS dla dystrybucji rolnej posiada możliwość podziału magazynu na strefy z różnymi warunkami w zależności od tego, jakich potrzebuje dany produkt – inaczej przechowuje się przecież zboże, a inaczej nawozy. Przy podziale można ustalić wyższą temperaturę w jednym sektorze, a niższą w innym. Rozwiązanie pomaga kontrolować te parametry. Towar zawsze trafia do odpowiedniej, bezpiecznej strefy i nie zdarzają się sytuacje, w których pracownik przypadkiem odkłada paletę w nieodpowiednim miejscu, powodując zniszczenie produktów. Taki podział zapewnia też łatwy dostęp do artykułów, tym samym optymalizując czas kompletacji zamówienia. Rozwiązanie WMS umożliwia rejestrowanie i automatyczne doliczanie kosztów, które są związane z czyszczeniem oraz suszeniem zbóż. 

Jeśli Twoja firma oferuje możliwość zamawiania jednostkowego, to metodą, która przyspieszy realizację zleceń, jest multipicking. Polega on na łączeniu przez magazyniera kilku pojedynczych zamówień w czasie jednej trasy kompletacji. System WMS dla dystrybucji rolnej ułatwia zastosowanie m.in. FIFO i FEFO. To metody zarządzania przepływem towarów, które często stosowane są w tej branży.

System WMS dla dystrybucji rolnej – korzyści

Na pewno zastanawiasz się, jakie korzyści może przynieść system WMS dla dystrybucji rolnej w Twojej firmie. Jest ich wiele, ale w artykule pragnę skupić się na trzech głównych obszarach. 

Kontrola nad procesami

Rozwiązanie WMS zapewnia 100% kontroli nad procesami, które odbywają się w magazynie. Pozwala śledzić towar od momentu wejścia na magazyn, do opuszczenia go – nie występują wtedy sytuacje, w których towar „gubi się” i znajduje po wielu godzinach szukania. Następnie do podjęcia zlecenia wyznacza odpowiedniego magazyniera, aby jak najszybciej trafiło do klienta. Pomaga również ograniczyć liczbę błędów w wysyłanych paczkach. System monitoruje daty przydatności i numery serii. Przyczynia się to do łatwiejszej identyfikacji wadliwych partii produktu i wycofanie ich z obiegu. Korzystając z metody FIFO lub FEFO ustala kolejność podejmowania towaru przez pracowników i przyśpiesza realizację zamówień dzięki wyznaczaniu optymalnej ścieżki kompletacji. Poza tym WMS umożliwia cykliczną kontrolę jakości partii zbóż i innych produktów w celu zachowania najwyższej świeżości i przydatności produktu.

Zachowanie bezpieczeństwa

Bardzo ważnym aspektem wiążącym się z wykorzystaniem systemu WMS dla dystrybucji rolnej jest zachowanie pełni bezpieczeństwa w magazynie. Dzięki rygorystycznemu prawu regulującemu zasady przechowywania asortymentu rolnego towar pozostaje świeży i ma najwyższą jakość. Dlatego tak jak wcześniej wspomniałam, rozwiązanie WMS umożliwia wydzielenie stref w magazynie, z zachowaniem optymalnej temperatury i wilgotności powietrza, w zależności od specyfiki produktu. Przy takim rozplanowaniu oprogramowanie bierze pod uwagę efektywną zbiórkę, umieszczając towary tak, by były łatwo dostępne do kompletacji. 

System WMS dla dystrybucji rolnej pozwala zaoszczędzić

Jedną z największych zalet wdrożenia systemu WMS dla dystrybucji rolnej są oszczędności finansowe. Kontrolowanie procesów przy wykorzystaniu oprogramowania przyczynia się do skrócenia tras pokonywanych każdego dnia przez magazynierów – są oni w stanie wykonać więcej pracy w tym samym, lub nawet krótszym, czasie, a więc nie trzeba zatrudniać nowych osób do obsługi zamówień. Oprócz tego system wyznacza towary do zbiórki oraz ułatwia pracę w panelu pakowania, więc ryzyko generowania błędów spada. Rozwiązanie WMS może zostać zintegrowane z oprogramowaniem firmy logistycznej. Informacje o zamówieniach przekazywane są automatycznie do przewoźnika. To kolejna oszczędność – mniej osób obsługuje zlecenia, więc mogą zająć się ich realizacją. 

Podsumowanie

Dystrybucja zbóż i nawozów jest trudna i wymagająca, jak również bardzo rygorystyczna. Aby zapewnić pełnię bezpieczeństwa w magazynie, warto rozważyć wdrożenie systemu WMS dla dystrybucji rolnej. To rozwiązanie bardzo pomaga w utrzymywaniu wszystkich reguł, które dotyczą przechowywania i dystrybuowania tego rodzaju towaru.