Automatyzacja łańcucha dostaw za pomocą systemu WMS


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak system WMS wspiera automatyzację łańcucha dostaw?
  2. Jakie korzyści przynosi automatyzacja łańcucha dostaw?
  3. Jakich efektów spodziewać się po automatyzacji łańcucha dostaw?

Automatyzacja łańcucha dostaw za pomocą systemu WMS

Łańcuch dostaw składa się z szeregu procesów i operacji rozłożonych w czasie. Za ich obsługę odpowiadają różne narzędzia oraz rozwiązania IT. Jednym z nich jest system WMS. W jaki sposób rozwiązanie wspiera automatyzację łańcucha dostaw? 

Czym jest automatyzacja łańcucha dostaw?

Automatyzacja łańcucha dostaw to cyfryzacja procesów wchodzących w jego skład. To działanie ma na celu zwiększenie efektywności i usprawnienie przepływu informacji. Pomaga oszczędzić czas i podnieść wydajność pracy osób zaangażowanych w procesy zachodzące w ramach łańcucha dostaw. W obecnych czasach potrzeby i wymagania klientów stale rosną. Automatyzacja pomaga wdrożyć coraz to nowsze modele biznesowe, takie jak np. omnichannel, aby zadowolić oczekiwania kupujących i zapewnić im jak najlepsze wrażenia zakupowe.

Wsparcie systemu WMS w automatyzacji łańcucha dostaw

System WMS wspiera zarządzanie łańcuchem dostaw przede wszystkim przez optymalizację zarządzania towarem. Odpowiada za przyjęcie dostawy do magazynu i rozlokowanie jej. Magazynierzy realizują kompletację zamówień na podstawie drogi wyznaczonej przez rozwiązanie WMS. Zarówno pakowanie, jak i wysyłka zlecenia do klienta, wraz z ewentualną późniejszą obsługą zwrotów i reklamacji, mogą być przez nie wspierane. Jedną z najważniejszych funkcji tego oprogramowania jest wyznaczanie najkorzystniejszej ścieżki poboru towaru. Dzięki temu magazynier nie robi zbędnych kilometrów, a towar trafia do klienta znacznie szybciej. 

Rozwiązanie WMS może zostać zintegrowane z firmami spedycyjnymi i kurierami. Przedsiębiorstwa te, dzięki takiej automatyzacji, otrzymują dokumenty przewozowe wraz z kompletem informacji dotyczącym towaru: w jakiej ilości go odebrać, skąd i dokąd go dostarczyć. Znacznie wpływa to na przyspieszenie całego procesu.

Automatyzacja łańcucha dostaw za pomocą systemu WMS – korzyści

Wykorzystanie systemu WMS do automatyzacji łańcucha dostaw przynosi wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich: 

Zwiększenie wydajności pracy

Digitalizacja pomoże zwiększyć wydajność pracy w magazynie, a to przekłada się na optymalizację łańcucha dostaw. Przyspieszy czas realizacji zleceń i zapewni monitorowanie stanu magazynu w czasie rzeczywistym. Na dodatek pozwoli wychwycić i wyeliminować błędy z wyprzedzeniem. 

Zadowoleni klienci

Cyfryzacja pozwala klientom na m.in. stały dostęp do informacji o zamówieniu dzięki kontroli stanów magazynowych. Przyspieszenie całego procesu dostawy i eliminacja pomyłek wyróżnia Twoje przedsiębiorstwo na tle innych, co sprawia, że w przyszłości kupujący wróci – nawet jeżeli cena Twojego produktu będzie odrobinę wyższa, niż u konkurencji. A powracający nabywca to gwarancja zysku.

Pełna kontrola procesów

Automatyzacja łańcucha dostaw sprawia, że informacje o tym, co się w nim dzieje, są bardziej szczegółowe. System WMS pomaga w weryfikacji kompletności przesyłek przy pomocy m.in. handheldów – wszelkie błędy i braki zostają w ten sposób wyeliminowane. Ponadto takie rozwiązanie ściśle kontroluje położenie towaru od momentu przyjęcia na magazyn, aż do jego opuszczenia – magazynier zawsze wie, dokąd się udać, aby pobrać produkt, który potrzebuje do wysyłki. Nie ma sytuacji, w której część asortymentu „zapodzieje się” i opóźnia przekazanie paczki do firmy kurierskiej. 

Pełna kontrola procesów przyczynia się także do zaoszczędzenia pieniędzy. Optymalizacja działania firmy to zmniejszenie ponoszonych kosztów działalności. Na przykład odłożenie palety na przypisane miejsce może wydawać się oczywistością, ale wciąż istnieje wiele magazynów, w której polega się na pamięci pracowników – a ta nie jest niezawodna. Sterując procesami z poziomu systemu WMS, udaje się uniknąć takich zdarzeń. Towar trafia tam, gdzie powinien, a następnie do klienta w odpowiednio krótkim czasie. 

Automatyzacja łańcucha dostaw za pomocą systemu WMS – efekty

Automatyzacja łańcucha dostaw przy pomocy systemu WMS przynosi realne efekty. Wdrożyliśmy takie rozwiązanie w firmie LogBox. To operator logistyczny z doświadczeniem w zakresie obsługi e-commerce, realizacji zamówień i magazynowania towarów. 

Przedsiębiorstwo obsługuje zarówno B2B, jak i B2C. Aby jednocześnie realizować zamówienia z obu kanałów, rozwiązanie WMS automatycznie dzieli zlecenia na części, przekazując je do równoległej realizacji. Zamówienia są analizowane przez system w czasie rzeczywistym, następnie dzielone na strefy zbiórki i konsolidowane w procesie pakowania. Po wdrożeniu magazyn WMS zyskał także możliwość automatycznego rozmieszczania i relokacji towarów. Dzięki temu proces zbiórki odbywa się w jak najszybszym tempie, a poziom braków w wysyłanych paczkach został obniżony z 2-3% do poniżej 0,5%. 

LogBox zanotował wzrost wydajności magazynu aż o 300% oraz wzrost wydajności realizowanych dziennie linii o 233%.

Podsumowanie

Automatyzacja łańcucha dostaw to skomplikowana kwestia. Jednak firmy coraz częściej decydują się na ten krok po to, aby proces dostawy był przejrzysty. Zadowolenie końcowego klienta również jest istotne. Niektórzy dostawcy systemów WMS oferują moduły związane z automatyzowaniem procesów w łańcuchu dostaw. Warto zapoznać się z ofertami i zadecydować, czy digitalizacja przyniesie Twojej firmie wymierne korzyści.