FIFO – zasada FIFO, co to jest?


FIFO – zasada FIFO, co to jest?

FIFO – choć ten zlepek czterech liter brzmi zabawnie i w pierwszej chwili przywodzi na myśl imię postaci z animowanego filmu, warto potraktować go poważnie. Potrafi realnie podnieść wydajność pracy magazynu i pomóc odnieść szereg innych korzyści. Co to jest FIFO? Jak jeszcze wspiera firmy? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

FIFO… i cała reszta

Metoda FIFO (obok FEFO i LIFO) to jedna z technik zarządzania przepływem towarów w magazynie. Naturalnie każdemu przedsiębiorcy zależy, by praca w jego firmie przebiegała efektywnie. Istnieje wiele sposobów, by tego dokonać, ale w przypadku zarządzania działaniami w magazynie, kluczem jest dobór odpowiedniej taktyki w zakresie metod przepływu towarów. Czym jest FIFO? Dla jakiego przedsiębiorstwa będzie to odpowiednia technika?

Co to jest FIFO?

FIFO (ang. First In, First Out – dosłownie: pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi) to jedna z najpopularniejszych metod zarządzania stockiem magazynowym. Opiera się na prostym założeniu, że to, co zostało przyjęte jako pierwsze, również jako pierwsze powinno zostać wydane. Dzięki zastosowaniu FIFO, na początku następuje wysyłka produktów, które dotarły do magazynu najwcześniej. Jest to prosta, intuicyjna i logiczna metoda, która zapewnia, że towary nie zalegają na półkach zbyt długo i nie tworzą złogów.

FIFO – FI, czyli „Pierwsze Wchodzi”

Pierwsza część zasady FIFO, czyli FI (ang. First In), odnosi się do pierwszych przyjętych do magazynu dostaw, uwzględniając zarówno datę ich przyjęcia, jak i datę produkcji. Kluczowe jest tutaj odpowiednie rozmieszczenie towarów na regałach, aby umożliwić ich pobranie jako pierwszych. Dodatkowo idealne odwzorowanie tego ułożenia w systemie WMS sprawia,  że oprogramowanie automatycznie wskazuje prawidłowy układ.

FIFO – FO, czyli „Pierwsze Wychodzi”

Druga część zasady FIFO, czyli FO (ang. First Out), odnosi się do tych towarów, które były przyjęte do magazynu w najwcześniejszej dostawie, więc muszą zostać użyte do realizacji zlecenia, jako pierwsze. Ich logiczne rozlokowanie za pomocą tej metody sprawia, że  wydania we właściwej kolejności zostają zachowane.

Korzyści z wykorzystania metody FIFO

Zasada FIFO jest bardzo użyteczna w kontekście efektywnego zarządzania towarem w magazynie. Jej wykorzystanie pomaga dbać o niedopuszczanie do zalegania towarów i powstawania odpadów – a tym samym – strat finansowych. Jakich konkretnych korzyści możesz się spodziewać wykorzystując ją w swoim magazynie?

Minimalizacja strat

Dzięki stosowaniu FIFO unikniesz marnotrawstwa związanego z wyrzucaniem przeterminowanych towarów. Właściwe stosowanie tej techniki sprawia, że produkty o krótszym terminie przydatności są sprzedawane w pierwszej kolejności, co znacząco obniża możliwość konieczności ich wyrzucenia. Ponadto zmniejszenie ilości zalegającego asortymentu obniża ryzyko jego uszkodzenia lub utraty wartości z powodu innych czynników.

Lepsza rotacja zapasów i płynność finansowa

Metoda FIFO zapewnia płynny przepływ towarów w magazynie, co przekłada się na szybszą rotację zapasów. Oznacza to, że firma nie musi zamrażać kapitału w zapasach, które zalegają przez długi czas na magazynowych półkach. Szybsza rotacja obniża również koszty magazynowania, a także uwalnia kapitał, który może być wykorzystany w innych obszarach działalności firmy, np. w inwestycje lub na cele marketingowe.

Wyższa marża

Sprzedaż starszych towarów zgodnie z kolejnością nabycia, po pierwotnej cenie, podczas gdy ceny na rynku mogą już być wyższe, pozwala na osiągnięcie wyższej marży. Dodatkowo metoda FIFO może pomóc firmie w budowaniu przewagi konkurencyjnej poprzez oferowanie klientom atrakcyjnych cen na produkty, których ceny na rynku rosną.

Lepsza kontrola stanów magazynowych

Stosowanie metody FIFO ułatwia prowadzenie ewidencji towarów i kontrolę nad stanem magazynowym. Dzięki temu łatwiej jest identyfikować towary, których ilość jest niska i wymaga uzupełnienia.

Jak poprawnie zastosować FIFO w magazynie, by osiągnąć oczekiwanie korzyści?

Aby metoda FIFO przyniosła oczekiwane rezultaty, należy pomyśleć o wdrożeniu odpowiedniej infrastruktury magazynowej. Twoja przestrzeń powinna zostać wyposażona w odpowiedni system, który ułatwi selektywność towarów – np. regały paletowe, regały przesuwne i wspornikowe oraz sieć przenośników.

Czy FIFO ma wady?

Lista korzyści wynikających ze stosowania FIFO w magazynie jest długa. Nie należy się jednak łudzić – jak każda metoda i ta ma swoje minusy. Warto pamiętać o tym, że np. w przypadku gwałtownych spadków cen może ona prowadzić do konieczności wyprzedaży towarów po niższych cenach, co generuje straty.

Jeśli nie FIFO, to co?

Metoda FIFO nie jest cudownym remedium na całe zło i niekoniecznie sprawdzi się w każdej firmie. Z kolei w niektórych branżach, np. w przemyśle farmaceutycznym, stosowanie metody jej jest obowiązkowe. Co, jeśli wiesz, że ze względu na specyfikę Twojego biznesu FIFO się nie sprawdzi? Istnieją także inne metody zarządzania stockiem magazynowym. FEFO (ang. First Expired, First Out) stosuje się tam, gdzie towary mają określoną datę ważności (np. w branży spożywczej). Z kolei rzadko stosowana metoda LIFO (ang. Last In, First Out) jest odwrotnością FEFO. W przypadku tej taktyki, z magazynu w pierwszej kolejności zostają wydane towary, które są „na wierzchu”, czyli te, które zostały przyjęte jako ostatnie.