Nowoczesne zarządzanie produkcją według Światowego Forum Ekonomicznego

Koszty cyfryzacji i wdrażania nowych technologii, optymalizujących zarządzanie produkcją, są wysokie. Jednak zwlekanie z ich implementacją, w oczekiwaniu na zmniejszenie kosztów takich inwestycji, będzie miało negatywny wpływ na możliwe do osiągnięcia rezultaty. Światowe Forum Ekonomiczne wskazuje: czym wcześniej firmy produkcyjne przeprowadzą cyfrową transformację, tym lepsze efekty uzyskają.

Megatrendy zarządzania produkcją

Takie wnioski płyną z badania, które zostało przeprowadzone przez Światowe Forum Ekonomiczne (The World Economic Forum) razem z firmą konsultingową McKinsey. Pod lupę wzięte zostały fabryki, które na swoim koncie mają skuteczne wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie produkcją w oparciu o koncepcję przemysłu 4.0 i cyfrowej transformacji. Przedstawiciele Światowego Forum Ekonomicznego poszukiwali trendów, wskazujących główne ścieżki rozwoju dla fabryk przyszłości

Analiza działalności ponad 1000 wytwórców z różnych branż pozwoliła zdefiniować trzy obszary koncentracji, określone jako megatrendy: łączność, inteligencja oraz elastyczna automatyzacja. To one mają stanowić drogowskazy dla firm, które poszukują możliwości optymalizacji swoich procesów wytwórczych.

Źródła sukcesu liderów

Na potrzeby badania przeprowadzono pogłębione studia sukcesu firm, które skutecznie przeprowadziły cyfrową transformację. Jednym z analizowanych przykładów jest fabryka Procter & Gamble w czeskiej Rakonie, która dziennie wytwarza obecnie 4 miliony opakowań płynów do naczyń, wzmacniaczy tkanin i proszków. Firma wdrożyła innowacje związane z analityką, drukowaniem przestrzennym, kompleksową synchronizacją łańcucha dostaw i unifikacją systemu pakowania. Te działania przyczyniły się do znaczącego poprawienia rezultatów, osiąganych przez fabrykę na przestrzeni 3 lat: wydajność procesu produkcyjnego zwiększyła się o 160%, koszty wytworzenia towarów zostały obniżone o 20%, a zadowolenie klientów wzrosło o 116%.

Czwarta rewolucja przemysłowa

Światowe Forum Ekonomiczne wskazuje, że choć koszty cyfryzacji produkcji w związku z koncepcją przemysłu 4.0 są wysokie, to i tak ich przystępność jest zdecydowanie większa, niż miało to miejsce w przypadku poprzednich rewolucji przemysłowych. Zarządzanie produkcją w myśl cyfrowej transformacji wiąże się głównie z inwestycją w technologie i nowe sposoby organizacji pracy, a nie w maszyny czy istotną rozbudowę infrastruktury. Z tego względu rekomendacją dla firm produkcyjnych jest jak najszybsze implementowanie inteligentnych rozwiązań i stałe unowocześnianie posiadanych technologii.

Światowe Forum Ekonomiczne to szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji corocznej konferencji w Davos, której celem jest stworzenie przestrzeni do dyskusji o głównych i najbardziej aktualnych światowych problemach natury społecznej i ekonomicznej.

 

Powrót do listy artykułów