Od sklepów internetowych do systemów ERP

Wrocławska spółka Sente Systemy Informatyczne, twórca i dostawca systemów ERP na polskim rynku, obchodzi 10. rocznicę powstania. Choć początki nie były łatwe, dziś ponad 70 przedsiębiorstw handlowych, produkcyjnych i usługowych z powodzeniem wykorzystuje jej autorską aplikację Sente. Oto krótkie podsumowanie pierwszej dekady firmy.

Jej początki wzięły się z pasji, wiedzy i doświadczenia związanego z nowoczesnymi technologiami informatycznymi, które łączyło czterech przyjaciół: Daniela Urbana, obecnie prezesa zarządu spółki, Jakuba Czyżkowskiego, członka zarządu, dr. inż. Marcina Smereki, dziś dyrektora Działu Rozwoju Oprogramowania oraz Grzegorza Prokopskiego, który nie współpracuje już z firmą.

Od oprogramowania wspomagającego zarządzanie do zintegrowanej aplikacji Sente

Twórcom sprzyjał czas olbrzymiej ekspansji Internetu w Polsce, przypadający na przełomie 2000-2001 roku. W tym czasie zaczęły powstawać m.in. sklepy internetowe funkcjonujące na zasadach B2C oraz witryny B2B, w których upatrywali szansę na biznes.

Już w 2001 roku podjęli oni aktywne działania handlowe i poszukiwanie nowych klientów, czego rezultatem było opracowanie oprogramowania wspomagającego zarządzanie sprzedażą i dystrybucją dla firm Polger i Meteor. Stanowiło ono podstawę przyszłego autorskiego oprogramowania firmy.

W tym samym czasie potencjalni klienci coraz częściej zgłaszali potrzebę implementacji systemów m.in. do magazynowania i fakturowania. – To doświadczenie nauczyło nas, że przedsiębiorstwa potrzebują pełnego systemu ERP, który ułatwi im zarządzanie oboma obszarami w firmie, a także jak ważne jest kompleksowe zaspokajanie ich potrzeb informacyjnych. Tej zasadzie jesteśmy wierni do dziś – mówi Daniel Urban, prezes zarządu spółki.

Po latach doświadczeń opracowali oni zintegrowaną aplikację Sente, która obecnie wspomaga zarządzanie przedsiębiorstwem w obszarze logistyki, finansów i księgowości, personelu, CRM (relacje z klientami), produkcji,  WMS (magazyn wysokiego składu), obiegu dokumentów i workflow oraz oprogramowanie e-commerce. Obecnie z tego oprogramowania korzysta ponad siedemdziesiąt średnich i dużych przedsiębiorstw, głównie z branży handlowej, produkcyjnej i usługowej. Aktualnie firma pracuje nad wersją 3.0 oprogramowania.

Zarówno firma, jak i jej sztandarowy produkt są nagradzane przez niezależne instytucje gospodarcze, m.in. przez Wrocławską Izbę Gospodarczą oraz firmę Microsoft, która w 2008 roku przyznała oprogramowaniu WMS tytuł Aplikacja Roku za najlepszy program komputerowy wspomagający zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem. W 2009 roku BRE Bank wyróżnił firmę srebrnym certyfikatem za zgodność w zakresie obustronnej wymiany danych, między aplikacją Sente, a systemami bankowości elektronicznej tego banku.

Powrót do listy artykułów