Oprogramowanie B2B – czym jest i jakie są korzyści z jego wdrożenia?


Oprogramowanie B2B – czym jest i jakie są korzyści z jego wdrożenia?

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czym jest oprogramowanie B2B?
  2. Kto powinien korzystać z rozwiązań B2B?
  3. Jakie są korzyści z posiadania platformy B2B?

W dzisiejszych czasach rozwój sprzedaży przy jednoczesnej automatyzacji procesów handlowych to jedne z głównych wyzwań firm dystrybucyjnych. W jaki sposób przedsiębiorstwa handlowe mogą sobie z nimi radzić? Jednym z efektywniejszych sposobów wydaje się obecnie wdrożenie dobrze dopasowanego rozwiązania informatycznego. Oprogramowanie B2B dla firmy dystrybucyjnej składa się wielu elementów i funkcji. W artykule wyjaśniamy, które z nich są odpowiedzialne za zarządzanie poszczególnymi obszarami biznesu oraz jakie korzyści pozwalają osiągnąć.

Czym jest oprogramowanie B2B?

Oprogramowanie B2B to narzędzie informatyczne, które pomaga efektywnie zarządzać firmą dystrybucyjną. Może składać się ono z kilku elementów. Oprócz platformy sprzedażowej B2B, która służy do sprzedaży online, można wyróżnić rozwiązanie, które są odpowiedzialne za zarządzanie procesami operacyjnymi przedsiębiorstwa handlowego.

Jednym z nich jest system ERP. Skupia on w sobie wszystkie procesy i zdarzenia, zachodzące w firmie i pomaga w skalowaniu efektów w całej organizacji. Z jego pomocą właściciele mogą przeprowadzić zaawansowane analizy efektywności pracy w zasadzie każdego działu w firmie. System ERP, będący częścią oprogramowania B2B, pozwala również na zautomatyzowanie wielu czynności, co pozwala redukować koszty operacyjne.

Jeśli firma posiada własny magazyn, to istotnym elementem oprogramowania B2B powinien być również system WMS, odpowiedzialny za automatyzację procesów związanych z realizacją zamówień. Jest to narzędzie, które kontroluje, koordynuje oraz optymalizuje działania zachodzące w przestrzeni magazynowej, istotnie zwiększając ich efektywność.

Oprogramowanie B2B – kto powinien z niego korzystać

Z oprogramowania B2B korzystają zwykle firmy handlowe, ale posłuży również m.in. przedsiębiorstwom produkcyjnym. Wspiera ono wszystkie te biznesy, które prowadzą handel hurtowy. Obszar działania takich firm to nie tylko sprzedaż, ale i skomplikowane prognozowanie sprzedaży, planowanie zaopatrzenia czy obsługa reklamacyjna i serwisowa. W związku ze skomplikowaniem procesów operacyjnych przedsiębiorstwa te potrzebują rozwiązań, które pozwolą im działać szybciej i wydajniej. Takim rozwiązaniem jest właśnie odpowiednio dopasowane oprogramowanie B2B.

Oprogramowanie B2B jako element wsparcia sprzedaży

Firmy dystrybucyjne i handlowe skupiają dużo wysiłków, aby pomnażać zyski generowane sprzedażą. Tradycyjny model sprzedaży, czyli zatrudnienie wykwalifikowanych handlowców i angażowanie ich w podróże do klienta ma swoje wady – długa podróż, zmarnowany czas na dojazd w jedną i drugą stronę oraz duże koszty – to zdecydowanie nie jest skalowalny sposób prowadzenia działań. Oprogramowanie B2B, a szczególnie platforma sprzedażowa B2B, wspiera przedsiębiorstwa w sprzedaży i zapewnia szereg odpowiedzi na wyzwania przedstawicieli handlowych. Z jej pomocą firma dociera do większej liczby klientów biznesowych, przedstawia im oferty szyte na miarę, a także dostarcza im spersonalizowanych promocji i unikalnych doświadczeń zakupowych.

Jakie są korzyści z posiadania platformy B2B?

Platforma B2B przyczynia się do usprawnienia komunikacji pomiędzy firmami. Przeniesienie kontaktu i ważnych dokumentów do platformy internetowej nie tylko pomaga je efektywnie uporządkować, ale dzięki przyjaznemu panelowi klienta ułatwia przeprowadzenie sprawnej transakcji. Co więcej, dzięki stałemu dostępowi do oferty, klient może swobodnie modyfikować swoje zamówienie i zdecydować, które produkty są dla niego najbardziej opłacalne. Zwiększa to komfort klienta i wpływa na pozytywny odbiór firmy.

Kolejną korzyścią tej części oprogramowania B2B, jest bez wątpienia redukcja kosztów. Jest ona możliwa dzięki ograniczeniu liczby handlowców, a tym samym zmniejszeniu wydatków na pozyskiwanie nowego klienta. Sprawnie działająca platforma B2B sprawi, że stali klienci będą powracać, a nowi przekonają się o zaletach oprogramowania na własnym przykładzie.

Najważniejsze funkcje oprogramowania B2B

Oprogramowanie B2B zostało zaprojektowane głównie z myślą o firmach handlowych i dystrybucyjnych, ich klientach biznesowych i ich potrzebach.

Oprogramowanie B2B łączy w sobie rozwiązania z zakresu systemów ERP i WMS oraz platformy e-Commerce B2B. Całościowo wspiera zarządzanie handlem i dystrybucją, finansami i księgowością, obiegiem dokumentów oraz personelem. Pozwala na tworzenie zaawansowanych raportów i analiz oraz zarządzanie relacjami z klientami – z poziomu modułu CRM dostępnego w systemie ERP oraz z poziomu platformy e-Commerce B2B.

Dostęp do faktur i rozliczeń to z pozoru sprawa oczywista, ale mało kto zastanawia się nad tym, jak duże jest to ułatwienie dla klienta. Oprogramowanie B2B pozwala w każdej chwili przejrzeć transakcje i opłacone faktury z poprzednich okresów. Nie trzeba martwić się, że zaginął w czeluściach innych dokumentów. Co więcej, jest to nie tylko oszczędność czasu, ale także jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem.

Podsumowanie – oprogramowanie B2B wsparcie dla firm handlowych i dystrybucyjnych

Oprogramowanie B2B to w praktyce zbiór wszystkich rozwiązań informatycznych, które wspierają zarządzanie w firmach handlowych i dystrybucyjnych. Każdy system z osobna jest skuteczny i spełnia swoje funkcje w poszczególnych obszarach operacyjnych. Ale dopiero integracja wszystkich rozwiązań w jedno, spójne i zintegrowane oprogramowanie B2B pozwala osiągać efekt synergii.