System ERP a MRP – najważniejsze różnice


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest system ERP i jakie są jego wady i zalety?
  2. Czym jest system MRP i jakie są jego wady i zalety?
  3. Jaka jest między nimi różnica?

System ERP a MRP – najważniejsze różnice

Gdy rozpoczynasz przygodę z cyfrową transformacją w firmie produkcyjnej, zastanawiasz się nad tym, które z istniejących rozwiązań najlepiej dopasuje się do Twoich potrzeb. Szczególnie na początku drogi wybór może być trudny, jeśli nie masz wystarczających informacji o dostępnych możliwościach. Jednak gdy dowiesz się, czym się różni system ERP od MRP, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Dlatego w poniższym artykule przygotowałam porównanie obu rodzajów oprogramowania wraz z różnicami, które je dzielą. Zapraszam do lektury.

Czym jest system ERP?

System ERP to narzędzie dedykowane firmom produkcyjnym, które potrzebują wsparcia w zakresie kompleksowego zarządzania wieloma zasobami przedsiębiorstwa. Koncentruje wszystkie procesy i dane w jednym miejscu oraz zapewnia pełną kontrolę nad nimi. Działa na zasadzie integracji różnych obszarów: księgowości, produkcji, zaopatrzenia, sprzedaży, dystrybucji i innych, które są obecne w Twojej organizacji. Przepływ informacji pomiędzy nimi jest dzięki systemowi ERP dokładniejszy, a powtarzalne procesy zostają zautomatyzowane. Wpływa to na produktywność pracowników i ogólną optymalizację efektywności firmy.

Czym jest system MRP?

MRP to rozwiązanie ułatwiające gospodarowanie zasobami do produkcji. Zapewnia łatwe planowanie ilości zużycia materiałów. Pozwala na zidentyfikowanie problemów z wydajnością produkcyjną i pomaga w ich rozwiązywaniu. Pobiera informacje z wielu źródeł.

Czym się różni system ERP od MRP?

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że systemy ERP i MRP działają bardzo podobnie, to warto je ze sobą porównać i zastanowić się, który z nich lepiej dopasuje się do Twoich potrzeb. Poniżej najważniejsze różnice: 

  1. ERP dzieli się na kilka różnych części, które ze sobą współpracują, każda z nich ma dostęp do pełnych informacji dzięki korzystaniu ze scentralizowanej bazy danych. MRP działa w oparciu o główny plan produkcji. 
  2. ERP składa się z modułów i posiada liczne funkcje, które dotyczą wielu różnych działów w firmie – księgowość, produkcja, dystrybucja, zarządzanie zasobami, workflow. MRP to nieco bardziej okrojony system obsługujący wyłącznie produkcję. 
  3. MRP może stanowić część ERP. 
  4. MRP posiada możliwość symulacji przewidywania przyszłego popytu. ERP może zawierać moduł związany z Business Intelligence, który zapewnia analizy danych. 

Skoro oba systemy mają tyle różnic, to czy można ich używać razem? Istnieje taka możliwość, chociaż może być to problematyczne. Oprogramowanie ERP z racji na to, że zbudowane jest z modułów, może posiadać ograniczenia w planowaniu zapotrzebowania na surowce – w tym miejscu lepiej sprawdzi się MRP. Zintegrowanie ich ze sobą wpłynie na spójność informacji przepływających między nimi i zwiększy wydajność procesów, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu czasu. Trudności może przysporzyć utrzymanie różnych baz danych, z których korzystają systemy. Integracja MRP z innymi rozwiązaniami informatycznymi to niełatwe zadanie, a dodatkowym problemem jest brak specjalistów oraz użytkowników, którzy potrafiliby wykorzystać to oprogramowanie w pełni. Jednak na rynku istnieją systemy ERP, które posiadają funkcje MRP. W takim wypadku integracja jest niepotrzebna, bo wdrażane jest tylko pierwsze z rozwiązań.

Zalety i wady systemu ERP

System ERP posiada wiele zalet. Niewątpliwie najważniejszą z nich jest integracja i ułatwienie przepływu danych pomiędzy wieloma działami organizacji. Usprawnia i przyspiesza to pracę, a jeśli rozwiązanie dostępne jest w chmurze, to można z niego korzystać również poza siedzibą firmy. Różnorodność modułów pozwala na dopasowanie oprogramowania do potrzeb przedsiębiorstwa i ograniczenie kosztów wynikających z wdrożenia – implementujesz tylko to, czego potrzebujesz. Automatyzacja powtarzalnych czynności minimalizuje błędy, a Ty zyskujesz pełnię kontroli nad firmą. 

Niestety wdrożenie tego rozwiązania wiąże się z wysokimi kosztami wdrożenia. Dlatego warto zawczasu zabezpieczyć budżet oraz zastanowić się nad różnymi rodzajami finansowania zewnętrznego, np. dotacji.

Zalety i wady systemu MRP

Oprogramowanie MRP pozwala na dotrzymywanie terminów dostaw ustalonych z klientem. Wpływa również na łatwiejsze organizowanie zakupów i produkcji, jak i ograniczenie liczby przechowywanych surowców do niezbędnego minimum. Takie podejście zapobiega marnotrawieniu, co przekłada się na spore oszczędności finansowe. Jednak sporą wadę stanowi integracja MRP z ERP i przepływ danych pomiędzy nimi.

Podsumowanie

Teraz wiesz, czym się różni system ERP od MRP, ale wciąż zastanawiasz się, który wybrać do swojej firmy? W pierwszym kroku wyznacz sobie cele tej transformacji. Określając je, łatwiej będzie Ci ustalić, które oprogramowanie lepiej sprawdzi się w Twojej organizacji. Dopiero wtedy zapoznaj się z ofertami dostawców i wybierz tego, który jest w stanie najlepiej dopasować się do Twoich wymagań i potrzeb. Zastanów się również, jakiego rodzaju wsparcia potrzebujesz od dostawcy. Relacje z nim wpłyną na komfort użytkowania systemu w dłuższej perspektywie czasu.