Cyfrowa transformacja – dlaczego, jak i kiedy? ERP

Cyfrowa transformacja - dlaczego, jak i kiedy?

Cyfrowa transformacja wymieniana jako jeden z najsilniejszych trendów w rozwoju przedsiębiorstw. Koncepcja zakłada wdrożenie innowcji technologicznych zmieniających dotychczasowy sposób funkcjonowania firmy. Czym w praktyce jest cyfrowa transformacja i jaką wartość biznesową może wnieść do organizacji?

Określenie definicji

Cyfrową transformację definiuje się jako integrację technologii cyfrowej ze wszystkimi obszarami funkcjonowania firmy. Dzięki niej możliwe jest wykorzystanie gromadzonych danych do tworzenia innowacyjnych usług i poszerzenia dotychczasowej oferty. W zakres cyfrowej transformacji wchodzą działania związane z modyfikacją procesów biznesowych i organizacyjnych. Jej celem jest pełne wykorzystanie możliwości, jakie niosą za sobą nowoczesne rozwiązania technologiczne. Zakłada ona zastosowanie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy czy sztucznej inteligencji. Cyfrowa transformacja może przebiegać zupełnie inaczej w każdej firmie. Z tego względu trudno wskazać definicję, która dotyczy wszystkich przedsiębiorstw. 

Praktyczne wykorzystanie

Airbnb dzięki nowoczesnym technologiom wprowadziło na rynek nowy sposób realizacji od dawna znanych usług. Aplikacja stanowi platformę, łączącą dwie grupy – ludzi poszukujących noclegów z tymi, którzy dysponują mieszkaniami do wynajęcia. Rozwiązanie tak bardzo spodobało się użytkownikom, że obecnie Airbnb wyceniany jest na 10 mld $. Firmę stawia się na równi z największymi światowymi sieciami hotelowymi.

Firm, które korzystając z nowych technologii, wdrożyły w życie innowacyjny model biznesowy, jest coraz więcej. W tej grupie wymienić można takich gigantów jak Uber czy Netflix.

Przykładów cyfrowej transformacji nie brakuje również na polskim rynku. Wykorzystanie technologii mobilnych w polskich bankach sprawiło, że skomplikowane i wymagające zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa operacje wykonujemy jednym “kliknięciem” – np. płatności BLIK.

Grupa Naspers, właściciel serwisu OLX, zbudowała kompleksowe rozwiązanie klasy BI. Pozwala ono na zarządzanie terabajtami generowanych informacji i ich szczegółową analizę. Wyciągane na tej podstawie wnioski pozwalają na doskonalenie  działalności operacyjnej zgodnie z podejściem „data driven business”. Dostęp do ogromnych zbiorów informacji w czasie rzeczywistym pozwala na implementację usprawnień na bieżąco, natychmiast odpowiadając na potrzeby klientów.

Kiedy i dlaczego?

Cyfrowa transformacja to kierunek, który może istotnie zwiększyć potencjał przedsiębiorstwa. Nie jest celem samym w sobie, ale raczej sposobem na budowanie przewagi na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Czynniki, które skłaniają firmy do jej przeprowadzenia wynikają z rosnących oczekiwań klientów, stale ewoluującej technologii i coraz szybciej zmieniającego się otoczenia biznesowego.

Cyfrowa transformacja jest procesem, który zakłada stałą gotowość do zmian. Dzięki niej firma nie zatrzyma się w miejscu – poradzi sobie z każdym problemem czy nową sytuacją na rynku. Moment, w którym konkretny biznes będzie gotowy na wdrożenie innowacji, będzie zależał od jego specyfiki i aktualnego zaawansowania technologicznego. Podobnie w przypadku obszaru działań, który obejmie transformacja – jest on zależny od potrzeb organizacji. Może objąć zarówno wprowadzenie mało skomplikowanego systemu IT, jak i  wdrożenie rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji.

ERP przyjazne transformacji

Cyfrowa transformacja jest możliwa przy wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań informatycznych. Tutaj wymienić można w zasadzie wszystkie dostępne systemy i technologie, dzięki którym możemy zaimplementować nowe rozwiązania. Wybór konkretnych będzie zależny od celu i oczekiwań względem cyfrowej transformacji.

W przypadku systemów ERP ważną rolę pełnią takie czynniki, jak elastyczność rozwiązań i ich “otwartość” na modyfikacje. To właśnie one będą decydowały o możliwości szybkiej adaptacji nowych pomysłów. Pozwolą też w sposób efektywny usprawnić kluczowe procesy biznesowe przedsiębiorstwa.

ERP dopasowany do potrzeb oraz przygotowany do integracji z innymi systemami może okazać się fundamentalnym czynnikiem w procesie cyfrowej transformacji. Należy jednak pamiętać, że samo rozwiązanie informatyczne nie wystarczy. To tylko narzędzie w ręku osób, które mają pomysł na wykorzystanie innowacyjnych technologii do budowania przewagi konkurencyjnej. Elastyczne rozwiązania pozwalają realizować nawet najbardziej niecodzienne i wymagające wizje. Cyfrowa transformacja firmy to droga, która nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie miała jasno zdefiniowanych granic. Na przestrzenii najbliższych lat będziemy mogli obserwować, kto dzięki takiemu kierunkowi działań zyska najwięcej. Kluczem do sukcesu będzie wykorzystanie rozwiązań IT z niczym nieograniczoną wyobraźnią.

Źródła:

  • https://www.theguardian.com/media-network/media-network-blog/2013/nov/21/digital-transformation
  • https://enterprisersproject.com/what-is-digital-transformation
  • https://www.pb.pl/cyfrowa-transformacja-w-praktyce-909318
Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane artykuły

bg ERP

Dlaczego warto wdrożyć system ERP?

Kiedy przychodzi moment, w którym warto przymierzyć się do wyboru systemu ERP dla swojej firmy? W jaki sposób rozwiązanie klasy ERP pomaga zwiększyć efektywność biznesu?

bg ERP

zwinne wdrożenia systemów ERP,

Zwinne wdrożenia systemów ERP - dlaczego to się sprawdza w naszych projektach?

Z czego wynika rosnąca popularność metodyk zwinnych? Jakie korzyści przynosi wykorzystanie Agile we wdrożeniach rozwiązań IT? Jak przebiegają zwinne wdrożenia systemów ERP?

bg ERP

B2B, dystrybucja, ERP, handel,

Jak wykorzystać system ERP do planowania zaopatrzenia w dystrybucji i handlu B2B?

Konsumenci w handlu B2B oczekują bezbłędnej i natychmiastowej realizacji zamówień. Głównym kryterium zakupowym klientów firm dystrybucyjnych coraz częściej nie jest cena, a dostępność towarów i czas realizacji zleceń.

bg ERP

System erp,

Wdrożenie ERP - jak wybrać odpowiedni system?

Sytuacja każdej z firm jest inna, więc okoliczności wyboru systemu ERP mogą być bardzo zróznicowane. Są jednak pytania, na które odpowiedzieć powinni sobie wszyscy, którzy rozważają, jaki system ERP wybrać.

bg ERP

metodyka zwinna, System erp, systemy klasy erp, wdrożenie erp,

Zmiana systemu ERP - czy to już czas?

Według danych Computerworld 30% polskich firm miało w planach w 2017 roku zmienić system IT. Z kolei z danych Panorama Consulting wynika, że 17% wszystkich wdrożeń ERP na świecie to właśnie wymiana oprogramowania.

bg ERP

ERP, systemy klasy erp, wdrożenie erp,

Wdrożenie i co dalej?

Po burzy przychodzi spokój, a po wdrożeniu… obsługa serwisowa. Czy można “wdrożyć i zapomnieć”? Można. Ale czy warto rezygnować z korzyści, jakie daje rozwój rozwiązań zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami firmy?

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIŻĄCO.