System do zarządzania produkcją metalową


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest system do zarządzania produkcją metalową?
  2. Jakie funkcje posiada?
  3. Jakie korzyści przynosi wdrożenie systemu do zarządzania produkcją metalową?

System do zarządzania produkcją metalową

Branża metalowa to sektor produkcji, który obejmuje wytwarzanie oraz obróbkę stali i surowców, precyzyjnych metalowych elementów i konstrukcji, a także ich sprzedaż. Maszyny koordynujące pracę na hali zajmują się różnymi zadaniami, takimi jak wiercenie, gięcie, spawanie, szlifowanie i wiele więcej. Z racji na to, jak złożone są to procesy, muszą one być pod kontrolą i sprawnie komponować się z innymi obszarami przedsiębiorstwa. W tym zadaniu doskonale pomaga system do zarządzania produkcją metalową.

System do zarządzania produkcją metalową – funkcje

System ERP do zarządzania produkcją metalową umożliwia planowanie dostaw tak, by dostosować zamówienie potrzebnych surowców do bieżącego zapotrzebowania. Dzięki temu, zamiast gromadzić nadmierne ilości np. stali, czy blachy, pozwala zaoszczędzić środki finansowe poprzez dobranie tylu materiałów, ile potrzebnych jest do wyprodukowania partii. Dostęp do informacji o produkcji w czasie rzeczywistym umożliwia bieżące reagowanie na wszelkie zdarzenia. 

Rozwiązanie pozwala śledzić oraz identyfikować poszczególne produkty i surowce, które zostały użyte w trakcie procesów wytwórczych. To niezbędne, aby zwiększyć jakość produkcji, a także, aby mieć pełną kontrolę nad końcowym towarem i jego zgodnością z normami ISO. Oprogramowanie planuje procesy produkcyjne z wyprzedzeniem, aby łatwiej było dostosować pracę nad zleceniem i zapotrzebowaniem Klientów oraz dotrzymać terminów. W razie sytuacji losowych, których nie można było przewidzieć, system dostosowuje się i modyfikuje wcześniej ustalony plan. 

To jedne z najważniejszych funkcji, jakie oferuje system do zarządzania produkcją metalową. Można go jednak dopasować do wszystkich potrzeb firmy i rozszerzyć np. o moduły magazynowe (WMS) związane z finansami i księgowością, czy raportowaniem produkcji. Możliwe jest również zintegrowanie rozwiązania z innymi, funkcjonującymi już w organizacji.

System do zarządzania produkcją metalową – korzyści z wdrożenia

Automatyzacja powtarzalnych działań

Warto wdrożyć system do zarządzania produkcją metalową z wielu powodów. Przede wszystkim oprogramowanie pozwala na usprawnienie i uproszczenie procesów, a także automatyzację powtarzalnych zadań. Dzięki temu odciąża pracowników, którzy mogą skupić się na innych obowiązkach. Rozwiązanie to pozwala na zwiększenie produkcji bez konieczności zatrudnienia dodatkowych operatorów, a nowi mogą zostać wdrożeni nawet w jeden dzień. Taka optymalizacja kosztów i czasu wyszkolenia nowego pracownika to bardzo ważna cecha, szczególnie że znalezienie odpowiedniej osoby do pracy to niełatwe zadanie. Automatyzacja usprawnia planowanie produkcji metalowej i zużycie materiałów takich jak np. blachy.

Minimalizacja błędów dzięki integracji

Kolejnym powodem, dla którego warto wdrożyć system do zarządzania produkcją metalową, jest możliwość zintegrowania go z zewnętrznymi platformami, np. z e-Commerce, ze spedytorem, lub z innymi rozwiązaniami, z których obecnie korzysta Twoja firma. Dzięki temu przekazywanie informacji pomiędzy działami odbywa się w sposób automatyczny, co minimalizuje błędy. To szczególnie ważne w momencie składania zamówienia przez Klienta. Rozwiązanie może zostać zintegrowane także z maszynami, używanymi w hali produkcyjnej. W ten sposób etap wycinania zostaje automatycznie zaraportowany w systemie.

Kontrola nad procesem produkcji

Wdrożenie systemu ERP dla branży produkcyjnej może pomóc Ci zyskać przewagę nad konkurencją. W jaki sposób? Przede wszystkim powyższe cechy przyczyniają się do zwiększenia wydajności produkcji, dużych oszczędności oraz digitalizacji powtarzalnych czynności. Z kolei dostęp do analiz danych da Ci możliwość podejmowania właściwych decyzji biznesowych i finansowych. Rozwiązanie przejmuje opiekę nad przedsiębiorstwem, więc nie musisz się martwić, że przeoczysz ważne wydarzenie lub problem. Poza tym, dzięki dostępności w wersji mobilnej, możesz doglądać tego, co dzieje się w firmie, z każdego miejsca na świecie. Pełna kontrola nad produkcją umożliwia także płynną ewidencję surowców, a także śledzenie partii zgodnie z wymogami i normami ISO.

Co osiągnęli nasi Klienci dzięki wdrożeniu systemu do zarządzania produkcją metalową?

Jeden z naszych Klientów, producent urządzeń wentylacyjnych i grzewczych, mierzył się z problemami związanymi z kontrolą kosztów produkcji i powtarzalnymi działaniami. Potrzebował także integracji procesów biznesowych w jednym systemie. Po implementacji autorskiego systemu Sente, Teneum X, firma zyskała 100% kontroli nad zapasami materiałów, a jedno rozwiązanie obejmuje całą organizację. Dzięki temu przepływ dokumentów odbywa się 3 razy szybciej i bez problemów. Precyzyjne planowanie produkcji i automatyzacja powtarzalnych czynności przyczyniła się do ograniczenia niespójności zadań wykonywanych przez pracowników. 

Dzięki wdrożeniu systemu do zarządzania produkcją metalową inny z naszych Klientów, producent wyrobów stalowych, zyskał możliwość płynnego ewidencjonowania surowców. W ten sposób dziennie oszczędza aż 7,5 godziny na wystawianiu WZ. Ilość przetwarzanej blachy wzrosła o 45%, a liczba wytwarzanych detali o 55%. Ponadto dla Klienta ważne było też śledzenie partii zgodnie z obowiązującymi normami ISO oraz spawalniczymi, co również zostało osiągnięte po implementacji rozwiązania.

Podsumowanie

System do zarządzania produkcją metalową to duże wsparcie dla firm w tej branży. Przed wdrożeniem ustal cele, jakie chcesz osiągnąć i zastanów się nad tym, które procesy powinny zostać zoptymalizowane. Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek pytania, zwróć się z nimi do wybranego przez siebie dostawcy – najlepiej, jeśli ma on już doświadczenie z wprowadzaniem takich rozwiązań w organizacjach z podobnego obszaru, co Twoja.