System ERP – jak zwiększa efektywność?
Wycieczka po firmie, która wdrożyła cyfryzację procesów biznesowych.
Coraz więcej form wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców, którzy planują inwestycję w systemy informatyczne to dobry znak – próg wejścia w proces cyfryzacji jest dzięki temu niższy, a nakłady finansowe potrzebne do rozpoczęcia prac są mniejsze. Mnogość dostępnych metod finansowania projektów IT powoduje jednak konsternację. Z czego najlepiej skorzystać? Postawić na dotacje na rozwój, bony na cyfryzację czy dofinansowania unijne? Czym właściwie różnią się te określenia i jakiej pomocy faktycznie dostarczają? Wyjaśniam w tym artykule.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się bliżej definicjom dotacji i dofinansowania.
Dotacje to nieodpłatna oraz bezzwrotna pomoc finansowa, która może służyć do pełnego lub częściowego finansowania realizacji zadań publicznych. Dotacja jest zwykle udzielana przez państwo lub organizacje rządowe oraz pozarządowe. By ją otrzymać, trzeba spełnić określone warunki. Następnie po złożeniu niezbędnych wniosków, konkretna organizacja podejmuje decyzję o przyznaniu środków.
Z kolei dofinansowanie jest to rodzaj dodatkowej pomocy finansowej, które służy w celu opłacenia jakiegoś przedsięwzięcia. Mogą to być programy pozwalające na przeprowadzenie konkretnych badań lub częściowej realizacji większego projektu. Można powiedzieć, że dotacja jest pewnym rodzajem dofinansowania.
Bony na cyfryzację to bezzwrotna dotacja na rozwój, z której już niedługo będą mogli skorzystać przedsiębiorcy. We wrześniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi konkurs, który ma na celu zwiększenie świadomości polskich firm na temat cyfrowej transformacji oraz przygotowanie ich do wdrożenia systemów automatyzujących. Wsparcie, jakie mogą otrzymać firmy dzięki temu dofinansowaniu unijnemu, to blisko 110 mln zł, a maksymalny poziom dofinansowania dla firmy to 85% wartości kosztu projektu.
Z Bonów na cyfryzację mogą skorzystać mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Organizator konkursu kieruje go głównie do branż, które najbardziej ucierpiały przez pandemię COVID-19. Są to przede wszystkim firmy z sektora gastronomicznego, hotelarskiego oraz turystycznego. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest przeznaczenie pieniędzy na wprowadzenie innowacji poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych. Ma się to przyczynić do zmiany sposobu funkcjonowania firmy lub zmianę oferowanych produktów.
20 września Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchamia nabór wniosków firm, starających się o dotacje na rozwój. Firmy będą miały równo miesiąc, by móc złożyć dokumenty i oczekiwać wsparcia finansowego. Tego, kiedy firmy będą mogły skorzystać z przyznanych Bonów, dowiemy się najwcześniej 6 września po ogłoszeniu konkursu.
Korzyści płynących z realizacji projektu IT w ramach programu Bony na cyfryzację jest wiele. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tego dofinansowania unijnego, będą mogli przede wszystkim przeprowadzać proces automatyzacji swojej firmy znacznie szybciej. Obniżone koszty wdrożenia pozwolą na obszerniejszą cyfryzację, która pozwoli generować wyższe przychody oraz optymalne działanie firmy. Podsumowując, wsparcie to ma pomóc w opracowaniu i wprowadzeniu innowacyjnych procesów, które przyczynią się do zwiększenia jej potencjału.
Firmy, które otrzymają dofinansowanie w postaci Bonów na cyfryzację, będą mogły wdrożyć wiele systemów IT. Jednym z nich jest rozwiązanie klasy ERP, które pozwoli na lepsze i bardziej wydajne działanie firmy. Dzięki niemu przedsiębiorca będzie mógł oczekiwać realnego i szybkiego zwrotu z inwestycji, a także większej produktywności i wydajności pracowników. To wszystko przełoży się na wyższy poziom organizacji pracy, a jednocześnie pomoże podejmować właściwe decyzje biznesowe.
Form dofinansowań jest naprawdę wiele. To dobry znak dla firm, które chcą się rozwijać i podążać w stronę cyfryzacji. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do spadków w przychodach wielu biznesów, dlatego to dobry moment, aby zainteresować się różnego rodzaju dotacjami. W artykule skupiliśmy się głównie na Bonach na cyfryzację, gdyż na moment to jeden z najciekawszych i bardziej perspektywicznych programów unijnych.
Współtwórca aplikacji ułatwiającej zarządzanie logistyką i efektywne zarządzanie wiedzą o kliencie oraz warstwy systemowej rozwiązań Sente, w zakresie obsługi dostępu do baz danych.
Skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio aby odpowiedzieć na pytanie.
Powrót do Bloga