Co to jest system DRP?


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest system DRP?
  2. Jakie przynosi korzyści?
  3. System ERP a DRP

Co to jest system DRP?

Planowanie zapasów w firmie produkcyjnej to istotny element jej funkcjonowania. Przyczynia się on do eliminacji marnotrawienia surowców i materiałów, wykorzystywanych w codziennej pracy. Aby zoptymalizować ten proces i sprawić, by był dokładniejszy, należy wspierać go odpowiednimi narzędziami informatycznymi. W poniższym artykule wyjaśniam, co to jest system DRP, jakie korzyści może przynieść wdrożenie go w organizacji i dlaczego dobrze wspiera planowanie potrzeb dystrybucji.

Czym jest system DRP?

System DRP może działać niezależnie lub funkcjonować jako element oprogramowania MRP. Stanowi podstawową metodę planowania potrzeb dystrybucji. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: DRP I (ang. Distribution Requirements Planning) oraz DRP II (ang. Distribution Resource Planning), który jest rozbudowaną wersją tego pierwszego.

Celem DRP I jest obliczenie zapasów w systemie dystrybucji w zależności od potrzeb, które są opisane w harmonogramie dostaw. Ten sposób służy także do zaplanowania transportu w sieci dystrybucyjnej. Z kolei DRP II, oprócz powyższych zadań, uwzględnia zasoby niezbędne do dystrybucji. Oba z nich można wykorzystać w firmie korzystającej z systemu ERP.

Zadania systemu DRP

Skoro wiesz już, co to jest system DRP, to na pewno zastanawiasz się również, po co się z niego korzysta. Chodzi o to, aby zminimalizować zapasy dystrybucyjne poprzez opracowanie optymalnego harmonogramu zamówień oraz dostaw. Jednocześnie rozwiązanie pozwala zachować wysoką jakość obsługi, od momentu, kiedy zamówienie zostanie złożone, aż do obsługi posprzedażowej. Do zadań realizowanych przez to oprogramowanie należy m.in. kompletacja partii dostaw, koordynowanie, spedycja przesyłek, czy też zarządzanie wcześniej wymienionymi zapasami w magazynach. 

Aby efektywnie zastosować DRP w organizacji, niezbędna jest płynna komunikacja pomiędzy Klientem a dostawcą i przepływ danych wewnątrz przedsiębiorstwa, umiejętne prognozowanie popytu, a także udostępnienie szczegółowych informacji do określenia zapotrzebowania na materiały. W osiągnięciu tego pomocny może być system ERP.

Stosowanie systemu DRP w ERP

System DRP może być stosowany przy pomocy oprogramowania ERP. To rozwiązanie, dzięki wieloobszarowej integracji, przechowuje wszystkie niezbędne informacje dotyczące dostaw. Oznacza to, że surowce zostają zamówione w odpowiednim momencie, zanim zapasy magazynowe się wyczerpią. 

Aby przygotować takie zamówienie, system opiera się na informacjach m.in. o aktualnym stanie zapasów, czy też średniej sprzedaży towaru – dzięki temu można określić, kiedy zapasy się skończą i zaplanować dostawę tak, aby uwzględnić czas jej realizacji i transportu. Posiadając takie dane, rozwiązanie może generować zamówienie w sposób automatyczny. Dział zakupów, po zweryfikowaniu i ewentualnej modyfikacji zlecenia, może wysłać je do dostawcy. Oprogramowanie szacuje termin realizacji, a Klient otrzymuje informację o prawdopodobnym terminie, w którym otrzyma swój towar.

System DRP a dostawy

W systemach DRP można wyróżnić dostawy planowane. Są one przeprowadzone na podstawie algorytmów push, pull lub ship. 

Pierwszy z nich, push (ang. pchanie), polega na tym, że najpierw produkt jest wytwarzany, a następnie sprzedawany. Bazuje na prognozach sprzedaży, nie na zapotrzebowaniu na dany asortyment. Dostawa taka przekazuje towar z sieci dystrybucyjnej do wyznaczonych punktów na podstawie planu produkcyjnego. 

Kolejny, push (ang. ssanie), opiera się na zapotrzebowaniu na konkretne dobro. Towar produkuje się w takiej ilości, aby dopasować ją do potrzeb jednostki dystrybucyjnej, która posiada własny plan sprzedaży. Surowce dostarcza się, gdy zostaną one zużyte. 

Ostatni z algorytmów, ship (ang. ładowanie), opracowuje dostawy tak, aby koncentrować się na asortymencie, który jest w danej chwili dostępny w sieci dystrybucyjnej.

Korzyści ze stosowania DRP

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wdrożyć system DRP w Twojej firmie, to warto przeanalizować korzyści, które może Ci przynieść to rozwiązanie. Oprogramowanie przyczynia się do zmniejszenia marnotrawstwa w organizacji poprzez usprawnienie funkcjonowania centrów dystrybucyjnych. Dzięki temu nie występuje zagrożenie, że zapasy wyczerpią się „nagle”, w sposób nieprzewidziany. Zapobiega temu łańcuch dokładnie zaplanowanych dostaw przy wsparciu oprogramowania. Nie ma nadmiarowych, zalegających w magazynie składów materiałów i surowców. 

Dzięki precyzyjnym danym o dostawie podnosi się poziom obsługi klienta – otrzymuje on szczegółową informację o tym, kiedy spodziewać się realizacji i dostarczenia zamówienia. Jeśli zdecydujesz się zaimplementować rozwiązanie jako element systemu ERP, możesz wybrać jego moduły, co dodatkowo usprawni pracę w wielu obszarach firmy. 

Posiadając wiedzę na temat DRP, możesz zastanowić się, czy to rozwiązanie dla Ciebie. Zachęcam także do przeczytania naszego materiału o modułach systemu ERP, gdyż zawarte w nim informacje mogą okazać się pomocne przy podjęciu decyzji o tym, które narzędzie wdrożyć w firmie.