Automatyzacja zarządzania procesami magazynowymi wymaga bardzo precyzyjnego dostosowania do specyfiki danego środowiska. Dlatego wymagane jest użycie narzędzi, które otwarte są na modyfikacje i dostosowanie, jak system Teneum. To niezwykle ważne z uwagi na dynamiczne zmiany na rynku.
Dzięki automatyzacji magazynu, firma znacząco może poprawić jego wydajność. Korzystny wpływ na to, ma między innymi optymalizacja czasu realizacji zamówień, wychwytywanie z wyprzedzeniem błędów oraz monitorowanie całościowego stanu magazynu. Implementacja automatyzacji przyczynia się również do odciążenia kierowników, dzięki czemu mogą oni skupić się na motywowaniu i budowaniu zaangażowania pracowników. Kolejną, niezwykle istotną, korzyścią jest poprawa jakości procesów kompletacyjnych. Dzięki wyposażeniu systemu informatycznego w inteligentne algorytmy, może on analizować zamówienia w czasie rzeczywistym. Następnie grupując je i przypisując najlepszą możliwą metodę pickingu.
Spektrum czynności magazynowych jest szerokie – od układania i przechowywania towarów, przez paletyzację, na kompletacji i pakowaniu kończąc. Celem automatyzacji jest przeniesienie maksymalnej liczby zadań z rąk pracowników na maszyny. Dzięki temu magazyn działa szybciej i sprawniej, a pomyłki zdarzają się znacznie rzadziej. Kolejnym ważnym aspektem jest optymalizowanie powierzchni. Magazyny wysokiego składowania pozwalają na pełne jej wykorzystanie, ale ze względu na konieczność układania palet i pojemników na dużych wysokościach może się to wiązać z niższą efektywnością. Zautomatyzowane procesy magazynowe w logistyce, mogą znacząco poprawić precyzję przy realizacji zamówień, a także bezpieczeństwo przy ich obsłudze.