Jak system ERP dla produkcji wspiera firmy z branży metalowej?


Jak system ERP dla produkcji wspiera firmy z branży metalowej?

Z tego tekstu dowiesz się:

  1.  Jak system ERP dla produkcji usprawnia funkcjonowanie firm z branży metalowej?
  2. Jak zintegrować ERP z narzędziami produkcyjnymi?
  3. Jakich korzyści możesz spodziewać się po wdrożeniu systemu ERP dla produkcji?

Firmy zajmujące się produkcją w branży metalowej spotykają się z licznymi wyzwaniami. Najważniejszym
z nich jest
planowanie zaopatrzenia, ale także spełnienie norm identyfikacji i możliwość szybkiego przezbrojenia. System ERP dla produkcji obejmuje wszystkie obszary firmy, które wpływają na proces wytwórczy.

Ilość surowców dopasowana do potrzeb

Wielu kierowników działów produkcyjnych boryka się z problemem nadmiernych zapasów w magazynie surowców. Bardzo częstą praktyką jest przygotowywanie zamówień znacznie większych, niż wynika toz bieżącego zapotrzebowania. Takie przeplanowanie stanowi dodatkowy koszt długiego składowania niepotrzebnych materiałów, oraz zamrożenie kapitału. Z drugiej strony niedotowarowanie magazynu może skutkować zatrzymaniem procesu produkcyjnego. 

Coraz popularniejszy staje się model zamawiania surowców jedynie w takich ilościach, jakie są niezbędne do realizacji konkretnych zleceń. Mechanizmy dynamicznego planowania zasobów, w które jest wyposażony system ERP dla produkcji, pozwalają lepiej dostosować zamówienia do bieżących potrzeb.

Rozwiązanie informatyczne pomoże Ci kontrolować przepływ surowca w ekosystemie produkcyjnym, monitorując stany magazynowe, dostępność surowców u dostawców, zamówione materiały, półprodukty wytwarzane w zakładzie (lub poza nim) i płynnie reagować na wszystkie sytuacje awaryjne dotyczące surowców. Dzięki ustaleniu elastycznych terminów dostaw, materiały nie zalegają w magazynie, co pozwala znacząco ograniczyć koszty operacyjne i uwolnić zapasy kapitału zamrożone do tej pory w zapasach materiałów. Dopasowanie ich ilości do potrzeb sprawi, że produkcja Twojej firmy nigdy nie stanie z powodu braku surowców.

Możliwość płynnego śledzenia i identyfikacji poszczególnych partii surowców użytych w produkcji, zgodnie z wymogami konkretnych rynków, to konieczność by zminimalizować ryzyko błędów i zebrać informacje do certyfikacji wyrobu. Ta funkcja to niezbędny element dla zwiększenia norm jakości produkcji i poziomu kontroli nad produktami końcowymi. Wdrożenie śledzenia partii towarów daje możliwość sprawnego odnajdywania detali wykonanych z potencjalnie wadliwego surowca. Ta funkcjonalność zapewni Twojej firmie spełnienie wszystkich norm wymaganych na konkretnych rynkach.

Dobry plan, to plan z wyprzedzeniem

Planowanie produkcji, to działanie ściśle strategiczne. System ERP, korzystając z danych pochodzących z planów sprzedażowych, znacząco usprawnia ten proces. Dzięki wykorzystaniu informacji o stanie surowców znajdujących się w magazynie, daje możliwość dynamicznego sterowania harmonogramem produkcji oraz kontroli nad poszczególnymi etapami pracy w dowolnym momencie.

System usprawnia planowanie procesów z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu efektywniej dostosujesz plan pracy nad zamówieniami. W sytuacji kiedy wydaje się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, ale nagle pojawi się awaria lub nieprzewidziane, pilne zamówienie, inteligentny system informatyczny, dostosuje się i zmodyfikuje wcześniejszy plan.

Planowanie z wyprzedzeniem to również dodatkowy czas na wykrycie potencjalnych wąskich gardeł. System zlokalizuje je, dzięki czemu unikniesz problemów z brakiem surowców, czy nadmiernym obłożeniem maszyn.

Łatwa integracja z ekosystemem produkcyjnym

Narzędzie informatyczne dedykowane branży produkcyjnej posiada gotowe integracje z oprogramowaniem do zarządzania maszynami, systemami logistycznymi i magazynowymi. Dzięki możliwości połączenia
z dowolnym systemem wykorzystywanym w Twojej firmie zyskasz możliwość łatwej obsługi wszystkich procesów z jednego miejsca. Co więcej, wymiana danych z oprogramowaniem do nestingu jest zautomatyzowana, a raportowanie czynności wykonywanych na poszczególnych maszynach jest usprawnione, co pozwala zaoszczędzić czas i przyspieszyć proces produkcji.

Rozwiązania na miarę potrzeb produkcyjnych

Rozwój technologii oraz stale rosnące potrzeby klientów to powody dla których wiele z problemów firm produkcyjnych warto rozwiązywać przy wsparciu rozwiązań ERP. Na rynku dostępne są systemy bardziej standardowe, jak i dedykowane. W przypadku firm, których procesy cechują się wysokim stopniem złożoności lub niepowtarzalnością, warto pochylić się nad rozwiązaniami dedykowanymi. Dopasowanie narzędzia informatycznego, do specyficznych potrzeb Twojej firmy pomoże maksymalnie zwiększyć wydajność produkcji.

Ważnym elementem jest także zestaw gotowych modeli raportowania produkcji. Dzięki tej funkcji zyskasz możliwość rejestracji czasu pracy poszczególnych pracowników nad zleceniem produkcyjnym, kontrolowania braków produkcyjnych jak i ilości wykonanych wyrobów gotowych. Ponadto wykonasz szczegółowe raporty
z uwzględnieniem numeru seryjnego wyrobu i numeru partii obrabianego surowca.

Podsumowanie

Właściwie dobrany system ERP dla produkcji jest w stanie znacząco usprawnić funkcjonowanie firm z branży metalowej. Wsparcie kierowanie procesami związanymi z kontrolą przepływu surowców w procesie produkcyjnym, monitorowanie stanów magazynowych i spełnienie norm identyfikacji, to tylko część wyzwań z jakimi mierzą się pracownicy w firmach produkcyjnych. Dzięki wszystkim usprawnieniom firma zyska łatwość w obsłudze procesów operacyjnych, ale także znaczącą konkurencyjność na rynku.