Jak system ERP dla produkcji wspiera firmy z branży metalowej?


Z tego tekstu dowiesz się:

  1.  Jak system ERP dla produkcji usprawnia funkcjonowanie firm z branży metalowej?
  2. Jak zintegrować ERP z narzędziami produkcyjnymi?
  3. System ERP dla produkcji – jakich korzyści możesz spodziewać się po wdrożeniu takiego rozwiązania?

Jak system ERP dla produkcji wspiera firmy z branży metalowej?

Firmy zajmujące się produkcją w branży metalowej spotykają się z licznymi wyzwaniami, charakterystycznymi dla tego sektora. Najważniejszym
z nich jest
planowanie zaopatrzenia, ale także spełnienie norm identyfikacji i możliwość szybkiego przezbrojenia. System ERP dla produkcji obejmuje wszystkie obszary firmy, które wpływają na proces wytwórczy.

Ilość surowców dopasowana do potrzeb

Wielu kierowników działów produkcyjnych boryka się z problemem nadmiernych zapasów w magazynie surowców. Bardzo częstą praktyką jest przygotowywanie zamówień znacznie większych, niż wynika to z bieżącego zapotrzebowania. Takie przeplanowanie stanowi dodatkowy koszt wynikający z długiego składowania niepotrzebnych materiałów, oraz zamrożenia kapitału. Z drugiej strony niedotowarowanie magazynu może skutkować zatrzymaniem procesu produkcyjnego. 

Coraz popularniejszy staje się model zamawiania surowców jedynie w takich ilościach, jakie są niezbędne do realizacji konkretnych zleceń. Mechanizmy dynamicznego planowania zasobów, w które jest wyposażony system ERP dla produkcji, pozwalają lepiej dostosować zamówienia do bieżących potrzeb.

Rozwiązanie informatyczne pomoże Ci kontrolować przepływ surowca w ekosystemie produkcyjnym, monitorując stany magazynowe, dostępność surowców u dostawców, zamówione materiały, półprodukty wytwarzane w zakładzie (lub poza nim) i płynnie reagować na wszystkie sytuacje awaryjne. Dzięki ustaleniu elastycznych terminów dostaw, materiały nie zalegają w magazynie, co pozwala znacząco ograniczyć koszty operacyjne i uwolnić zapasy kapitału zamrożone do tej pory w zapasach materiałów. Dopasowanie ich ilości do potrzeb sprawi, że produkcja Twojej firmy nigdy nie stanie z powodu braku surowców.

Systsem ERP dla produkcji zapewnia pełną identyfikowalność

Możliwość płynnego śledzenia i identyfikacji poszczególnych partii surowców użytych w produkcji, zgodnie z wymogami konkretnych rynków, to konieczność. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko błędów i zbierane są informacje do certyfikacji wyrobu. Ta funkcja to także niezbędny element dla zwiększenia norm jakości produkcji i poziomu kontroli nad produktami końcowymi. Wdrożenie śledzenia partii towarów daje możliwość sprawnego odnajdywania detali wykonanych z potencjalnie wadliwego surowca. Takie podejście zapewni Twojej firmie spełnienie wszystkich norm wymaganych na konkretnych rynkach.

Dobry plan to plan z wyprzedzeniem

Planowanie produkcji, to działanie ściśle strategiczne. System ERP, korzystając z danych pochodzących z planów sprzedażowych, znacząco usprawnia ten proces. Dzięki wykorzystaniu informacji o stanie surowców znajdujących się w magazynie daje możliwość dynamicznego sterowania harmonogramem produkcji oraz kontroli nad poszczególnymi etapami pracy w dowolnym momencie.

System usprawnia planowanie procesów z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu efektywniej dostosujesz harmonogram pracy nad zamówieniami. W sytuacji kiedy wydaje się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, ale nagle pojawi się awaria lub nieprzewidziane, pilne zlecenie, inteligentny system informatyczny, dostosuje się i zmodyfikuje wcześniejszy plan.

Planowanie z wyprzedzeniem to również dodatkowy czas na wykrycie potencjalnych wąskich gardeł. System zlokalizuje je, dzięki czemu unikniesz problemów z brakiem surowców, czy nadmiernym obłożeniem maszyn.

Łatwa integracja z ekosystemem produkcyjnym

Narzędzie informatyczne dedykowane branży produkcyjnej posiada gotowe integracje z oprogramowaniem do zarządzania maszynami, systemami logistycznymi i magazynowymi. Dzięki możliwości połączenia
z dowolnym systemem wykorzystywanym w Twojej firmie zyskasz możliwość łatwej obsługi wszystkich procesów z jednego miejsca. Co więcej, wymiana danych z oprogramowaniem do nestingu jest zautomatyzowana, a raportowanie czynności wykonywanych na poszczególnych maszynach jest usprawnione, co pozwala zaoszczędzić czas i przyspieszyć proces produkcji.

Rozwiązania na miarę potrzeb produkcyjnych

Rozwój technologii oraz stale rosnące potrzeby klientów to powody, dla których wiele z problemów firm produkcyjnych warto rozwiązywać przy wsparciu rozwiązań ERP. Na rynku dostępne są systemy standardowe, jak i dedykowane. W przypadku firm, których procesy cechują się wysokim stopniem złożoności lub niepowtarzalnością, warto pochylić się nad rozwiązaniami dedykowanymi. Dopasowanie narzędzia informatycznego, do specyficznych potrzeb Twojej organizacji pomoże maksymalnie zwiększyć wydajność produkcji.

Ważnym elementem jest także zestaw gotowych modeli raportowania produkcji. Dzięki tej funkcji zyskasz możliwość rejestracji czasu pracy poszczególnych pracowników nad zleceniem produkcyjnym, kontrolowania braków produkcyjnych jak i ilości wykonanych wyrobów gotowych. Ponadto wykonasz szczegółowe raporty z uwzględnieniem numeru seryjnego wyrobu i numeru partii obrabianego surowca.

System ERP dla produkcji metalowej – podsumowanie

Właściwie dobrany system ERP dla produkcji jest w stanie znacząco usprawnić funkcjonowanie firm z branży metalowej. Wsparcie kierowanie procesami związanymi z kontrolą przepływu surowców, monitorowanie stanów magazynowych i spełnienie norm identyfikacji, to tylko część wyzwań, z jakimi mierzą się pracownicy w przedsiębiorstwach wytwórczych. Dzięki wszystkim usprawnieniom, jakie zapewnia ERP, Twoja firma zyska łatwość w obsłudze procesów operacyjnych, ale także znaczącą konkurencyjność na rynku.