APS a ERP. Porównanie systemów do planowania produkcji


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda planowanie produkcji w systemie ERP, a jak w APS?
  2. Który system będzie lepszy dla Twojej firmy – ERP czy APS?

ERP a APS – porównanie systemów do planowania produkcji

Czy wiesz, że kluczem do sukcesu każdego producenta jest precyzyjne planowanie? To właśnie ono pozwala na wyznaczenie idealnych ilości surowców i terminów produkcji, co jest niezbędne do osiągnięcia doskonałych rezultatów. W odpowiednim zadbaniu o ten obszar pomogą narzędzia informatyczne. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na system ERP lub APS, jednak jaka jest między nimi różnica i który z nich wybrać? Na te pytania odpowiadam w poniższym artykule.

Planowanie produkcji w systemie ERP

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) wspiera wiele obszarów organizacji i integruje pochodzące z nich dane tak, by można było mieć do nich dostęp z jednego miejsca. Zwykle składa się z różnych modułów, które odpowiedzialne są za poszczególne działy – np. księgowość, kadry i płace, zaopatrzenie, czy właśnie produkcja. Ten ostatni ma za zadanie optymalizację procesu wytwarzania, zwiększając możliwości firmy w tym zakresie bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób. Zapewniając przejrzystość informacji w systemie i bieżąco monitorując wszystkie produkty i surowce, ułatwia dokładne zaplanowanie produkcji. Ponadto sprawując pieczę nad seriami wyrobów, pozwala na szybką identyfikację wadliwej partii, jeśli zajdzie taka potrzeba. Rozwiązanie ERP dla produkcji optymalizuje także gospodarowanie skrawkami, co przekłada się m.in. na oszczędności finansowe.

Jakie efekty przynosi wdrożenie oprogramowania ERP w organizacji? Aby lepiej zobrazować, jak działa to rozwiązanie, przytoczę przykłady wdrożenia tego systemu u naszych dwóch Klientów. Pierwszy z nich, producent zespołów ciśnieniowych, borykał się z problemami związanymi z zarządzaniem procesem wytwarzania na zamówienie. Precyzyjne planowanie było utrudnione, a zapasy z poprzednich partii zalegały w magazynie. Po wdrożeniu rozwiązania ERP do planowania produkcji ilość zapasów surowca zmniejszyła się dwukrotnie, a przedsiębiorstwo odzyskało 100% kontroli nad wszystkimi procesami. Skrócił się także czas wytwarzania produktów o 15%. 

Kolejny Klient, producent wyrobów stalowych, również zdecydował się na implementację systemu ERP. W jego przypadku wyzwaniem było m.in. zautomatyzowanie raportowania produkcji, a także optymalizacja planowania procesu wytwarzania. Po wdrożeniu rozwiązania i zintegrowaniu go z oprogramowaniem zarządzającym pracą laserów w maszynach, raportowanie etapów produkcji odbywa się w sposób automatyczny. Planowanie udało się usprawnić tak, że po implementacji ilość przetwarzanej blachy wzrosła o 45%.

Planowanie produkcji w systemie APS

System APS (ang. Advanced Planning & Scheduling) koncentruje się głównie na planowaniu i harmonogramowaniu zasobów, produkcji oraz logistyki. Plan tworzony jest automatycznie lub ręcznie, w zależności od preferencji operatora. Opiera się o dane z produkcji i magazynu (np. ilość dostępnego surowca), uwzględniając różne czynniki, takie jak dostępność surowców, terminy realizacji czy zdolności produkcyjne. Sam proces trwa kilkadziesiąt sekund. System w czasie rzeczywistym wychwytuje wszelkie zmiany, które wymuszają dostosowanie harmonogramu, takie jak np. awarie. Następnie błyskawicznie na nie reaguje, aby uniknąć lub zminimalizować straty wynikające ze zdarzenia. 

Oprogramowanie APS pomaga w zapanowaniu nad wyzwaniami takimi jak np. opóźnienia, nadprodukcja, niedoszacowana liczba surowców, czy optymalizacja wąskich gardeł. System powiadomień, który można zaimplementować wraz z rozwiązaniem, pomaga w zauważeniu powstałych problemów z wyprzedzeniem.

Poza wyżej wymienionymi funkcjami, zadaniem APS jest zoptymalizowanie całego procesu tak, aby wytworzyć towar zgodnie z założonym wcześniej terminem. System układa operacje na produkcji w taki sposób, aby pokrywały się z ustalonymi kryteriami.

Który system wybrać – ERP czy APS?

Aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej skorzystać z systemu ERP, czy APS, musisz wiedzieć, jakie są cele biznesowe wdrożenia nowego narzędzia do planowania produkcji. Które obszary w firmie chcesz usprawnić i co ma przynieść taka implementacja? Jeśli potrzebujesz rozwiązania, które obejmuje zarządzanie całym przedsiębiorstwem, w tym produkcją, finansami, czy innymi wybranymi obszarami, to system ERP może być trafionym wyborem. Jeżeli jednak głównym celem jest zoptymalizowanie procesów produkcyjnych i logistycznych, oprogramowanie APS może dostarczyć Twojej organizacji funkcje, które pozwolą Ci osiągnąć lepszą efektywność w zakresie wytwarzania towaru. 

Choć oba systemy mogą istnieć niezależnie od siebie, coraz częściej firmy decydują się na połączenie ich. To korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które potrzebują zarówno kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, jak i optymalizacji procesów produkcyjnych. APS tworzy długo- i krótkoterminowe harmonogramy, a następnie ERP planuje, ile zasobów będzie potrzebnych do wykonania planu. Z tego powodu warto rozważyć wdrożenie obu tych systemów jednocześnie.