Czym jest system WMS?
System WMS to rozwiązanie pozwalające zarządzać pracą magazynu, optymalizować procesy wewnątrzmagzaynowe i usprawniać przepływ towarów. System magazynowy WMS zarządza przyjęciem towaru, procesem rozlokowania produktów, kompletacji w różnych modelach, pakowania oraz wysyłki. Wydajność pracy w magazynie, który zarządzany jest poprzez system WMS wzrasta po wdrożeniu rozwiązania do 300%.
System WMS – kto powinien korzystać z takiego programu?
Rozwiązanie klasy WMS doskonale sprawdzi się w firmach:
- handlowych i dystrybucyjnych,
- produkcyjnych,
- e-Commerce,
- retail.
Rozwiązania WMS dla firm dystrybucyjnych, handlowych i produkcyjnych
System WMS Teneum pomaga zoptymalizować wszystkie procesy magazynowe. Rozwiązanie WMS łączy w sobie funkcje niezbędne do zarządzania procesami intralogistycznymi, zadaniami pracowników i przepływem towarów. Dedykowane jest firmom, które mają duże wymagania w zakresie logistyki wewnątrz magazynowej. Zaimplementowanie w organizacji systemu WMS Teneum pozwala na lepsze kontrolowanie realizacji zamówień i poziomu stanów towarów oraz surowców.
Korzyści z wdrożenia systemu WMS:
- skrócenie czasu kompletacji i pakowania zamówień,
- zwiększenie kontroli nad zapasami i wysyłką towarów,
- zredukowanie ilości błędów i pomyłek związanych z kompletacją i wysyłką,
- obniżenie kosztu obsługi własnej działania magazynu,
- łatwiejsze raportowanie pracy operatorów magazynu,
- zarządzanie priorytetami kompletacji wysyłek,
- bieżąca kontrola stanu towarów na lokalizacjach,
- ułatwienie procesu inwentaryzacji.
Dedykowane rozwiązania WMS dla branży dystrybucyjnej
W branży dystrybucyjnej, system WMS Teneum wspiera zwiększanie efektywności gospodarki magazynowej. Poprzez zapewnienie bezbłędnej i szybkiej realizacji wszystkich zdarzeń magazynowych pozwala na sprawne ewidencjonowanie ruchów magazynowych: przyjęć i wydań towarów, a także zarządzanie ich rozmieszczeniem. Rozwiązanie pomaga zwiększać wydajność procesów związanych z obsługą zamówień i optymalizacją wszystkich procesów magazynowych. Dzięki stałemu monitorowaniu dostępności towaru i zapewnieniu przepływu informacji,możliwe jest trafne prognozowanie i planowanie zaopatrzenia. Odpowiednio zbudowany i skonfigurowany system do zarządzania magazynem pozwala na jego pełną automatyzację, eliminując pomyłki i błędy oraz wspomagając lepsze wykorzystanie powierzchni.
Najważniejszym wyzwaniem w firmach dystrybucyjnych jest na tyle sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw, by skrupulatnie dotrzymywać terminów umów z kontrahentami, a jednocześnie pozostać konkurencyjnym na rynku. System WMS wspiera zarządzanie i kontrolowanie procesów logistycznych, co jest niezwykle ważnym krokiem na drodze do tego celu. System zarządzania magazynem może skutecznie pomóc zmniejszyć nadmiar zapasów, które nie są potrzebne, jednocześnie uwalniając złogi magazynowe.
Rozwiązanie WMS Teneum dedykowane dla branży dystrybucyjnej jest otwarte na modyfikacje, dzięki czemu indywidualne potrzeby i procesy firmy mogą zostać w nim odzwierciedlone zgodnie z potrzebami konkretnego biznesu.
Wdrożenia systemu WMS w firmie z branży produkcyjnej
W branży produkcyjnej system WMS przede wszystkim pomaga zaplanować prace magazynowe pod realizację konkretnych zleceń. Magazyn produkcyjny służy bowiem głównie do gromadzenia materiałów do montażu i surowców. Plany produkcyjne są przygotowywane z dużym wyprzedzeniem, tak by mieć pewność, że na stanie będą potrzebne materiały.
Rozwiązanie WMS wspiera również działanie w sytuacjach awaryjnych: braki surowców czy uszkodzenia. Jeśli magazyn jest odpowiednio zatowarowany, system może sprawnie zareagować w sytuacji, w której czegoś brakuje. Dzięki dokładnej analizie stanów magazynowych i rejestrowanie wszystkich ruchów na magazynie, WMS wspomaga utrzymanie ciągłości zatowarowania.
System WMS ułatwia tworzenie zleceń kompletacyjnych, co pomaga zoptymalizować pracę i uporządkować działania w magazynie. Zgodnie z FIFO jako pierwsze do wydania trafiają surowce, które znalazły się w nim najwcześniej, co pozwala na zredukowanie przeterminowań.
Rozwiązanie WMS Teneum dla branży produkcyjnej jest otwarte na modyfikacje, dzięki czemu firma może dostosować je do swoich potrzeb (także w momencie kiedy zmienią się one w trakcie użytkowania).
Rozwiązanie WMS na miarę magazynu sieci handlowej
System zarządzania magazynem dla branży retail pozwala na zapewnienie lepszej obsługi zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i on-line. Dzięki integracji wszystkich kanałów sprzedaży z magazynem, rozwiązanie pokazuje realne stany towarów i ich lokalizacje. System WMS dedykowany sieciom handlowym odpowiada na ich specyficzne potrzeby i pomaga realizować cele związane z wdrożeniem strategii omnichannel.
Dzięki wdrożeniu inteligentnych rozwiązań WMS magazyn może zyskać dużo większą wydajność, co pozwala na przyspieszenie czasu realizacji zamówień, zmniejszenie ilości błędów przy pakowaniu i kompletacji i monitorowanie stanu całego magazynu. System zapewnia również możliwość kontrolowania gdzie znajdują się zamówienia po wyjściu z magazynu.
System Magazynowy WMS – cyfrowa transformacja
Obecnie, jednym do najsilniejszych trendów w rozwoju systemów klasy WMS jest dążenie do maksymalnej digitalizacji procesów intralogistycznych. Cyfrowa transformacja biznesu nie może zostać skutecznie przeprowadzona się bez automatyzacji i digitalizacji czynności magazynowych. Rozwiązania WMS pozwalają na digitalizację procesów oraz ich integrację w spójnym ekosystemie informatycznym, jakim jest system Teneum. Pozwala to na cyfrowe połączenie procesów magazynowych i logistycznych z otoczeniem firmy, w tym z jej klientami, dostawcami, spedytorami czy innymi podmiotami kooperującymi.
Dedykowane rozwiązania WMS pozwalają dostosowywać założenia funkcjonalne systemu do zmian i innowacji, które zachodzą w firmie. To szczególnie istotny element dla firm, które przygotowują się do procesu cyfrowej transformacji lub są w jej trakcie. Zwinne reagowanie na potrzeby klientów i elastyczne dostosowywanie się do ich potrzeb to podstawa dla firm, które chcą budować swoją przewagę konkurencyjną w dynamicznie ewoluującym otoczeniu biznesowym. Gotowy, tak zwany „pudełkowy” system WMS stanowiłby dla tego typu przedsiębiorstw ograniczenie. Dedykowane rozwiązanie do zarządzania magazynem wysokiego składowania stanowi za to optymalne rozwiązanie, ponieważ pozwala efektywnie zarządzać procesami istotnymi „tu i teraz”, a do tego daje otwartość i swobodę w dostosowywaniu i rozwijaniu swojego zakresu wraz z kolejnymi, pojawiającymi się w procesie cyfrowej transformacji, wyzwaniami.