System WMS – jakie rozwiązanie wybrać?


System WMS – jakie rozwiązanie wybrać?

Jak wygląda handel w dobie przemysłu 4.0? Klienci na zamówiony towar czekają maksymalnie 24-48h. Pomyłki są niemal nieakceptowalne, a szybka obsługa reklamacji to podstawa. Dobry pracownik w magazynie jest na wagę złota. Wymagania rynku rosną, tym samym rosną też oczekiwania względem rozwiązań zarządzających pracą magazynów. System WMS ma za zadanie podniesienie efektywności pracy, zwiększenie wydajności magazynu i wysoką automatyzację procesów. Wszystko po to, aby sprostać oczekiwania klientów, bez wzrostu zatrudnienia czy zwiększania powierzchni magazynu. Jak wybrać system WMS, który spełni te wymagania?

Standardowy WMS - czyli jaki?

W przypadku systemów WMS trudno mówić o standardowym produkcie. Standardowe mogą być procesy, z którymi mamy do czynienia w magazynie: przyjęcie towaru, jego rozlokowanie, kompletacja, pakowanie. Efektywne zarządzanie tymi procesami często wymaga jednak indywidualnego dostosowania rozwiązań WMS. Stopień potrzebnych modyfikacji zależy od towaru przechowywanego w magazynie, tego, w jaki sposób zorganizowana jest powierzchnia składowania oraz jak wyglądają procesy realizacji zamówień.

Nie każdy biznes wymaga mocno zindywidualizowanego systemu WMS. Dla firm, dla których istotne są relatywnie niskie koszty i krótki czas trwania wdrożenia, a korzyści, jakie przyniosłaby zaawansowana automatyzacja magazynu, nie są podstawą budowania przewagi konkurencyjnej, najlepsze będą “gotowe”, zamknięte systemy WMS. Zawierają one zazwyczaj zestaw najczęściej wykorzystywanych funkcji i przystosowane są do szybkiego wdrożenia w firmach o ułożonym, mało zmieniającym się modelu biznesowym.

System WMS dostosowany do specyfiki

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku firm działających w dynamicznym otoczeniu, mocno konkurencyjnym. Ich procesy biznesowe nie są stateczne, a możliwość nieograniczonej modyfikacji systemu WMS do zmieniających się potrzeb, to z uwagi na ich specyfikę duża korzyść. Jeśli Twoja firma należy do tej grupy przedsiębiorstw, to chcąc sprostać rosnącym oczekiwaniom, potrzebujesz partnera, który pomoże w realizacji celów biznesowych, projektując i wdrażając zindywidualizowany system WMS. Taka współpraca musi być nastawiona na innowacje i szybkie dostosowanie rozwiązania do zmian. Szukając dostawcy WMS, powinieneś upewnić się, że ma on kompetencje i możliwości rozwoju systemu WMS do potrzeb Twojego biznesu. Ważne, aby już na początku współpracy ustalić jej warunki. Powinna ona mieć charakter ciągły, a reakcja na Twoje zgłoszenia powinna być jak najszybsza. Dzięki temu będziesz miał pewność, że konsultanci zajmujący się systemem WMS są na bieżąco z potrzebami Twojego biznesu i mają możliwość szybko na nie odpowiadać.

Automatyzacja pozwala budować przewagę

Obecnie najsilniejszym trendem w rozwoju systemów WMS jest dążenie do cyfryzacji procesów i zastępowania pracy ludzkiej urządzeniami i regułami automatycznymi wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. To kierunek, w którym rozwijają się najwięksi gracze. W automatyzacji dostrzegają oni realną wartość i możliwość budowania swojej przewagi na rynku oraz zwiększenia potencjału firmy, bez zwiększania zasobów. Od rozwiązań WMS oczekują sprostania tym wymaganiom. Dostawcy systemów WMS muszą stale dostosowywać rozwiązania do obsługi postępującej automatyzacji. Jednocześnie nie chodzi tylko o to, aby za wszelką cenę zautomatyzować procesy. Celem jest wdrożenie systemu WMS, który umożliwi cyfryzację i automatyzację możliwie najefektywniej, przy dostosowanych do potencjalnych rezultatów kosztach.

“Gotowe”, zamknięte systemy WMS będą w coraz mniejszym stopniu odpowiadać na ewoluujące potrzeby firm, zwłaszcza w obliczu cyfrowej transformacji. Otwartość na modyfikacje, wsparcie rozwoju i automatyzacji, to cechy, których warto szukać u dostawców systemów WMS. Współpraca z odpowiednim partnerem sprawi, że wdrożenie będzie pierwszym krokiem do zwiększenia potencjału firmy, a stała współpraca pozwoli na coraz to większą automatyzację pracy magazynu.

Komentarze zamknięte.