Jak wykorzystać multipicking do zwiększania efektywności pracy i wydajności magazynu?


Jak wykorzystać multipicking do zwiększania efektywności pracy i wydajności magazynu?

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest ogromne, a ludzie chcą mieć wszystko na “już”, firmy handlowe stają na głowie, by sprostać wymaganiom swoich klientów. Przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na opóźnienie w dostarczeniu zamówień czy ewentualną pomyłkę w kompletacji paczki, gdyż wiązałoby się to z ogromnymi stratami, niezadowoleniem klientów i dodatkową pracą konieczną do wykonania w związku z obsługą reklamacji czy zwrotów. 

Dlatego tak ważne jest, aby optymalizować procesy logistyczne i usprawniać pracę magazynu do poziomu, który zapewnia wydajne realizowanie wszystkich zamówień. Choć na końcowe tempo i poprawność realizacji konkretnego zamówienia wpływ ma wiele procesów, to jest wśród nich jeden, który jest absolutnie newralgiczny – jest to proces kompletacji. W jaki sposób realizować go efektywnie, kiedy liczba zamówień rośnie? Czy najlepszą możliwością jest zatrudnianie kolejnych osób, które zajmą się obsługą zwiększającej się liczby zleceń? Zdecydowanie nie – bez wątpienia bardziej skalowalnym i rozsądnym kosztowo rozwiązaniem jest wdrożenie optymalnej metody kompletacji. W tym artykule weźmiemy na warsztat kompletację w modelu multipicking.

Czym jest multipicking?

Kompletacja multipicking polega na zbieraniu kilku zamówień przez jednego pracownika w tym samym czasie. Liczba realizowanych zamówień może być nieograniczona i zależy w głównej mierze od potrzeb i specyfiki organizacji. Cały proces odbywa się w magazynie i w zależności od metody, pracownicy posługują się na przykład kolorowymi koszykami, by umieścić w nich konkretne zamówienie, składające się z produktów z różnych działów. Rozwiązanie to nie tylko pozwala zrealizować więcej zamówień w tym samym czasie – podczas jednego przejścia, magazynier jest w stanie zebrać kilka zleceń jednocześnie.

Kompletacja multipicking znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach, a także przyczynia się w dużym stopniu do rozwoju firmy oraz usprawnienia funkcjonowania jej magazynu – rozwiązanie pozwala na tej samej powierzchni i tym samym składem osobowym, wydawać dziennie więcej zamówień. By móc wdrożyć taki model kompletacji w magazynie, potrzebny jest odpowiedni system, który pozwoli na realizację wszystkich potrzebnych w jego ramach procesów.

Multipicking w systemie WMS – jak działa?

W realizacji zamówień w modelu multipicking najlepiej sprawdzi się system WMS. Jest to rozwiązanie, które inteligentnie zarządza magazynem oraz optymalizuje proces realizacji zamówień. Co więcej, pozwala lokalizować towary oraz uporządkować pracę w miejscu składowania towarów w taki sposób, by jak najbardziej ułatwić pracę magazynierom.

Aby zastosować w magazynie multipicking oprogramowanie najpierw dokonuje szczegółowej analizy struktury zamówień, by móc automatycznie wypracować optymalne łączenie zleceń. Przy wyliczeniach, system WMS opiera się na wcześniej określonych regułach na przykład odnosząc się do tej samej lokalizacji, czy tych samych półek. Warto dodać, że rozwiązanie automatycznie scala zamówienia i przekazuje je do zebrania przez magazyniera w ciągu kilku minut od zakupu przez klienta. Po upływie tego czasu, operator może spodziewać się wygenerowanego zlecenia kompletacji, nawet jeśli nie będzie ona obsługiwana przy pomocy multipicking.

Jakie korzyści przynosi wdrożenie multipickingu?

Jak już wcześniej zostało to wspomniane, kompletacja multipicking usprawnia pracę magazynierów, którzy chcą jak najlepiej wykonać swoją pracę, ale także wpływa na zwiększenie zadowolenia klientów, którzy oczekują szybkiego dostarczenia swojego zamówienia. A jak wdrożenie multipicking wpływa na całą organizację?

Efektywna obsługa wszystkich zamówień, dzięki rozwiązaniu WMS wpływa bezpośrednio na zadowolenie nabywcy. System jest wyposażony w zaawansowane algorytmy, które pozwalają zaplanować kompletację w taki sposób, by jak najbardziej skrócić czas przygotowywania zamówienia. W rozwiązaniu WMS nic nie dzieje się przypadkowo i końcowy efekt jest wynikiem wnikliwych analiz tego, co dzieje się w magazynie. Analogicznie, łączenie zamówień w ramach kompletacji multipicking jest przemyślane taktycznie i pozwala zbierać jednocześnie nawet do 8 zamówień (lub więcej, w specyficznych przypadkach).

Multipicking to nie tylko korzyści związane z oszczędnością czasu czy niwelowaniem błędów w kompletacji zamówień, ale także usprawnienie ścieżek przejścia magazynierów. System WMS obsługujący multipicking wyznacza optymalne trasy zbiórki zamówień. Co więcej, zapewnia pełną identyfikowalność towarów w magazynie – pracownik otrzymuje konkretną i precyzyjną informację na temat tego, jaki produkt ma zebrać i w jakim miejscu się on znajduje. 

To tylko kilka z wielu korzyści, jakie wynikają z zastosowania multipickingu w magazynie. W zależności od specyfiki magazynu i charakterystyki zamówień, wdrożenie modelu multipicking pozwala zwiększyć tempo kompletacji zamówień nawet kilkukrotnie.

Czy multipicking sprawdzi się w każdej branży?

Multipicking to model, który znajdzie zastosowanie w wielu branżach, najlepiej sprawdzi się w e-Commerce oraz wszędzie tam, gdzie zamówienia klientów są jedno lub maksymalnie kilku-pozycyjne. Zamówienia całopaletowe czy gabarytowe nie będą mogły być efektywnie realizowane w tym modelu.

Komentarze zamknięte.