Jak przyspieszyć zbiórkę?


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie zastosować sposoby, aby przyspieszyć zbiórkę w magazynie?
  2. Na co zwrócić uwagę w magazynie, aby skutecznie przyspieszyć kompletację?

Jak przyspieszyć zbiórkę magazynową?

Przyspieszenie zbiórki zamówień w magazynie jest kluczowe do osiągnięcia zadowolenia klientów. Według raportu „E-Commerce w Polsce 2023”, aż 83% z nich uważa, że dostawa odbywająca się w ciągu 12 godzin od złożenia zamówienia jest motywująca do częstszych zakupów online. Jeżeli więc chcesz, aby klienci regularnie wracali do Twojego sklepu, musisz zadbać o to, aby magazyn działał szybko i sprawnie. Jednak dobra organizacja zbiórki stanowi spore wyzwanie. W poniższym artykule opowiem o najważniejszych kwestiach, które mają wpływ na efektywność kompletacji zamówień.

Na co zwrócić uwagę przy przyspieszeniu zbiórki w magazynie?

Obecnie większość firm, które posiadają magazyn, musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Zmienność popytu na produkty, trendy sezonowe, oczekiwania klientów wobec ekspresowych dostaw… Warto jednak pamiętać, że w usprawnieniu pracy może pomóc odpowiednio skonfigurowany system WMS. Jeżeli stoisz przed decyzją o wdrożeniu nowego rozwiązania, lub modyfikacji istniejącego, na pewno zastanawiasz się, na których obszarach się skupić. Być może poniższa lista pomoże Ci zweryfikować słabe punkty Twojego magazynu.

Podział na strefy przy przyspieszeniu zbiórki w magazynie

Aby przyspieszyć zbiórkę zamówień, należy skrócić trasę, która pokonują magazynierzy każdego dnia. Można tego dokonać poprzez podział magazynu na strefy. Do każdej z nich powinien zostać przypisany pracownik, który następnie będzie poruszać się tylko w jej granicach. Jeśli w Twoim magazynie funkcjonują piętra na antresoli, na nich również możesz ustalić strefy, aby skrócić czas transportu produktów między nimi. 

Wyobraź sobie taką sytuację: do firmy wpływa zamówienie. Magazynier musi pobrać towar z piętra antresoli oraz z palet stojących na parterze. Zamiast wchodzić i schodzić po schodach w celu zbiórki, pracownik przypisany do strefy na piętrze przekazuje ładunek taśmami transportowymi na dół. Magazynier przypisany do dolnej strefy podejmuje towar ze swojego obszaru działania. Dzięki temu nie traci czasu i siły na poruszanie się po schodach. Mniej trasy do przebycia to oszczędność czasu i szybka kompletacja. Obie zbiórki mogą zostać ze sobą połączone w strefie pakowania lub na sorterze.

Krótkie ścieżki zbioru, a przyspieszenie zbiórki w magazynie

Jeśli ścieżki zbioru zostaną ułożone poprzez wykorzystanie algorytmu w rozwiązaniu WMS, poprawi się ich efektywność. Najlepszym sposobem optymalizacji jest dokładny pomiar dystansu pomiędzy lokacjami i umieszczenie tych informacji w systemie. Na tej podstawie oprogramowanie wylicza najkrótszą drogę, uwzględniając wymiary regałów i przejść pomiędzy nimi. W praktyce zdarza się, że magazynierzy uważają, że lepiej znają pomieszczenie i wolą przemieszczać się własną trasą, niż wyznaczoną przez system. Jednak warto zaufać w możliwości oprogramowania, gdyż samodzielnie ustalona ścieżka zbiórki może być tak naprawdę dłuższa. Nawet trzy kroki więcej przy każdym zamówieniu mogą dać kilka kilometrów nadprogramowej drogi w skali miesiąca. 

Jak może wyglądać wyznaczanie trasy poprzez algorytm? Zakładając, że Twój magazyn ma bardzo wąską przestrzeń pomiędzy regałami, magazynier może zbierać zamówienia naprzemiennie z lewej i prawej strony ścieżki. Jeśli jest ona bardzo szeroka, to system może z kolei zarządzić zbiórkę najpierw z jednej, a następnie z drugiej strony. Odpowiednie dostosowanie drogi kompletacji ma ogromne znaczenie, a magazynier powinien pokonywać jej jak najmniej.

Odpowiednie rozlokowanie towarów – przyspieszenie zbiórki w magazynie

Kolejnym ważnym elementem, który ma wpływ na przyspieszenie zbiórki w magazynie, jest rozmieszczenie towarów. Z uwagi na charakterystykę asortymentu, jego wagę, czy też delikatność, musi zostać on położony w odpowiednim miejscu na nośniku. Lekkie, podatne na zniszczenie produkty powinny zostać ułożone na wyższych warstwach, a ciężkie na niższych. Magazynier nie powinien musieć samodzielnie przestawiać towarów na nowe miejsce przy pobraniu kolejnej zamówionej pozycji. Dlatego system WMS powinien posiadać narzędzia, które na podstawie atrybutów danego produktu podpowie takie lokacje, aby uniknąć powyższej sytuacji. Rozłożenie towarów powinno być optymalne, wspierane przez system. Ma ono równie ważne znaczenie, jak ścieżka zbioru.

przyspieszenie kompletacji

Określenie rotacyjności towaru w przyspieszeniu zbiórki w magazynie

Dobrą praktykę stanowi określenie rotacyjności towaru względem struktury ABC i optymalizacja rozlokowania go w taki sposób, aby często rotujące produkty znalazły się najbliżej początku ścieżki zbierania. Często zdarza się, że firmy nie podejmują się takiego układu. Dlaczego? Ponieważ odpowiednie rozłożenie towaru względem rotacji ma niski priorytet w porównaniu do bieżących obowiązków w organizacji – zwyczajnie brakuje na to czasu. Jednak gdy udaje się go wygospodarować, okazuje się, że nowy układ skraca drogę zbiórki, wpływając na jej przyspieszenie. W ten sposób organizacja zyskuje więcej przestrzeni na pozostałe obowiązki i nie spóźnia się z zamówieniami. W określeniu rotacyjności pomoże system WMS.

Wybór odpowiednich metod kompletacji – przyspieszenie zbiórki w magazynie

Wybór odpowiedniej metody kompletacji zamówień należy dostosować do rodzaju lub charakterystyki produktów, znajdujących się w magazynie. Warto wcześniej przeanalizować, jak dotychczas wyglądał ten proces w Twojej firmie i na tej podstawie wybrać sposób, który znacznie przyspieszy zbiórkę. W razie potrzeby możesz połączyć ze sobą dwie lub trzy metody, jednak nie więcej – może to poskutkować chaosem i spowolnieniem pracy w magazynie. 

Jeżeli na przykład wydajesz towar hurtowo, algorytm w systemie WMS powinien poszukać możliwości wydawania pełnymi nośnikami (np. paletami) z lokacji, nawet jeżeli produkty się między sobą różnią. W ten sposób wykorzystujesz miejsce na całej palecie.

Dostosowanie struktury magazynu i narzędzi, a przyspieszenie zbiórki w magazynie

Poza systemem WMS, który kompleksowo wspomaga pracę magazynu, należy dostosować strukturę pomieszczenia do rodzaju i charakterystyki towaru. Na przykład jeśli Twoja firma sprzedaje drobne rzeczy – np. śrubki, akcesoria do narzędzi, drobną biżuterię – to zamiast regałów paletowych, lepiej sprawdzą się kuwety. Pozwoli to na ujęcie większej liczby asortymentu w mniejszej przestrzeni, więc magazynier pokona mniej drogi podczas kompletacji zamówienia. Jeżeli z kolei posiadasz towary, które sprzedają się tak często, że należy umieszczać je w niemal każdym zamówieniu, to nie muszą one stać w strefie pickingowej. Można przenieść je do strefy pakowania, gdzie w trakcie procesu magazynier pobierze i jednocześnie zapakuje dany produkt. Warto również pamiętać o dostosowaniu narzędzi do pracowników i charakterystyki magazynu. Na przykład jeśli jest on wielkopowierzchniowy, dobrą inwestycją przyspieszającą poruszanie się po nim będzie zakup elektrycznych wózków. Ostatnią z rzeczy, które mają wpływ na skrócenie czasu kompletacji, jest odpowiednie oznaczenie towaru np. za pomocą RFID lub kodów kreskowych. W ten sposób magazynier poświęca mniej czasu na identyfikację produktów. Ciekawym i skutecznym sposobem jest również układanie różnych typów asortymentu w jednej lokacji, tak, aby pracownik nie pomylił opakowań – na przykład układając herbatę obok keczupu.

Podsumowanie

Przy podejmowaniu decyzji o przyspieszeniu zbiórki magazynowej, należy pamiętać o wielu aspektach składających się na ten proces. Najważniejszym celem, który powinien Ci przyświecać, jest to, aby pracownik nie szukał towaru samodzielnie. Pozwól, by zajął się tym system. Implementując w firmie rozwiązanie WMS wpływasz nie tylko na skrócenie procesu kompletacji, ale także na ułatwienie procesu wdrożenia nowych pracowników.