Gospodarka magazynowa – czym jest i jakie pełni funkcje?


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest gospodarka magazynowa?
  2. W jaki sposób systemy IT wspierają zarządzanie gospodarką magazynową?
  3. Jakie inne obszary rozwiązań IT wspierają zarządzanie gospodarką magazynową?

Gospodarka magazynowa – czym jest i jakie pełni funkcje?

Dynamicznie rozwijający się rynek oraz ciągła potrzeba spełniania oczekiwań klientów sprawiają, że firmy handlowo-dystrybucyjne coraz częściej szukają wiedzy na temat prawidłowego zarządzania magazynem. Dzisiejsza technologia oraz systemy informatyczne pomagają optymalizować procesy magazynowe, ale również zmniejszyć np. koszty produkcji. W tym artykule opowiem o tym, czym jest i jakie funkcje pełni gospodarka magazynowa.

Czym jest gospodarka magazynowa?

Gospodarka magazynowa to nic innego jak zbiór procesów, które pozwalają na przepływ towarów i informacji przez magazyn. Obszar przestrzeni magazynowej jest odpowiedzialny za tworzenie odpowiednich warunków do utrzymania stałych dostaw, szybkich kompletacji towarów, a także bezbłędnych wysyłek zamówień. Dobrze zarządzane procesy związane z gospodarką magazynową pozwalają nie tylko utrzymać efektywne działanie samego magazynu, ale również pozytywnie wpływają na sprawne działanie całego biznesu.  

Wdrożenie odpowiednich rozwiązań IT pozwala na skuteczną integrację magazynu z resztą firmy. Dzięki systemowi ERP firma otrzymuje wiele funkcji i ulepszeń, ale także pracownicy są w stanie przeglądać wszystkie dokumenty i dane potrzebne do przyjęcia lub wysyłki. Jednym z zadań oprogramowania jest ułatwienie płynnego przekazywania szczegółowych danych i raportów bezpośrednio z magazynu do reszty firmy. Dzięki temu gospodarka magazynowa staje się integralną i spójną częścią całej firmy.

Jakie systemy IT wspierają zarządzanie gospodarką magazynową?

Wraz z ciągłym rozwojem sektorów handlu i dystrybucji, firmy stają przed nowymi wyzwaniami. Z tego względu, muszą one błyskawicznie odpowiadać na coraz wyższe oczekiwania klientów w zakresie szybkiej i bezbłędnej dostawy. Kluczem do sukcesu jest efektywna gospodarka magazynowa. Dlatego też, niezawodnym rozwiązaniem jest implementacja systemów IT.

Głównym rozwiązaniem, które wspiera zarządzanie gospodarką magazynową, jest system WMS. Wdrożenie systemu WMS pozwala kierownikowi magazynu zarządzać gospodarką magazynową z poziomu kokpitu swojego mobilnego urządzenia. Zapisywanie dokumentów, zarządzanie stanami magazynowymi czy określenie minimalnego stanu magazynowego to tylko niektóre z czynności, które może wykonać. Oprócz przeglądania historii ruchu produktów, system do zarządzania gospodarką magazynową pozwala używać indywidualnych kodów kreskowych, aby znaleźć określone produkty.

Innym rozwiązaniem IT wspierającym pracę magazynu jest system ERP oraz moduł związany z zarządzaniem handlem i dystrybucją. Z ich pomocą możliwa jest kontrola nad reklamacjami i zwrotami do magazynu. Dzięki szybkiej identyfikacji zwróconego towaru pracownicy w łatwy i sprawny sposób mogą rozlokować go na półkach wysokiego składowania. Co więcej, dostarczane przez system wiarygodne informacje o stokach magazynowych sprawiają, że dział sprzedaży na bieżąco kontroluje stany magazynowe i decyduje czy i do kogo może trafić dany produkt.

Jakie inne obszary rozwiązań IT wspierają zarządzanie gospodarką magazynową?

Systemy informatyczne wspierają zarządzanie gospodarką magazynową również dzięki obsłudze sprzedaży wielokanałowej. Zamówienia pochodzące z różnych źródeł takich jak platformy B2B czy sprzedaż bezpośrednia, są zbierane w jednym systemie i dzięki temu dane na temat dostępności towarów są zawsze aktualne. 

Co więcej, dzięki zintegrowaniu systemu WMS z systemem promocji i wyprzedaży, możliwe jest automatyczne rozlokowywanie towaru znajdującego się na stanie. Efektem tego jest maksymalne uproszczenie i przyspieszenie realizacji dostawy zamówień wynikających z działań promocyjnych firmy.

Innym obszarem, który dzięki odpowiedniej integracji rozwiązania ERP wpływa na poprawę efektywności pracy w magazynie, jest dział transportu i spedycji. Dokumenty od spedytorów są automatycznie wysyłane do systemu IT, a etykiety na towary drukowane. Pozwala to nie tylko na eliminację błędów, ale i wysyłkę zamówienia do klienta tego samego dnia.

Podsumowanie

Efektywne zarządzanie gospodarką magazynową stawia przed przedsiębiorstwami coraz większe wyzwania. Adaptacja procesów i rozwiązań IT wspierających magazynowanie to codzienność każdej firmy handlowej i dystrybucyjnej. Nie można zapomnieć, że raz wdrożony system wymaga ciągłej weryfikacji oraz aktualizacji. Przedsiębiorcy powinni na bieżąco monitorować potrzeby swojej firmy, by móc doskonalić zarządzanie gospodarką magazynową.