Systemy informatyczne w logistyce ERP

Systemy informatyczne w logistyce

Wykorzystanie nowoczesnych systemów informatycznych znacząco optymalizuje prace logistyczne w każdej firmie. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Optymalizacja kosztów to jedno z najważniejszych wyzwań każdego przedsiębiorstwa. Szczególnie
w dzisiejszych okolicznościach światowej pandemii, gdy nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądała gospodarka i jakie ograniczenia będą narzucane na firmy.

Logistyka jest jedną z tych gałęzi funkcjonowania przedsiębiorstwa, której optymalizacja przekłada się na usprawnienie pracy, a tym samym na minimalizowanie kosztów. Ułatwia przepływ informacji, zarządzanie produkcją i sprzedażą. Stanowi swego rodzaju krwiobieg każdej działalności gospodarczej.

Co zastanawiające, logistyka w wielu firmach traktowana jest po macoszemu. Właściciele i pracownicy owszem, zdają sobie sprawę z jej istnienia, jednak działają bez stosowania jakichkolwiek procesów czy zasad przepływu informacji, co często skutkuje chaosem i generuje niepotrzebne koszty. Rozwiązanie stanowią systemy informatyczne, które można zastosować, by wdrożyć, albo jeszcze lepiej zarządzić logistyką przedsiębiorstwa.

E-logistyka – najważniejsze zadania

Podstawą dowodzenia logistyką w firmie są systemy informatyczne dedykowane tym procesom. Ogólnie możemy wymienić następujące funkcje, które spełnia e-logistyka w życiu przedsiębiorstwa:

  • zbiera informacje na temat zapotrzebowania na materiały potrzebne do pracy przedsiębiorstwa (na przykład surowce do produkcji, ale też materiały biurowe),
  • nadzoruje stany magazynowe,
  • dba o prawidłowe rozprowadzanie gotowego produktu do pośrednika lub klienta końcowego,
  • śledzi drogę towaru od wyjazdu z magazynu po dotarcie we wskazane miejsce,
  • pozwala na łatwą obsługę zamówień,
  • ułatwia podejmowanie decyzji o promocjach, obniżkach cen, wyprzedażach,
  • kontroluje płatności za zamówienia,
  • pomaga w kontaktach i negocjacjach z partnerami biznesowymi,
  • pozwala na szybkie wdrożenie nowych pracowników do przedsiębiorstwa.

E-logistyka uczestniczy więc w praktycznie każdym elemencie funkcjonowania działalności gospodarczej.

Podział systemów informatycznych w logistyce

O ile e-logistyka jest dedykowana do praktycznie każdego działania przedsiębiorstwa, o tyle niektóre firmy potrzebują wsparcie jedynie w części procesów. Dlatego też na rynku funkcjonuje wiele systemów informatycznych, przypisanych konkretnych fragmentom działalności.

Do najważniejszych rodzajów systemów e-logistycznych należą:

Zobaczmy zatem, czym się od siebie różnią i jakimi zadaniami się zajmują.

Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Plannig)

To najbardziej kompleksowy ze wszystkich systemów, będący swego rodzaju kombajnem do zarządzania całym przedsiębiorstwem. Jak sama nazwa wskazuje, system ten skupia się na „planowaniu zasobów”, czyli tak naprawdę zarządzaniu procesami w firmie, począwszy od zapotrzebowania na surowce, przez monitorowanie stanów magazynowych, skończywszy na sprzedaży i dystrybucji.

System ERP kontroluje i zarządza więc kadrą, finansami (w tym fakturowaniem i księgowością), produkcją i dystrybucją. Co warte zauważenia, wszystkie te procesy funkcjonują w oparciu o jedną bazę danych, dzięki czemu wymiana informacji jest szybka i płynna, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa.

Systemy MRP (ang. Material Requirements Planning)

Systemy te skoncentrowane są na procesach służących do wyznaczania zapotrzebowania na zasoby materiałowe, czyli wszystkie surowce czy komponenty potrzebne do stworzenia finalnego produktu. Oprogramowanie pozwala dokładnie obliczyć ilość materiałów (liczba sztuk, waga, wielkość – zależne od rodzaju materiału) potrzebnych do produkcji, a także zaplanować terminarz ich dostaw.

System na bieżąco kontroluje obecne stany oraz informuje, gdy ich dostępność spada poniżej ustalonego zapasu. Przy okazji pozwala optymalizować koszty magazynowania czy amortyzacji. Ułatwia unikanie tworzenia złogów i dopasowuje ilość materiałów do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa.

Systemy MPS (ang. Master Production Schedule)

Po polsku znane jako „główny harmonogram produkcji”. Rozwiązania skupione na planowaniu produkcji oraz dostosowywania go do zapotrzebowania sprzedażowego. Bazują na bieżących
u przyszłych planach organizacji, w krótkim horyzoncie tworząc plan potrzeb materiałowych,
a w długim: plan sprzedaży i dystrybucji. Tworzy się go na podstawie planów sprzedaży i zamówień.

Systemy DRP (ang. Distribution Requirements Planning)

Są to narzędzia skupiające się na planowaniu dystrybucji. W pierwszej kolejności zarządzają więc spływającymi zamówieniami i ich dostawami do pośredników czy klientów końcowych. Dzięki monitoringowi zamówień pozwalają optymalizować stany magazynowe, co przekłada się na obniżenie kosztów magazynowania i amortyzacji. Z drugiej strony, minimalizują ryzyko zbyt niskich zapasów, co jest niezwykle istotne przy współpracy z największymi kontrahentami.

Systemy informatyczne w logistyce stanowią więc realne wsparcie w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a na pewnym etapie rozwoju stają się wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i optymalizacji kosztów.

Komentarze (0)

Polecane artykuły

bg ERP

workflow,

System workflow – czym jest i dlaczego warto go wdrożyć?

Workflow to narzędzie pomagające monitorować przepływ pracy. System może wspomóc automatyzację wielu żmudnych i rutynowych procesów w firmie.

bg ERP

ERP,

System ERP dla branży spożywczej – główne korzyści

Branża spożywcza cechuje się niską marżowością produktów, rozbudowanym łańcuchem dostaw i wielokanałowością sprzedaży. Większość produktów szybko rotuje ze względu na datę ważności, czy sezonowość. Aby sprawnie kierować działaniami firmy z tej branży, warto pomyśleć o wdrożeniu systemu informatycznego.

bg ERP

Zastosowanie systemów ERP w logistyce

Systemy ERP w logistyce wspomagają kompleksowe zarządzanie wieloma obszarami, dzięki czemu firma zyskuje możliwość poprawienia efektywności i wydajności.

bg ERP

zarządzanie produkcją,

System ERP dla branży produkcji metalowej – 10 korzyści biznesowych wdrożeń w firmach naszych Klientów

Rozwiązanie ERP dla branży produkcji metalowej to pełna kontrola nad wszystkimi procesami: inteligentny system “czuwa” nad całą pulą zadań, które są do wykonania. Jakie korzyści biznesowe płyną z wdrożenia? Przygotowaliśmy przegląd 10 efektów, które nasi Klienci osiągnęli w swoich firmach dzięki rozwiązaniom ERP.

bg ERP

ERP, a CRM – podstawowe różnice

Systemy ERP oraz CRM to narzędzia, których wdrożenie może pomóc zoptymalizować procesy i znacznie poprawić jakość funkcjonowania przedsiębiorstwa.

bg ERP

Etapy wdrożenia systemu ERP

Przed przystąpieniem do zakupu systemu ERP konieczne jest wnikliwe przeanalizowanie bieżących potrzeb, planów oraz możliwości firmy. Zadanie to wymaga wiedzy i zaangażowania, dlatego warto od samego początku konsultować się z dostawcą systemu.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIŻĄCO.