Wykorzystanie potencjału systemów ERP w budowaniu przewagi konkurencyjnej w firmach produkcyjnych – premiera raportu z badania

Pandemia, wojna, inflacja – to jedynie kilka z wielu czynników gospodarczych i geopolitycznych, które w ostatnich latach skutecznie utrudniają działanie polskich firm produkcyjnych. W ich obliczu wykorzystanie systemów klasy ERP do zwiększania efektywności procesów i ich automatyzacji oraz redukcji kosztów powinno być standardem – czy jednak faktycznie tak jest? Czy przedsiębiorstwa przemysłowe mają wdrożone rozwiązania informatyczne? Jeśli tak, to czy przyczyniają się one do faktycznego usprawnienia sposobu działania, zwiększenia jakości obsługi klienta oraz redukcji kosztów? Postanowiliśmy to sprawdzić i w tym celu na początku 2023 roku przeprowadziliśmy badanie „Wykorzystanie potencjału systemów ERP w budowaniu przewagi konkurencyjnej w firmach produkcyjnych”.

Firmy produkcyjne w świecie rozwiązań ERP

Badanie przeprowadziliśmy w kwietniu 2023 roku wśród 100 przedstawicieli polskich firm produkcyjnych w formie pogłębionych wywiadów. Jego celem była weryfikacja, czy i w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa produkcyjne wykorzystują potencjał systemów ERP do budowania przewagi konkurencyjnej.

Pytania zostały skonstruowane tak, by ocenić, w jakim stopniu narzędzia informatyczne wpływają na jakość obsługi klienta, efektywność współpracy z dostawcami i poprawę wydajności pracy. Pytaliśmy także o towarzyszące im wyzwania, rozwiązania jakie stosują, by sobie z nimi poradzić i elementy, które blokują je przed dalszym rozwojem.

Oddając w Państwa ręce raport z badania, chcemy pokazać, jak faktycznie wygląda wykorzystanie systemów ERP w polskiej branży produkcyjnej i zainspirować przedstawicieli tego sektora do przyjrzenia się swojej sytuacji oraz do szukania możliwości dalszej optymalizacji i usprawnień.

Wyzwania w branży produkcyjnej

60% badanych stwierdziło, że głównym wyzwaniem w branży jest obecnie utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja oraz będący jej skutkiem wzrost kosztów materiałów. Dla 45% ankietowanych najważniejszym problemem jest zdobycie i utrzymanie klienta, a 34% z nich mierzy się z trudnościami z pozyskiwaniem surowców i zachowaniem ciągłości łańcucha dostaw. Wśród działań będących lekiem na kryzys przedstawiciele branży produkcyjnej wymieniają m.in. rozbudowę sieci sprzedaży (55%). Ponad 35% szuka nowych dostawców, a aż 60% skupia się na rozwijaniu parku maszynowego.

Pobierz raport z badania „Wykorzystanie potencjału systemów ERP w budowaniu przewagi konkurencyjnej w firmach produkcyjnych” >> https://sente.pl/wykorzystanie-potencjalu-systemow-erp-w-budowaniu-przewagi-konkurencyjnej-w-firmach-produkcyjnych/

Powrót do listy artykułów