4 powody, dla których warto wdrożyć Business Intelligence


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest Business Intelligence?
  2. Jakie rodzaje oprogramowania są na rynku?
  3. Jakie korzyści przynosi Business Intelligence?

4 powody, dla których warto wdrożyć Business Intelligence

Prowadzenie firmy to nie tylko dbanie o dobry wizerunek, realizacja sprzedaży na wysokim poziomie, czy zatrudnienie ekspertów z wielu dziedzin. Współczesne przedsiębiorstwa korzystają z wielu rodzajów pomocy. Czasem są to ankiety NPS, zbierające opinie klientów. Innym razem inwestycja w nowy magazyn. W ostatnim czasie popularność zyskuje także łatwy w obsłudze system ERP zintegrowany z Business Intelligence, który pozwala analizować ogromne zbiory danych i wyciągać najistotniejsze wnioski. 

Business Intelligence – co to jest?

W sieci możemy przeczytać wiele różnych definicji, wyjaśniających termin Business Intelligence. Każda z nich jest prawidłowa, ale różnią się między sobą. Osoba niezorientowana w tym zakresie może się zastanawiać, który z opisów bardziej odpowiada rzeczywistości. Dlatego najłatwiej jest wyobrazić sobie go jako program z narzędziami: z jednej strony wkładamy szereg danych, narzędzia go przerabiają, a z drugiej strony wychodzi praktyczna informacja, której możemy użyć do ulepszenia działania firmy. 

Business Intelligence, w skrócie BI, opiera się na połączeniu kompleksowej analizy danych, oprogramowania i narzędzi analitycznych, a także na wiedzy eksperckiej. Dzięki temu, organizacji łatwiej podejmować decyzje, które opierają się na faktach i informacjach wynikających ze zgromadzonych zbiorów danych. Przedsiębiorstwa, które przywiązują wagę do BI, z większą łatwością wprowadzają zmiany i eliminują wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i nieefektywne procesy. 

Wnioski, które możemy uzyskać przy pomocy oprogramowania BI, mogą być przedstawiane w różnych formach. Przyjazne użytkownikom wykresy, infografiki, czy też bardziej skomplikowane tabele i zestawienia. Wybór zależy od stopnia zaawansowania osoby, która ma za zadanie przeanalizować dane. Na przykład handlowiec, próbujący przekonać klienta do swojego rozwiązania, chętniej pokaże mu jasne wizualnie wykresy.  

Przykłady Business Intelligence

Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się, jakich funkcji potrzebujemy od Business Intelligence. Na rynku IT istnieją różne oprogramowania BI. Najpopularniejszymi, które można spotkać w wielu większych firmach, są: Tableau, Microsoft PowerBI oraz Qlik Sense. Są to programy w wersji desktopowej, ale istnieją także wersje, które działają w chmurze. Przykładami takiego oprogramowania są Google Analytics oraz Chartio. 

Wielu dostawców systemów ERP również oferuje integrację z programami Business Intelligence. To idealny wybór, jeśli chcesz mieć wgląd we wszystkie ważne informacje o firmie w jednym miejscu.

Kto powinien wdrożyć system Business Intelligence?

Business Intelligence może pomóc każdemu przedsiębiorcy. Niezależnie od tego, czy jest to wielka korporacja, czy mała, lokalna firma, BI przynosi korzyści w różnych obszarach biznesu. Przed wdrożeniem warto zadać sobie pytanie: w jakim zakresie chcesz wesprzeć procesy przy wykorzystaniu Business Intelligence? Czy ten moduł wesprze funkcjonowanie firmy? Znając już rodzaje oprogramowania, możesz też zastanowić się, które z nich najlepiej spełni twoje oczekiwania. 

Dlaczego warto wdrożyć Business Intelligence?

Wdrożenie Business Intelligence w firmie może przynieść wiele korzyści. Oto kilka z nich. 

Szybsze podejmowanie decyzji

Wielu przedsiębiorców, choć na pewno trudno im się do tego przyznać, podejmuje część decyzji intuicyjnie, bez oparcia się o twarde dane. Niejednokrotnie działają po omacku, przeciągając terminy, do których zobowiązali się zdecydować. Chociaż może się wydawać, że wiesz, co jest najważniejsze dla Twojej firmy, to jednak czasem warto sięgnąć po informacje uporządkowany w odpowiedni sposób. Business Intelligence pomoże w eliminacji ryzyka zadecydowania na niekorzyść organizacji poprzez dostarczenie wszystkich najważniejszych zestawień i raportów. 

Zmniejszenie kosztów

Business Intelligence to krok w stronę zmniejszenia kosztów w organizacji. Dzięki posiadaniu odpowiedniego oprogramowania, które przetwarza dane, nie trzeba zatrudniać w firmie ekspertów z wiedzą specjalistyczną. Każdy użytkownik będzie w stanie przeanalizować dostarczone w ten sposób informacje. One też przyczyniają się do oszczędności w firmie, ponieważ raporty w jasny sposób ukazują wszelkie niepotrzebne wydatki i podpowiadają, w jaki sposób ich uniknąć.

Nucleus Research przeprowadził badania, zgodnie z którymi przedsiębiorstwa zarabiają średnio 10$ za każdy 1$ wydany na m.in. BI. Oznacza to, że stosowanie Business Intelligence nie tylko się zwraca, ale pomaga również zarobić. 

Lepszy customer experience

Dzięki stałej kontroli i analizie informacji pozyskiwanych wewnątrz i na zewnątrz firmy, łatwiej jest dostosowywać swoją ofertę do klienta. Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś prezesem firmy handlowej. Wiesz, że w niektóre dni magazynierzy nie mają wielu zamówień do kompletacji, a w inne trudno im nadążyć z pakowaniem. Nie prowadzisz jednak osobistych statystyk, więc nie wiesz dokładnie, kiedy spodziewać się mniejszej liczby zleceń. Oprogramowanie BI przeanalizuje, kiedy pojawiają się takie przestoje. Odpowie na pytanie o ich regularność i zasugeruje, z czego mogą wynikać: z sezonowości produktów, promocji u konkurencji, czy z innego powodu. Jeśli posiadasz taką wiedzę, jesteś w stanie wprowadzić zmiany na stronie internetowej – np. wprowadzić opcję zakupu sugerowanego, lub ustanowić promocję na dane produkty. Pracownicy magazynu będą mieli co robić, a klienci chętniej skorzystają z oferty Twojej firmy.

Wizualizacja danych

Na pierwszy rzut oka wizualizacja danych ma mniejsze znaczenie niż wymienione wyżej korzyści. W praktyce jest to jednak funkcja przydatna w przebiciu się przez tabele z cyframi i przekazaniu najważniejszych wniosków odbiorcom. Mówi się, że wzrokowcy – osoby, które łatwiej zapamiętują informacje poprzez zobaczenie ich – stanowią obecnie 65% populacji. Szansa na to, że Twój klient, lub pracownik, również uczy się wzrokowo, jest bardzo duża. Dlatego ważne, aby zadbać też o ten aspekt. 

Podsumowanie

Business Intelligence coraz częściej pojawia się w polskich przedsiębiorstwach. Nazwa może sugerować ogromną inwestycję w najnowsze osiągnięcia techniki, ale wystarczy podstawowa wersja programów, aby zwiększyć wydajność procesów w firmie. 

Jeżeli pomimo korzyści wymienionych w artykule nie masz pewności, czy warto wyznaczyć budżet na specjalistyczne oprogramowanie, możesz wypróbować wersje próbne, które większość BI dostarcza użytkownikowi. Przykładem jest Tableau, z którego można korzystać za darmo przez 14 dni. Istnieje także wiele software’ów spod znaku open source. Są nie tylko bezpłatne, ale także każdy użytkownik może je modyfikować pod swoje potrzeby.