Czy emocje pasują do biznesu?

Mówisz biznes, myślisz: pieniądze, władza, wpływy, opanowanie. Nie ma w nim miejsca na sentymenty. Emocje w biznesie uważane są za słabość. Czy słusznie? Czy inteligencja emocjonalna nie ma znaczenia w relacjach biznesowych? Co, oprócz twardych umiejętności, przyczynia się do odniesienia sukcesu?

Co liczy się w biznesie?

Środowisko biznesowe otoczone jest  wieloma wymaganiami i obostrzeniami. Żeby odnieść w nim sukces trzeba wyróżniać się nietuzinkową wiedzą i profesjonalnym podejściem. Ważna jest wiedza przedmiotowa, umiejętność jej wykorzystania w praktyce (co w oczywisty sposób wiąże się z doświadczeniem) oraz kompetencje miękkie umożliwiające współpracę – przyzwoita komunikatywność, kooperatywność etc. Rzadko, żeby nie powiedzieć nigdy, wśród wprost wyrażanych gwarantów sukcesu znajduje się wysoki poziom inteligencji emocjonalnej. Dlaczego? Bo emocje w bizesie nie pasują do wizerunku profesjonalisty. Można wysunąć ostrożne stwierdzenie, że wiążą się wręcz z zaprzeczeniem temu wszystkiemu, co w biznesie jest ważne – kalkulacjom, strategiom, wyważonym decyzjom. Tylko czy aby na pewno? I czym tak naprawdę są emocje?

Od emocji do potrzeby.. lub odwrotnie

Emocje to nieodłączny składnik poznania. Emocje to także szereg procesów biochemicznych zachodzących w naszym mózgu. Są kluczowym składnikiem naszego przetrwania – dzięki nim wiemy, czego unikać, a co jest bezpieczne i dobre. W końcu – emocje to sygnalizatory dla naszych potrzeb. Jakich? Wszystkich. Weźmy na przykład taką złość, jedną z podstawowych emocji. Kiedy zazwyczaj się złościmy? Kiedy bardzo się staramy, a nam nie wychodzi. Kiedy nie otrzymujemy tego, na czym nam zależy. Kiedy ktoś jest wobec nas nie fair. Kiedy jesteśmy zmęczeni. Kiedy zostajemy sami z problemem i wszystko jest na naszej głowie. Za każdą z tych sytuacji stoi określona potrzeba: sukcesu, posiadania, szacunku, odpoczynku i wsparcia. Odcięcie od emocji jest więc także odcięciem się od potrzeb. Bez zrozumienia emocji nie da się zidentyfikować potrzeb, w związku z czym trudno jest wyznaczać cele.

Potrzeba matką… celu

Jak można być dobrym strategiem i przywódcą, kiedy nie wiadomo, czego się chce? Jak komunikować się z otoczeniem zewnętrznym, gdy brakuje nam więzi z własnymi odczuciami? Wniosek nasuwa się sam: bycie świadomym własnych emocji, a co za tym idzie – potrzeb, jest kluczowe dla skutecznego funkcjonowania w biznesie. I to zarówno z punktu widzenia rozwoju własnej kariery, jak i rozwoju przedsiębiorstwa. Inteligencja emocjonalna jest konieczna, nie tylko po to, aby poznać siebie, ale również po to, by zrozumieć innych: partnerów biznesowych, współpracowników, klientów. Dopiero mając pełną świadomość tego, co wpływa na nasze zachowania czy reakcje jesteśmy w stanie właściwie ocenić sytuację. Osiągnięcie wprawy w rozpoznawaniu własnych emocji i potrzeb, które się za nimi kryją, nie jest łatwym procesem, ale stanowi pierwszy i niezbędny krok do tego, by móc komunikować się z innymi bez przemocy.

W Sente już od jakiegoś czasu realizujemy przedsięwzięcia edukacyjne, których celem jest nabycie przez pracowników umiejętności szczerej i odpowiedzialnej komunikacji zarówno w relacjach z naszymi Klientami jak i w stosunkach koleżeńskich. Uczymy się ich w ramach spotkań nt. kultury współodpowiedzialności, dawania sobie informacji zwrotnych, warsztatów “Komunikacja bez przemocy”, szkoleń z obsługi Klienta, na których ćwiczymy komunikat “ja”, aktywne słuchanie i inne techniki wspomagające efektywną komunikację. Podczas szkoleń i warsztatów często otrzymujemy sygnały o spostrzeganej złożoności takiego sposobu porozumiewania się z otoczeniem. Jednocześnie uczestnicy zajęć wyrażają przekonanie o jego dużej przydatności w codziennym życiu, tak na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Okazji do treningu jest mnóstwo. Z pewnością nie poprzestaniemy na dotychczasowych wysiłkach w poszerzaniu repertuaru naszych unikalnych wartości. Być może za jakiś czas będziemy mogli włączyć do niego mistrzowskie “zarządzanie” emocjami na gruncie codziennych relacji biznesowych.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane artykuły

bg ROZWÓJ

20 lekcji biznesu na 20 urodziny Sente – cz.2

Jeżeli tylko to możliwe mierz efekty wszystkich swoich działań. Wyłącznie w ten sposób zorientujesz się, czy konkretne działania mają sens, przynoszą zamierzone rezultaty i zbliżają Cię do wytyczonych celów.

bg ROZWÓJ

20 lekcji biznesu na 20 urodziny Sente – cz.1

Pełna transparentność w firmie bardzo wzmacnia zaufanie pracownika do organizacji i buduje partnerską relację między firmą a pracownikiem. Dla mnie umiejętność dzielenia się informacją jest testem na dojrzałość organizacji.

bg ROZWÓJ

System ERP dla e-Commerce – jak może Ci pomóc?

Zadaniem systemów ERP obecnie, nie jest tylko wspomaganie zadań księgowych, sprzedażowych, itp. Ich najważniejszą rolą jest takie wsparcie firmy, by jak najefektywniej wykorzystywała zasób czasu, jakim dysponują jej pracownicy.

bg ROZWÓJ

Przemysł 4.0,

Technologia 5G i jej wpływ na Przemysł 4.0

Czy Przemysł 4.0 stanowi technologiczny fenomen naszych czasów? W jaki sposób jest powiązany z rozwojem sieci 5G? Jak będzie wyglądać nowoczesna produkcja?

bg ROZWÓJ

Zarządzanie magazynem przyprodukcyjnym - 3 pytania o organizację pracy

bg ROZWÓJ

Inteligentne systemy zarządzania - jak wykorzystać ich możliwości?

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIŻĄCO.