Dlaczego automatyzacja magazynu w zakładzie przemysłowym ma sens?


Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest automatyzacja magazynu?
 2. Jakie korzyści może zyskać zakład przemysłowy po wdrożeniu automatyzacji?
 3. Czy automatyzacja magazynu w zakładzie przemysłowym ma sens?

Dlaczego automatyzacja magazynu w zakładzie przemysłowym ma sens?

Ludzie od czasów starożytnych poszukują sposobów na ułatwienie i usprawnienie codziennej pracy. W XXI wieku większość firm, aby to osiągnąć, automatyzuje tradycyjne, manualne procesy – w ten sposób są w stanie zwiększyć ich wydajność. Obecnie na rynku istnieją nowoczesne systemy informatyczne, które potrafią w sposób elastyczny dopasować funkcje do potrzeb organizacji. Na takim rozwiązaniu może skorzystać również branża przemysłowa – a w poniższym tekście wyjaśnię, dlaczego automatyzacja magazynu w zakładzie przemysłowym ma sens.

Co oznacza automatyzacja magazynu?

Czym w zasadzie jest automatyzacja magazynu? To zminimalizowanie potrzeby zaangażowania pracowników w procesy odbywające się wewnątrz zakładu. Niezależnie, czy mowa o składowaniu i kompletacji towaru, czy o przekazaniu go do wysyłki. Automatyzacja odnosi się zarówno do specjalnego oprogramowania, np. systemu WMS, jak i wyposażenia, np. pojazdów samojezdnych lub robotów paletyzujących. Takie rozwiązanie uwzględnia specyfikę składowanego materiału, aby dostosować procesy do norm i przepisów obowiązujących Twoją branżę. Uwzględni regulacje firmy związanej z przemysłem chemicznym, spożywczym, jak i innej, dlatego każde przedsiębiorstwo może na nim skorzystać. Jednak aby cyfryzacja procesów magazynu w zakładzie przemysłowym zakończyła się powodzeniem, najważniejsze jest wyznaczenie jej celu, który powinien być związany z bieżącymi potrzebami zakładu przemysłowego. W przeciwnym wypadku może się nie udać. Ponadto, ustalając cel wdrożenia, łatwiej będzie Ci ustalić, czy implementacja przyniesie wymierne korzyści Twojej firmie.

Jakie korzyści może przynieść automatyzacja magazynu w zakładzie przemysłowym?

Warto w tym miejscu podkreślić, co automatyzacja magazynu w zakładzie przemysłowym może dać Twojej firmie. Wśród korzyści można wymienić:  

 • reorganizację procesów i zwiększenie ich wydajności oraz efektywności operacyjnej, 
 • optymalne rozmieszczenie surowców oraz towaru w magazynie, czyli oszczędność miejsca i możliwość przechowywania większej liczby zapasów i efektywne zarządzanie nimi, 
 • oszczędności finansowe wynikające z eliminacji błędów i mniejszej liczby uszkodzonego towaru, 
 • brak potrzeby zwiększania kadry – pracownicy, którzy wcześniej wykonywali akcje, którymi po automatyzacji zajmuje się system, mogą zostać przydzieleni do innych zadań, 
 • szybkie wdrożenie nowych osób do pracy, 
 • możliwość pracy magazynu w trybie 24/7, 
 • skrócenie czasu obsługi zamówień, 
 • redukcja kosztów logistycznych.

Po co automatyzować magazyn w zakładzie przemysłowym?

Być może uważasz, że Twój zakład przemysłowy nie ma potrzeby automatyzowania magazynu. Jednak przemysł zmaga się obecnie z wieloma problemami, a nowoczesne rozwiązania pozwalają na to, aby ich uniknąć – nawet jeśli z pozoru wydaje się, że nie można nic z tym zrobić. Z badań przeprowadzonych przez Siemens Financial Services wynika, że obecnie największym wyzwaniem branży jest m.in. znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, a także wysokie ceny surowców. W jaki sposób automatyzacja magazynu pomaga rozwiązać powyższe problemy?

Wysokie ceny surowców

Zwykle przedsiębiorcy poszukują okazji do zakupienia dużej ilości materiałów w niższej cenie, aby zapewnić firmie zapas na dłuższy czas. Jednak to rozwiązanie ma sens tylko jeśli w magazynie jest wystarczająco dużo miejsca, aby składować większe ilości surowca. Tutaj z pomocą przychodzi automatyka magazynowa wspomagana systemem WMS. Wdrożenie tego rozwiązania optymalizuje rozmieszczenie towaru w dostępnej przestrzeni. Po implementacji u naszego Klienta, dystrybutora artykułów, akcesoriów i materiałów biurowych, pomieścił on aż 10 razy więcej produktów bez konieczności powiększenia powierzchni magazynu. 

Dodatkową zaletą wpływającą na szybkość realizacji zamówień (a jednocześnie zadowolenie klientów) jest informacja o lokacjach magazynowych, na których składowane są poszczególne towary. Przy wykorzystaniu systemu WMS, identyfikacja położenia pozycji asortymentowej trwa obecnie zaledwie kilka sekund. W ten sposób magazynierzy kompletują zamówienia znacznie szybciej, niż przed wdrożeniem naszego rozwiązania. Wdrażając system WMS od Sente u naszego Klienta, proces ten udało się przyspieszyć sześciokrotnie.

Braki wykwalifikowanej kadry pracowniczej

Trudno obecnie znaleźć doświadczonego pracownika, a proces jego wdrożenia może przeciągać się do nawet kilku miesięcy. W końcu nowy magazynier musi zapamiętać, choćby orientacyjnie, gdzie znajduje się dany towar i wiedzieć, jak najszybciej do niego dotrzeć. System WMS może być odpowiedzią na ten problem. Dodatkowo, wprowadzenie automatyki magazynowej pozwoli zorganizować procesy w wymiarze 7/24 przy minimalnym udziale pracowników. Rozwiązanie zwiększa prędkość procesów, co pozwala na wykonywanie większej liczby operacji w porównaniu do tego, ile w tym samym czasie wykonałby ich człowiek. Odpowiednio skonfigurowany WMS może także przyczynić się do skrócenia czasu wdrożenia nowego pracownika, o czym przekonał się nasz Klient, dystrybutor opakowań spożywczych. Ten proces został u niego skrócony z 3 miesięcy na 3 godziny.

Dlaczego automatyzacja magazynu w zakładzie przemysłowym ma sens?

Automatyzacja magazynu w zakładzie przemysłowym ma sens, ponieważ zwiększa efektywność operacyjną firmy i optymalizuje zarządzanie zasobami. Eliminacja błędów popełnianych przez pracowników minimalizuje koszty i zwiększa jakość obsługi klienta. Poza tym należy pamiętać, że w dzisiejszym świecie firma musi być przygotowana na wszelkie zmiany na rynku – wykorzystanie automatyzacji w magazynie umożliwia elastyczne dostosowywanie się organizacji do panujących warunków.