Perspektywy ERP w 2022 roku


Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakich trendów w ERP możemy spodziewać się w 2022 roku?
  2. Czy transformacja cyfrowa pozostanie na topie?
  3. Jakie wyzwania czekają na pracodawców?

Perspektywy ERP w 2022 roku

Ostatnie dwa lata były zarówno trudne, jak i rewolucyjne dla przedsiębiorców. Wiele branż bardzo ucierpiało przez koronawirusa. Jednocześnie pandemia przyspieszyła rozwój sektorów takich jak e-commerce, czy delivery. Mówi się, że nie należy niczego oczekiwać, ponieważ sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Ja jednak mam pewne przemyślenia, które dotyczą perspektyw ERP w 2022 roku. Zapraszam do lektury. 

Perspektywy ERP w 2022 roku

Badania firmy Gartner mówią, że większość rozwiązań ERP do 2023 roku będzie oferować nowe funkcjonalności. Będą to głównie: modułowość oprogramowania, otwarty dostęp do kodu, mobilność, czy sztuczna inteligencja. Choć te rzeczy są obecne na rynku jako opcjonalne od dawna dodatki, to nie cieszyły się jak dotąd wielką popularnością. W 2022 roku ma się to zmienić.

Transformacja cyfrowa

Pandemia w pewien sposób wymusiła reakcję na wielu organizacjach, które musiały dopasować się do wymagań i restrykcji. Jeżeli nie chciały wypaść z gry, to nie miały wyjścia. Polskie firmy od dwóch lat coraz intensywniej planują i implementują zmiany. W 2021 roku, we współpracy z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu, przeprowadziliśmy badanie, które dotyczyło stopnia wdrożenia transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach z branży handlowej. Wyniki pokazały nam, że świadomość potrzeby wprowadzania rozwiązań informatycznych jest bardzo wysoka. Aż 69% firm planuje implementację oprogramowania ERP, lub innych technologii, w ciągu najbliższych 2 lat. Jasne jest więc, że w 2022 roku to właśnie intensywna implementacja projektów cyfryzacji będzie przyświecać wielu przedsiębiorcom.

Problemy z zatrudnieniem

Kolejnym wartym uwagi zjawiskiem jest rosnący problem z zatrudnieniem. Oczywiście to nie trend, ale coraz większe wyzwanie dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od branży. Pracodawcy mają trudności z rekrutowaniem pracowników, również tych wykwalifikowanych. Jak sobie z tym poradzić? Jest wiele sposobów. Jednym z nich jest poprawa procesów rekrutacji, by zatrudniać więcej osób. Lepsze zarządzanie, żeby praca szła efektywniej. Zadbanie o aspekty miękkie, tak, aby zmniejszyć rotację w firmie. Te rzeczy nie tylko warto, ale trzeba robić. Jednak każdy z tych elementów bazuje przede wszystkim na kapitale ludzkim – czyli dokładnie na tym, co nas ogranicza i stanowi problem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również integracja firmowego obszaru zasobów ludzkich z systemem ERP. Pozwala to na zgromadzenie wszystkich danych i wiedzy w jednym miejscu. Cyfryzacja tych procesów pozwala też na ich większą przejrzystość.

Automatyzacja procesów

Automatyzacja procesów to trend, który jest poniekąd powiązany z problemami z zatrudnieniem. Obejmuje wdrażanie systemów, które pomagają w realizacji celów biznesowych w krótszym czasie i bez rekrutowania dodatkowych pracowników. Jest to bardzo ważne w kontekście powyższego wyzwania. Robimy więcej, ale bez zwiększania zasobów. Aby udało się uzyskać taki efekt, najpierw należy wybrać procesy, które będzie można zautomatyzować przy pomocy narzędzi IT. Dostarczenie odpowiednich rozwiązań w jak najkrótszym czasie – oto wyzwanie dla dostawców systemów ERP.

Ekonomiczna opłacalność wdrożenia systemu

Jedną z równie ważnych tendencji jest ocena ekonomicznej opłacalności implementacji nowego systemu. Nie ma powodów, by ukrywać ten fakt – 2022 rok, dla wielu branż będzie bardzo trudny. Powodów jest wiele. Szalejąca inflacja. Zmiany prawne, które nie ułatwiają życia przedsiębiorcom. Problemy z niestabilnymi łańcuchami dostaw. W takiej sytuacji rozbudowa obecnego systemu, lub wdrożenie nowego, musi mieć solidne podstawy w zakresie celów, które ma realizować. Oczywiście musi również gwarantować zwrot z inwestycji. 

Prowadząc rozmowy o projektach z klientami, próbujemy dowiedzieć się jak najwięcej. Jest to potrzebne po to, aby zanim rozpoczniemy prace wdrożeniowe wiedzieć, kiedy oraz w jakim zakresie implementacja takiego nowego rozwiązania zwróci się. Klienci dobrze to odbierają. Dzięki takiemu podejściu mogą podjąć decyzję na podstawie rzeczywistych danych. Nie muszą zgadywać, zakładać, czy przypuszczać. Planujemy dalszy rozwój w tym kierunku. 

Polski Ład

Od 2022 roku w życie wszedł Polski Ład. Przyniósł trochę zamieszania, ale przede wszystkim ogromną liczbę zmian prawnych. Ulga dla klasy średniej, nowy sposób naliczania składek zdrowotnych… a to tylko nieliczne z niespodzianek, jakie zaserwował nam Nowy Ład. Te modyfikacje musiały zostać wdrożone w systemach ERP. Dostawcy muszą jednak bardzo uważnie obserwować wszelkie aktualizacje w zakresie prawnym tej ustawy. Z dnia na dzień kolejne luki są korygowane, wprowadzane są również nowe rozporządzenia. Trzeba więc błyskawicznie reagować i przenosić je do systemu.

Podsumowanie

Trudno powiedzieć, czy 2022 rok będzie dla nas łagodniejszy od poprzedniego. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe trendy, wciąż trwającą pandemię i niepewną sytuację wielu przedsiębiorstw, możemy doświadczyć jeszcze wielu wybojów na drodze do stabilizacji.