System ERP – jak zwiększa efektywność?
Wycieczka po firmie, która wdrożyła cyfryzację procesów biznesowych.
O modułach i funkcjach oprogramowania można się wiele dowiedzieć z różnych źródeł. Rzadziej jednak mówi się o integracjach ERP z innymi podmiotami, takimi jak banki, platformy marketplace czy spedytorzy – a są przecież tak samo ważne. Dlaczego? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Integracja to połączenie rozwiązania ERP z zewnętrznym systemem – na przykład bankowym. Celem jest usprawnienie przepływu informacji pomiędzy nimi, bez ręcznego wprowadzania ich. W ten sposób część procesów może odbywać się automatycznie. Czas to pieniądz – a dzięki właściwemu zintegrowaniu systemów można zaoszczędzić obie te rzeczy.
Przede wszystkim integracje systemu ERP pomagają zwiększyć dokładność wielu operacji. Zapewnia to spójność przekazywanych danych.
Wyobraź sobie, że Twoja firma nie jest zintegrowana z marketplacem, czyli portalem internetowym, w którym wystawiasz swoje produkty. W momencie, w którym klient kupuje przedmiot za pośrednictwem takiej strony, zamówienie nie trafia do systemu automatycznie. Musisz przenieść je manualnie, aby zacząć je realizować. O ile jest ich tylko kilka dziennie, nie powinno to stanowić większego problemu. A teraz pomyśl, że takich zleceń wpływa sto. Trochę trudniej je wtedy obsłużyć, prawda?
Zintegrowanie z zewnętrznymi platformami sprzedażowymi, na przykład Allegro, umożliwia zbieranie i przekazywanie danych dotyczących realizacji. Ogranicza również błędy, które mogą powstać przy ręcznym przepisywaniu informacji o adresie klienta, czy liczbie zamówionych przez niego towarów. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany, a pracownicy nie muszą ręcznie uzupełniać danych i mogą zająć się realizacją zamówienia.
Integracje ERP to dobry sposób na wyeliminowanie nieścisłości pomiędzy platformami. Połączenie systemu ERP z platformami sprzedażowymi sprawia, że informacja o stanie magazynowym jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Na pewno znasz sytuację, w której klient kupił produkt, który został wcześniej sprzedany i obecnie nie ma go w ofercie, choć na stronie internetowej nadal widnieje. Co dzieje się później? Firma jak najszybciej musi zamówić dodatkowe materiały, aby zrealizować zamówienie, lub skontaktować się z klientem i ustalić ewentualny zamiennik. Opóźnia się czas wysyłki. W niektórych przypadkach zlecenie jest anulowane, a klient, zniechęcony doświadczeniem, nie wraca już do sklepu.
System ERP może być zintegrowany z różnymi rozwiązaniami. Poniżej niektóre z nich.
Integracja ERP z systemem bankowości elektronicznej pozwala przede wszystkim na zarządzanie finansami firmy, bez konieczności logowania się do strony internetowej. Jest to nieco bezpieczniejsza alternatywa, która pozwala na ochronę przed kradzieżą danych logowania.
Zautomatyzowanie wymiany danych między przedsiębiorstwem a instytucją finansową, to duża oszczędność czasu. Nie ma potrzeby ręcznego dokonywania formalności, takich jak pobieranie wyciągów z banku, czy rozliczanie i zlecanie płatności – również do ZUS-u lub urzędu skarbowego. W skali miesiąca te czynności mogą zabierać pracownikom nawet kilka godzin. Dlatego cyfryzacja tych procesów odciąża księgowych, co przyczynia się do zmniejszenia liczby błędów.
System ERP zintegrowany z rozwiązaniem WMS umożliwia swobodny przepływ informacji dotyczący towaru w magazynie. Zapewnia to całkowitą kontrolę nad łańcuchami dostaw. Ten sposób pozwala też gromadzić dane, które można później wykorzystywać np. przy generowaniu raportów.
Integracja ERP ze sklepem internetowym pozwala na zapewnienie klientom najlepszych wrażeń zakupowych. Dzięki stanom, które aktualizowane są na bieżąco, kupujący zamawia produkty, które realnie znajdują się w magazynie. Proces realizacji zlecenia trwa krócej z uwagi na jego automatyczną obsługę.
System ERP Teneum X jest zintegrowany z najpopularniejszymi rozwiązaniami na rynku w następujących obszarach:
To tylko przykładowe obszary, w których tworzymy integracje. Nowe powstają na bieżąco – zgodnie z tym, jakie potrzeby mają nasi klienci.
Teraz już wiesz, z czym integruje się system ERP. Jeżeli jesteś w procesie wyboru lub rozważasz, czy Twoje rozwiązanie jest wystarczające, to warto rozważyć przynajmniej jedną z powyższych opcji. Zintegrowanie powinno być funkcjonalnym modułem, dzięki któremu osiągniesz wymierny cel i zoptymalizujesz pracę swojego przedsiębiorstwa.
Konsultant i architekt rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie w firmach handlowych. Z Sente związany od 10 lat. Brał udział w projektach budowy i rozwoju systemów ERP dla lidera rynku dystrybucji artykułów BHP, firmy specjalizującej się w obrocie metalami szlachetnymi oraz czołowego eksportera polskich produktów spożywczych na terenie Europy zachodniej.
Skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio aby odpowiedzieć na pytanie.
Powrót do Bloga