Gospodarka magazynowa we współczesnym świecie


Gospodarka magazynowa we współczesnym świecie

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie funkcje pełni gospodarka magazynowa we współczesnym świecie?
  2. Jak zarządzać gospodarką magazynową?
  3. Jak system WMS wspiera zarządzanie gospodarką magazynową?

Firmy handlowe i dystrybucyjne dostosowują swoje działanie do tego, jak ewoluuje rynek i oczekiwania klientów. W ostatnich latach można zauważyć duże zmiany w zakresie zarządzania gospodarką magazynową. Pojawiające się coraz to nowe technologie sprawiły, że klasyczne podejście do organizacji i optymalizacji procesów magazynowych odeszło w niepamięć. Czym jest i jakie korzyści przynosi efektywnie zarządzana gospodarka magazynowa – o tym opowiemy w poniższym artykule.

Gospodarka magazynowa – definicja

Gospodarka magazynowa jest to zbiór procesów, których głównym zadaniem jest przepływ towarów i informacji przez magazyn. Ponadto, obszar ten odpowiada za stworzenie właściwych warunków dla utrzymywania ciągłego zaopatrzenia produkcji, zapewnienia szybkiej kompletacji materiałów czy bezbłędnej wysyłki zamówień. Odpowiednio zarządzane procesy związane z gospodarką magazynową są gwarancją nie tylko prawidłowego funkcjonowania nie tylko samego magazynu, ale wpływają również pozytywnie na sprawne działanie całego przedsiębiorstwa.

Gospodarka magazynowa – funkcje

Ciągły rozwój branży handlowo-dystrybucyjnej sprawia, że przed firmami pojawiają się coraz to nowe wyzwania. Klienci oczekują szybkich i najwyższej jakości dostaw. Zamówienia spływają do firmy z wielu źródeł, zarówno kanałów online, jak i offline.

Optymalizacja stref magazynowych

Dzięki efektywnej gospodarce magazynowej możliwa jest optymalizacja stref magazynowych w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać wszystkie zasoby przedsiębiorstwa. Aby każda strefa magazynu mogła zarządzać ,,sama sobą”, potrzebne są rozwiązania IT, które to umożliwią. Niezawodnym rozwiązaniem jest wdrożenie systemów klasy ERP oraz WMS, które dzięki swoim funkcjom pozwalają zniwelować wszelkie problemy wynikające ze złego przepływu informacji. Co więcej, w razie konieczności możliwe jest obsługiwanie więcej niż jednego magazynu. Takie rozwiązanie jest stosowane z reguły w większych firmach z bardziej rozbudowaną infrastrukturą magazynową, których gospodarka magazynowa rozproszona jest na kilka obiektów.

Integracja magazynu z resztą firmy

Wdrożenie systemu informatycznego do zarządzania gospodarką magazynową  pozwala na skuteczną integrację magazynu z resztą firmy. Dzięki systemowi ERP firma uzyskuje nie tylko szeroki funkcji i usprawnień, ale także ma możliwość podglądu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz danych, potrzebnych do przyjęcia i wydawania towaru. Jednym z zadań oprogramowania jest umożliwienie płynnego przekazywania danych oraz szczegółowych raportów z magazynu wprost do innych działów przedsiębiorstwa. Dzięki temu gospodarka magazynowa staje się spójną i integralną częścią całego biznesu.

Zarządzanie gospodarką magazynową z poziomu urządzenia mobilnego

Co ważniejsze, dzięki wdrożeniu systemu WMS kierownik magazynu może wygodnie zarządzać gospodarką magazynową z poziomu kokpitu swojego mobilnego urządzenia. Rejestrowanie dokumentów, zarządzanie stanami magazynowymi czy określanie stanów minimalnych to tylko kilka czynności, które jest w stanie wykonać. Jest uprawniony również do przeglądania historii ruchu produktów, ale także lokalizowania konkretnych towarów za pomocą ich indywidualnego kodu kreskowego.

Ewidencja zamówień dostaw

Program do zarządzania gospodarką magazynową umożliwia ewidencję zamówień dostaw, dzięki czemu obsługa przyjęć zajmuje znacznie mniej czasu oraz niweluje pojawiające się błędy z tytułu tzw. ,,błędu ludzkiego”. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku kompletacji zamówień. System wykrywa niedobory towarów, by później móc automatycznie wygenerować niezbędne zamówienia kompletacji. Sprawne zarządzanie gospodarką magazynową staje się proste i intuicyjne.

Jak zarządzać gospodarką magazynową?

Na to pytanie zwykle starają się znaleźć odpowiedź menedżerowie oraz kierownicy magazynu. Nic dziwnego, gdyż to ich zadaniem jest zarządzać gospodarką magazynową w taki sposób, by uzyskać jak najwyższą wydajność zachodzących w jej ramach procesów.

Na efektywność pracy składa się kilka istotnych czynników, o których trzeba pamiętać przy planowaniu pracy w magazynie oraz organizowaniu procesów, związanych z gospodarką magazynową.

Pierwszym z nich jest optymalny układ magazynu. Co to oznacza? Specjalnie wydzielone strefy pozwalają na przepływ informacji oraz towarów w taki sposób, by żadne dodatkowe czynniki nie utrudniały tego procesu. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od specyfiki branży, w której dana firma działa, istnieją różne kombinacje rozlokowania stref. Dla niektórych przedsiębiorstw strefa wydania będzie zajmowała większą powierzchnię, a jeszcze inne zastosują metodę wolnych miejsc składowania, która przyniesie im największą wydajność.

Innym sposobem na dobre zarządzanie gospodarką magazynowa jest zastosowanie zaawansowanych systemów IT, które pomogą w zapewnieniu płynności procesów magazynowych każdego dnia. Jednym z przykładów jest wdrożenie systemu WMS i zintegrowanie go z innymi programami. Umożliwia to kontrolowanie zapasów oraz towarów na każdym etapie łańcucha dostaw. Co więcej, system dzięki algorytmom pozwala oszacować optymalny sposób wydawania towaru, który sprawia, że kierownik magazynu jest w stanie zaplanować efektywną pracę całego zespołu.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, gospodarka magazynowa z roku na rok przysparza przedsiębiorcom coraz to więcej wyzwań. Dostosowywanie procesów i rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie gospodarką magazynową to codzienność każdej firmy handlowo-dystrybucyjnej. Jest to ponadto praca, wymagająca ciągłej weryfikacji i cyklicznej modyfikacji – raz wdrożony system do zarządzania gospodarką magazynową należy audytować i rozwijać zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa.