System ERP – jak zwiększa efektywność?
Wycieczka po firmie, która wdrożyła cyfryzację procesów biznesowych.
Sztuczna inteligencja, wykorzystując dane i algorytmy, umożliwia systemom informatycznym osiąganie nowych możliwości, dotychczas dostępnych jedynie dla człowieka. Pozwala to na zwiększenie ergonomii i użyteczności oprogramowania. Jakie jeszcze korzyści wynikają z jej użytkowania? Jakie jest zastosowanie sztucznej inteligencji w systemie ERP? Na te pytania odpowiadam poniżej.
Sztuczna inteligencja, nazywana również AI (ang. Artificial Intelligence) to systemy i maszyny, które są w stanie „nauczyć się” ludzkiej inteligencji za pomocą danych i algorytmów. Dzięki temu są zdolne do wykonywania rozmaitych zadań i operacji i mogą sukcesywnie ulepszać swoje działanie, opierając się o zbierane na bieżąco informacje.
Dotychczas pewne możliwości były zarezerwowane jedynie dla ludzi. Sztuczna inteligencja uczyniła komputery zdolne do ich realizacji bez zaangażowania człowieka. Dzięki temu zwiększyła się ergonomia i użyteczność oprogramowania. Za pomocą AI, maszyny wykazują zdolność logicznego rozumowania, planowania, tworzenia oraz uczenia się. Systemy na podstawie danych i wzorców mogą prowadzić dokładne analizy prognostyczne i podejmować trafne decyzje. Co więcej, mogą stać się rozwiązaniami samodoskonalącymi się i automatycznie eliminować błędy powstające w kolejnych działaniach.
Sztuczna inteligencja może wspierać wzrost automatyzacji i robotyzacji procesów w obszarze realizowania codziennych czynności oraz przyspieszenia, czy sugerowania odpowiednich decyzji. Jak wygląda to w praktyce? Systemy ERP używane w organizacjach są wyposażone w zestaw modułów, które korzystają ze wspólnej bazy danych. Od rozwiązań dla księgowości, przez narzędzia dla sprzedawców i zakupowców, na rozwiązaniach wspierających magazyn lub produkcję kończąc. Systemy te cały czas ewoluują i mogą być na bieżąco uzupełniane o kolejne narzędzia korzystające z nowinek technologicznych – np. e-Commerce lub BI (ang. Business Intelligence).
Sztuczna inteligencja może być świetnie wykorzystywana przez systemy ERP. Przejmuje wówczas zadania, które wcześniej wymagały zaangażowania osób w podejmowanie decyzji itd. Dzięki temu ERP może samodzielnie i szybko realizować zadania – zarządzać tworzeniem, przetwarzaniem i raportowaniem oraz wspierać zarządzanie informacjami biznesowymi dla organizacji.
Ponadto należy podkreślić, że sztuczna inteligencja to jeden z kluczowych trendów cyfrowej transformacji. Ma istotny wpływ nie tylko na zmiany w społeczeństwie, ale także (a może przede wszystkim) w biznesie – dając organizacjom zupełnie nowe możliwości automatyzacji i podejmowania lepszych decyzji w bardzo krótkim czasie. Jak wygląda to w praktyce?
Pracownicy Twojej organizacji korzystając z systemu ERP, wykorzystują w swojej pracy określone procedury działania. Procesy, które są powtarzalne, mogą być przetworzone i zrealizowane automatycznie przez oprogramowanie korzystające ze zbioru reguł, opartych na danych. Przekłada się to na szereg korzyści. System może w wielu przypadkach podejmować bardziej skuteczne decyzje, niż człowiek – nie wspominając już o redukcji czasu pracy. Obszarami, w których ERP może wykorzystywać sztuczną inteligencję, są m.in. sprzedaż, administracja czy księgowość.
System ERP wyposażony w rozwiązania sztucznej inteligencji dostarcza aktualną wiedzę nie tylko na temat bieżącej sytuacji organizacji, ale także wskazuje trendy i optymalne rozwiązania na przyszłość. Dzięki temu firmy mogą prowadzić skuteczną analitykę predykcyjną i podejmować optymalne decyzje biznesowe. Na ich podstawie można ograniczać wąskie gardła w łańcuchu dostaw oraz prognozować popyt – a tym samym dokładnie planować zapotrzebowanie na towary lub harmonogram produkcji.
Podsumowując: sztuczna inteligencja daje systemom ERP możliwość jeszcze lepszego wspierania organizacji w realizacji celów i planów biznesowych. Korzystanie z niej sprawia, że przedsiębiorstwa zyskują zupełnie nowe możliwości automatyzacji i podejmowania skuteczniejszych decyzji w krótkim czasie.
Konsultant i architekt rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie w firmach handlowych. Z Sente związany od 10 lat. Brał udział w projektach budowy i rozwoju systemów ERP dla lidera rynku dystrybucji artykułów BHP, firmy specjalizującej się w obrocie metalami szlachetnymi oraz czołowego eksportera polskich produktów spożywczych na terenie Europy zachodniej.
Skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio aby odpowiedzieć na pytanie.
Powrót do Bloga