System ERP – jak zwiększa efektywność?
Wycieczka po firmie, która wdrożyła cyfryzację procesów biznesowych.
Od 1 lipca 2018 mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały przygotować się na wysyłanie różnych struktur JPK na żądanie organów podatkowych. Obecnie firmy wysyłają co miesiąc pliki w strukturze JPK_VAT (Ewidencji VAT). Pozostałe 6 struktur będzie generowane wówczas, kiedy organy podatkowe wezwą do ich przekazania. Nie będą one tworzone cyklicznie, lecz firmy będą musiały być gotowe na ich wysyłanie w zasadzie w każdej chwili.
Wprowadzenie obowiązku przesyłania plików JPK na żądanie ma na celu obniżenie kosztów wypełniania obowiązków podatkowych przez podatników oraz ich partnerów, skrócenie czasu kontroli, zmniejszenie kosztów funkcjonowania administracji podatkowej oraz poprawę rezultatów przeprowadzanych kontroli.
Plik wysyłany cykliczne zawiera w sobie dane pochodzące z systemów finansowo-księgowych. Pliki generowane na żądanie będą obejmowały dane z różnych obszarów funkcjonowania firm. Struktury generowane na żądanie będą czerpać m. in. z obszarów gospodarki magazynowej, sprzedaży i zakupów. Kontrole będą krzyżowe, więc istotna będzie spójność danych pomiędzy poszczególnymi plikami, co może okazać się wyzwaniem.
Choć JPK obejmuje 7 struktur, to są wśród nich takie, które z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw mogą okazać się szczególnie problematyczne. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym, które mogą mieć szczególne znaczenie.
Wprowadzenie obowiązku cyklicznej wysyłki plików JPK wymusiło wdrożenie większych lub mniejszych zmian w firmach. Generowanie plików JPK na żądanie będzie krokiem dalej w tym procesie.
Obecnie kary w związku z JPK nakładane są zazwyczaj tylko za niedopełnienie obowiązku wysyłania plików cyklicznych. Jeśli w wysłanych plikach pojawiają się błędy, to Ministerstwo Finansów wskazuje nieścisłości i prosi o sprostowanie lub przesłanie nowego pliku. Docelowo pliki (zarówno wysyłane cyklicznie, jak i JPK na żądanie) będą analizowane przez system i wszystkie nieścisłości będą mogły mieć swoje konsekwencje. Początkowo będzie to prawdopodobnie skierowanie kontroli do przedsiębiorstwa. Kiedy system JPK będzie “na dobre” wdrożony, kary mogą być naliczane automatycznie, bez możliwości sprostowania danych.
Jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby przeanalizować sytuację swojej firmy. Szczególnej uwagi wymagają rozwiązania IT, które w niej funkcjonują. Czy mamy do czynienia z jednolitym środowiskiem informatycznym czy wykorzystywane są różne systemy? Czy dane występujące w różnych obszarach i systemach są spójne? W końcu, czy funkcjonujące w firmie rozwiązania pozwalają na generowanie wszystkich struktur JPK na żądanie?
Jeśli okaże się, że konieczne jest wprowadzenie zmian w wykorzystywanych systemach lub wdrożenie nowych rozwiązań, to nie należy zwlekać podjęciem takiej decyzji. Do wejścia w życie zmian pozostało zaledwie kilka miesięcy. Dodatkowo, jest to tylko jedna z wielu zmian, jakie w 2018 czekają przedsiębiorców.
Konsultant i architekt rozwiązań informatycznych wspierających zarządzanie w firmach handlowych. Z Sente związany od 10 lat. Brał udział w projektach budowy i rozwoju systemów ERP dla lidera rynku dystrybucji artykułów BHP, firmy specjalizującej się w obrocie metalami szlachetnymi oraz czołowego eksportera polskich produktów spożywczych na terenie Europy zachodniej.
Skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio aby odpowiedzieć na pytanie.
Powrót do Bloga