Kierunki rozwoju systemów ERP – 5 najważniejszych trendów


Kierunki rozwoju systemów ERP – 5 najważniejszych trendów

Z tego tekstu, dowiesz się:

  1. Jaka jest geneza rozwoju systemów ERP?
  2. W jaką stronę rozwijają się systemy ERP?
  3. Jakie znaczenie dla rozwoju ERP ma cyfrowa tranformacja?

Obecnie firmy muszą radzić sobie z postępem technologicznym w tempie, jakiego nigdy wcześniej nie było. Spoglądając w przyszłość, wiele przedsiębiorstw jest zdeterminowanych, aby wprowadzać nowe modele biznesowe, zaktualizować wiedzę na temat swoich procesów biznesowych oraz zoptymalizować ich działanie. Jaka jest geneza rozwoju systemów ERP i jakich trendów możemy się spodziewać w najbliższym czasie? O tym wszystkim opowiadam w poniższym artykule.

Geneza rozwoju systemów ERP

Jeszcze pół wieku temu, nikt nie zdawał sobie sprawy, w którym kierunku podąży rozwój systemów ERP. Dawne rozwiązania bazujące na obliczeniach statystycznych dziś pozwalają na automatyzację nawet 95% wszystkich procesów w firmie. Dlatego też system ERP stał się kluczowym rozwiązaniem, które wspiera planowanie zasobów firmy oraz dostosowuje je do potrzeb przedsiębiorstwa.

Rozwój ERP na przestrzeni lat sprawił, że właściciele firm mogą liczyć na wsparcie funkcji biznesowych w obszarach takich jak księgowość, HR, zaopatrzenie i produkcja, ale również automatyzacja marketingu oraz sprzedaży. Rozwiązania informatyczne pozwalają nie tylko obniżyć koszty poprzez eliminację zbędnych procesów, ale także zapewniają pracownikom dostęp do informacji, by móc szybciej i sprawniej podejmować strategiczne decyzje.

Kierunki rozwoju systemów ERP

Wyzwania, którym systemy ERP musiały stawić czoła w 2020 roku, wyznaczyły trendy rozwoju tych rozwiązań na kolejne lata. Współczesny przedsiębiorca powinien wiedzieć, jakie kroki podjąć, by sprostać nadchodzącym zmianom. Oprócz rozwiązań ,,szytych na miarę” oraz wykorzystywania urządzeń mobilnych w codziennej pracy, istnieją również inne kierunki rozwoju systemu ERP. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę?

Rozwój systemów ERP w chmurze

Pierwszym z nich jest przeniesienie lokalnych aplikacji ERP do internetowej chmury. Takie rozwiązanie pozwala pracownikom wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. W czasach, kiedy większość firm zrezygnowała z wynajmowania powierzchni biurowych, takie rozwiązanie pozwala na większą mobilność i komfort. Oprócz tego, wdrożenie ERP z wykorzystaniem chmury pozwala na obniżenie kosztów, łatwiejsze dodawanie użytkowników oraz funkcji do rozwoju firmy. Z perspektywy czasu, zwrot takiej inwestycji jest znacznie wyższy niż w przypadku lokalnego oprogramowania.

Dawniej firmy ograniczały się do wdrożenia podstawowego rozwiązania klasy ERP, bez dodatkowych funkcji. Dziś już wiemy, że taki system nie zawsze sprawdza się we wszystkich przedsiębiorstwach. Często branża, w której działa firma jest na tyle specyficzna, że potrzebne są spersonalizowane rozwiązania. Taki rozwój systemów ERP sprawił, firmy mogą oczekiwać na jeszcze większe przychody oraz większą efektywność. 

Co więcej, oprócz „szytych na miarę” funkcji, równie ważny obecnie jest interfejs. Skomplikowany UX pochodzący rodem z lat 60 XX wieku sprawia, że nie tylko czas przeszkolenia pracowników z oprogramowania jest dłuższy, ale i efektywność pracy jest znacznie niższa. Kluczem sprawnie działającego przedsiębiorstwa jest solidnie przygotowany oraz intuicyjny panel. 

Rozwój systemów ERP w kierunku transformacji cyfrowej

Niemalże każdy o niej słyszał, jednak nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, jak kluczowa jest ona dla dzisiejszego biznesu. Rozwój systemów ERP doprowadził do sytuacji, w której możliwa jest integracja technologii cyfrowej ze wszystkimi funkcjami biznesowymi. Pozwala to na usprawnienie codziennych operacji oraz procesów w organizacji. Co więcej, takie podejście często przyczynia się do zwiększenia przychodów oraz konkurencyjności, a tym samym zwiększa produktywność pracowników oraz usprawnia obsługę klienta.

Mobilny ERP

Kierunki rozwoju systemu ERP stale się poszerzają, dlatego dziś nikogo nie powinno dziwić zastosowanie mobilnych rozwiązań w przedsiębiorstwach. Mobilne aplikacje posiadają wiele zalet takich jak współpraca rozproszonych pracowników w różnych strefach czasowych, ale także możliwość wykonywania wszystkich koniecznych operacji o każdej porze i sytuacji.

Mobilny system ERP oferuje dane w czasie rzeczywistym, dlatego przyczynia się do zwiększenia produktywności oraz szybszego i dokładniejszego przechwycenia nawet z dala od siedziby firmy.

Podsumowanie

Tak jak już wspominaliśmy, kierunków rozwoju systemów klasy ERP jest wiele. To, którą drogę rozwoju przedsiębiorcy wybiorą, zależy w głównej mierze od branży oraz wyzwań, jakim muszą sprostać. Ci, którzy się zdecydują podążać zgodnie z kierunkiem rozwoju ERP, mogą oczekiwać większej elastyczności, optymalizacji procesów biznesowych, a przede wszystkim wyższych przychodów.