Quo vadis, ERP?


Quo vadis, ERP?

Jak będzie wyglądał świat za lat dziesięć, pięćdziesiąt czy sto? To pytanie ludzie zadawali  sobie stale od zarania dziejów. Obecnie żyjemy w czasach, w których zmiany zachodzą dużo szybciej i nawet prognozy kilkuletnie są już obarczone dużą niepewnością. W węższych dziedzinach przyszłość można przewidzieć jednak dość dokładnie. Jak rozwiną się systemy ERP w ciągu kilku najbliższych lat?

Optymalizacja procesów

Optymalny oznacza najlepszy. W przypadku biznesu najlepszy to najbardziej opłacalny – czyli przynoszący maksymalne korzyści, przy jak najmniejszych nakładach. Mocnym kierunkiem rozwoju systemów ERP jest wsparcie dla modelowania i obiegu procesów w firmach. Za tym sformalizowanym określeniem kryje się jednak dość prosta rzecz: usprawnienie i ujednolicenie wszelkich działań w firmie, przy możliwości wskazywania wąskich gardeł i metod ich neutralizacji. Niezbędnym elementem sprawnej optymalizacji jest z kolei znaczna elastyczność systemów ERP. To właśnie ich elastyczność umożliwia skrojenie systemu na miarę, dokładnie według potrzeb i wymagań klienta.

Komunikacja w różnych kierunkach

Systemy ERP zmierzają również w kierunku poprawy komunikacji w przedsiębiorstwie. O wartości sprawnej komunikacji nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Realizowana optymalnie komunikacja wewnętrzna umożliwia zwiększenie wydajności pracowników, poprawienie sprawności wykonywania zadań czy wreszcie pozytywnie wpływa na motywację pracowników. Z kolei sprawna komunikacja zewnętrzna to pozyskiwanie nowych klientów i rosnąca satysfakcja dotychczasowych. To także wzrost rozpoznawalności marki. Wspomniane czynniki przekładają się wprost na korzyści finansowe.

Wielopłaszczyznowa integracja

Wyczynowy sportowiec – perfekcyjnie sprawny organizm, łączący własny wysiłek ze wsparciem różnych specjalistów. Tą analogią możemy też opisać przyszłe systemy ERP, które będą integrować różne zasoby firmy z narzędziami gromadzenia i dystrybucji wiedzy. Tak, by firma stała się właśnie takim perfekcyjnym organizmem, wykorzystującym cały swój potencjał i zasoby.

Scientia est potentia, czyli źródło bezcennych danych

Rozwój informatyki, i to zarówno sprzętu, jak i technologii programistycznych, umożliwił gromadzenie różnorakich danych w skali dotychczas niespotykanej. Systemy ERP, obejmujące swym zasięgiem coraz szersze obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, umożliwiają sprawne gromadzenie i dystrybuowanie danych o funkcjonowaniu firmy. Obiektywne dane pozyskiwane z takich systemów umożliwiają zaś maksymalne usprawnienie działania firmy, czy tworzenie nowych usług. Stara maksyma “Wiedza to potęga”, odniesiona tym razem do wiedzy pozyskiwanej z nowoczesnych systemów zarządzania przedsiębiorstwem, nie traci więc nic na aktualności. Systemy ERP, oprócz bieżącego zarządzania firmą, stają się drogą do rozwoju i ekspansji. To niezaprzeczalny fakt.