Dedykowany system ERP to rozwiązanie informatyczne dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Czasem dostawca tworzy je od podstaw, a czasem – opierając się na gotowej bazie – rozbudowuje je, uwzględniając wszystkie dodatkowe funkcjonalności, które są istotne dla konkretnej firmy. Dedykowane systemy ERP to dobry sposób na rozwój dla firm działających w unikalnych modelach biznesowych.
Bez wątpienia, dla wielu firm gotowe, zamknięte rozwiązania ERP będą istotnym ograniczeniem. Nie umożliwiają swobodnych modyfikacji zgodnie z tym jak rozwija się i zmienia biznes. Dedykowany system jest natomiast rozwiązaniem, które pozwala właściwie na nieograniczone modyfikacje i aktualizacje. Oprogramowanie jest wówczas na tyle elastyczne, że możliwe jest jego rozbudowanie i dostosowanie w zasadzie do każdej sytuacji, w jakiej znajdzie się korzystająca z niego organizacja. Rozszerzanie oferty, wejście na nowy rynek, czy przekształcenia firmy – dedykowany system ERP jest dla przedsiębiorstwa wsparciem bez względu na to, w jakiej sytuacji się ono znajdzie.
Szukając odpowiedzi na pytanie, co wybrać, gotowy czy dedykowany system ERP, warto porównać wady i zalety każdego z nich.
Nie da się ukryć, że wdrożenie dedykowanego narzędzia wiąże się z większym nakładem czasu i pieniędzy, niż w przypadku oprogramowania gotowego. Może natomiast precyzyjnie wpisać się w wieloletnią strategię rozwoju organizacji. Co więcej, rozwiązanie dedykowane, to możliwość późniejszego rozbudowywania systemu i dopasowywania go do zmieniających się potrzeb biznesowych, czy sytuacji rynkowej. Taki system może też bez problemu zostać zintegrowany z zewnętrznym oprogramowaniem, z którego korzysta organizacja. Warto wspomnieć także o tym, że systemy dedykowane sprawdzają się i szczególnie efektywnie wspierają przedsiębiorstwa o złożonych i skomplikowanych procesach.
Oczywiście wdrożenie rozwiązania dedykowanego nie jest pozbawione wad. Do najważniejszych z nich należą:
- stosunkowo długi czas projektowania i wdrażania systemu,
- prawdopodobieństwo nieprzekazania praw autorskich wraz z kodem źródłowym, przez co wszelkie zmiany może wprowadzać jedynie autor,
- wyższy koszt, niż w przypadku systemów gotowych.