System ERP – jak zwiększa efektywność?
Wycieczka po firmie, która wdrożyła cyfryzację procesów biznesowych.
Ocena efektywności magazynu to kluczowy element optymalizacji procesów logistycznych. Jak zmierzyć wydajność magazynu i określić, czy operacje realizowane są szybko, precyzyjnie i przy jak najniższych kosztach? Odpowiedzią są wskaźniki KPI w magazynie, które pozwalają monitorować kluczowe aspekty działania, identyfikować obszary do poprawy i skutecznie zarządzać operacjami. Dzięki ich analizie możliwe jest podejmowanie lepszych decyzji operacyjnych oraz zwiększenie efektywności całego łańcucha dostaw. Jakie KPI w magazynie warto analizować i w jaki sposób system WMS może wspierać ich monitorowanie? Sprawdź, jak poprawić efektywność magazynu i dostosować jego funkcjonowanie do potrzeb biznesu i klientów.
Efektywny magazyn to podstawa sprawnie działającego biznesu. Banał? Niekoniecznie.
Żeby jednak zastanawiać się nad tym, jak ocenić wydajność magazynu, muszę wyjaśnić najpierw, co w ogóle postrzegam, jako ten „efektywny magazyn”.
To wielowymiarowy wskaźnik opisujący, jak skutecznie i ekonomicznie zarządzana jest przestrzeń magazynowa, procesy oraz zasoby ludzkie i technologiczne. Rozumiem ją jako połączenie trzech głównych elementów:
1. Ile jest wysyłanych dziennie (miesięcznie) pozycji? – pozwala ocenić zdolność operacyjną magazynu. Warto jednak pamiętać, że liczby te mogą się różnić w zależności od rodzaju towaru i wielkości magazynu.
2. Ile jest popełnianych błędów przy tych wysyłkach? – mierzenie pomyłek, umożliwia określenie jakości realizowanych procesów magazynowych. Akceptowalny poziom błędów w wysyłkach może wynosić co najwyżej kilka promili.
3. Jaka jest bezpośrednia efektywność pojedynczych pickerów (tzn. ile pozycji jest w stanie zebrać operator w określonym czasie)? – konkretna wartość zależy oczywiście od specyfiki produktów i branży.
Efektywny magazyn to taki, który nie tylko spełnia oczekiwania klientów pod względem szybkości realizacji zamówień, ale także robi to w sposób oszczędny i dostosowany do wymogów konkretnej branży. Wydajność procesów jest więc kluczowym elementem w tym przypadku.
Mówiąc o efektywności magazynu nie sposób nie poruszyć tematu wskaźników KPI (ang. Key Performance Indicators), które tę efektywność mierzą. Dlaczego? Znaczenie KPI jest nie do przecenienia – właściwie dobrane są niezbędne do tego, by stwierdzić, czy magazyn faktycznie działa efektywnie.
Kluczowe wskaźniki efektywności pozwalają ocenić, jak skutecznie realizowane są procesy magazynowe i czy są one zgodne z oczekiwaniami biznesowymi. Przykłady wskaźników KPI można mnożyć, ale ja skupię się na kilku z nich. Jednym z podstawowych mierników jest procent zamówień złożonych przez klienta i wysłanych jeszcze tego samego dnia, co pozwala ocenić szybkość realizacji zamówień i terminowość dostaw. Kolejnym z kluczowych wskaźników jest poziom błędów w wysyłkach, gdzie standard rynkowy wynosi od 1 do 3 promili, w zależności od branży i rodzaju klientów. Ważnym aspektem, którego nie można pominąć, jest także średnia liczba pozycji na zamówieniach kompletowanych przez operatora w ciągu godziny, co obrazuje wydajność pracy zespołu magazynowego. Nie można również nie wspomnieć o koszcie obsługi pojedynczego zamówienia, który pozwala zrozumieć, czy procesy są opłacalne. Regularne monitorowanie kluczowych wskaźników, dostosowanych do specyfiki danego magazynu, pomaga w utrzymaniu równowagi między jakością obsługi a jej kosztami, co jest niezbędne dla długofalowego sukcesu operacyjnego.
Wszystko wydaje się działać – zamówienia wychodzą, klienci kupują, magazyn pracuje pełną parą. Ale pojawiają się sygnały, że coś nie do końca gra. Zamawiający coraz częściej zgłaszają reklamacje, a Ty nie do końca wiesz, gdzie leży problem – czy błędy wynikają z pracy magazynu, czy może z systemu? Koszty operacyjne rosną, mimo że sprzedaż idzie dobrze. Być może Twój znajomy prowadzi magazyn o podobnej skali, a jego zespół liczy 10 osób na zmianie, podczas gdy u Ciebie potrzeba aż 15 – i to z nadgodzinami. Niektórzy magazynierzy wydają się pracować szybciej niż inni, ale… brakuje wskaźników KPI, by to potwierdzić.
To właśnie w takich momentach właściciele firm i kierownicy magazynów zaczynają zadawać sobie pytanie: Jak zmierzyć efektywność magazynu? Bez obiektywnych danych trudno znaleźć przyczynę problemów i podjąć skuteczne decyzje optymalizacyjne. I właśnie tutaj pojawia się potrzeba wykorzystanie wskaźników KPI – konkretnych mierników, które pozwalają spojrzeć na działanie magazynu w sposób analityczny, a nie tylko intuicyjny.
Pierwszym krokiem jest określenie, które KPI warto monitorować. Kluczowe znaczenie ma np. procent zamówień wysyłanych tego samego dnia (wskaźnik wydajności), który pokazuje terminowość realizacji operacji. Kolejnym miernikiem jest poziom błędów w wysyłkach, który pozwala ocenić jakość obsługi i znaleźć źródło ewentualnych zwrotów i zażaleń (wskaźnik reklamacji). Liczba pozycji kompletowanych na godzinę przez jednego operatora daje natomiast obraz realnej wydajności zespołu, eliminując subiektywne oceny i przypuszczenia.
Innym istotnym aspektem jest analiza kosztów. Koszt obsługi pojedynczego zamówienia to wskaźnik, który pomaga zrozumieć, czy magazyn działa efektywnie finansowo. Wysoka sprzedaż nie zawsze oznacza wysokie zyski – jeśli zyski są regularnie zjadane przez koszty zwrotów i obsługi zamówień, konieczna jest optymalizacja procesów. Warto zwrócić też uwagę na wskaźnik terminowości dostaw, czy wskaźnik kompletności zamówienia.
Mierzenie efektywności nie jest jednorazowym zadaniem, ale procesem, który wymaga regularnej analizy i dostosowywania wskaźników do zmieniających się realiów biznesowych. Wprowadzenie systemu monitorowania KPI w magazynie pozwala na podejmowanie lepszych decyzji operacyjnych, redukcję kosztów i zwiększenie konkurencyjności firmy.
Utrzymanie równowagi między kosztem, czasem realizacji zamówień a jakością obsługi to jedno z największych wyzwań w zarządzaniu magazynem. Istotną rolę w osiągnięciu tego balansu odgrywa dopasowany do potrzeb system WMS.
Z mojego doświadczenia wynika, że automatyzując procesy magazynowe z WMS firmy są w stanie przyśpieszyć proces kompletacji zamówień nawet o 30%, zredukować liczbę pomyłek, a tym samym zredukować liczbę reklamacji nawet o 90% i poprawić ogólną wydajność magazynu nawet o 60%. A to zaledwie początek zalet wdrożenia tego rozwiązania.
Funkcje raportowania w systemie WMS umożliwiają analizę efektywności pickerów w czasie rzeczywistym, co ułatwia identyfikowanie obszarów wymagających optymalizacji. Co więcej, oprogramowanie pozwala lepiej kontrolować koszty operacyjne, dzięki dokładnym danym o wykorzystaniu zasobów magazynowych i kosztach przypadających na jedno zamówienie. Ostatecznie WMS pomaga przedsiębiorcom podejmować świadome decyzje strategiczne, zapewniając równowagę między wymaganiami klientów i rynku a efektywnością kosztową operacji magazynowych.
Mierzenie KPI w magazynie to niezbędny element zarządzania operacjami, który pozwala poprawić efektywność procesów i minimalizować koszty. Odpowiednio dobrane wskaźniki pomagają nie tylko w identyfikacji problemów i tzw. wąskich gardeł, ale także w ich eliminacji, co bezpośrednio przekłada się na lepszą organizację pracy i wyższą satysfakcję klientów. Jednymi z kluczowych mierników są wskaźnik terminowości dostaw, wskaźnik wydajności, czy wskaźnik reklamacji. Analiza kluczowych mierników, takich jak poziom błędów w wysyłkach czy wydajność operatorów, umożliwia podejmowanie trafnych decyzji optymalizacyjnych. Systematyczny monitoring KPI w magazynie pomaga w utrzymaniu równowagi między kosztami operacyjnymi, jakością obsługi i czasem realizacji zamówień, co ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności firmy.
Skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio aby odpowiedzieć na pytanie.
Powrót do Bloga