Poznaj korzyści biznesowe w obszarze Magazyn wysokiego składowania – WMS

Multipicking

Systemy magazynowe zapewniają wsparcie procesu kompletacji w różnych strategiach i zakresach. Jednym z bardziej efektywnych sposobów organizacji procesu przygotowywania zamówień jest multipicking. To mechanizm, który umożliwia realizowanie zbiórki wielu zamówień składających się z kilku pozycji lub ich fragmentów jednocześnie. Ma to zastosowanie w przypadku występowania licznych zamówień, które składają się z niewielu pozycji. System Teneum  X pozwala efektywniej zaplanować pracę magazyniera, dzięki nieograniczonym możliwościom tworzenia zindywidualizowanych zasad działania kompletacji w modelu multipicking.

Kompletacja w modelu multipicking

Liczba zamówień, którą jest w stanie jednego dnia obsłużyć magazyn decyduje o tym, jak szybko towar trafi do klientów. Jednym z najpopularniejszych sposobów kompletacji jest tzw. multipicking, czyli jednoczesna zbiórka wielu zleceń. Rozwiązanie WMS na bazie analizy struktury zamówień, opracowuje reguły ich łączenia. System grupuje zamówienia po określonym upływie czasu od złożenia zamówienia, np. 10 minut. Po tym czasie, na zamówienie musi zostać zostać wygenerowane zlecenie kompletacji, bez względu na to, czy kompletacja będzie odbywała się w modelu multipickingu czy tradycyjnie.

Obsługa kilku zamówień jednocześnie

Multipicking pozwala na obsługę np. 8 zamówień jednocześnie, lecz liczba ta jest nieograniczona – zależy od specyfiki firmy, jej zamówień i potrzeb. Magazynierzy kompletują w tym samym czasie kilka zamówień w różnych wariantach w zależności od wykorzystywanej metody, np. umieszczają produkty z poszczególnych zleceń do różnokolorowych koszyków. Rozwiązanie dobiera zlecenia według zróżnicowanych reguł np. tych samych regałów lub lokacji, z których należy pobrać produkty do zamówień.

Oszczędności dzięki metodzie multipicking

Dzięki wykorzystaniu metody multipicking, magazynier podczas jednego przejścia jest w stanie zebrać kilka zamówień. Czas zbiórki pojedynczego zlecenia jest wyraźnie krótszy. Całościowo, magazyn jest w stanie obsłużyć dziennie więcej zamówień bez zwiększania liczby osób na zmianie. Zamówienia wysyłane są szybciej, nawet w momencie picków sprzedażowych.

Umów się na rozmowę z konsultantem biznesowym.

Paweł Forystek

New Business Development Manager