System ERP w chmurze charakteryzuje się tym, że firmy korzystające z niego nie potrzebują budowy własnej struktury informatycznej, ani kupna licencji, aby używać zasobów. Dzieje się tak z uwagi na używanie zewnętrznego serwera. Ten model stanowi dobrą alternatywę dla budowania własnej serwerowni. Użytkownicy korzystają z oprogramowania przy pomocy internetu.
Czym różni się to rozwiązanie od klasycznego ERP opartego na własnej infrastrukturze? Przede wszystkim stworzenie takiej struktury wymaga na początku sporej inwestycji finansowej – zakup serwerów, oprogramowania oraz sprzętu. Ponadto utrzymanie go w dobrej kondycji to kolejne koszty – chłodzenie, serwisowanie, zasilanie, czy też rozwój w przyszłości. Model chmurowy nie wymaga takich nakładów finansowych. Dlatego też jedne z pierwszych oszczędności na całym projekcie, jakie pojawią się przy wyborze chmury zamiast klasycznego ERP, to brak potrzeby rozbudowy infrastruktury. Ponadto jest ona po prostu znacznie bardziej elastyczna, a to bardzo ważny czynnik w obecnych, niestabilnych czasach. Jest skalowalna, przedsiębiorstwo płaci tylko za zasoby, które wykorzysta. Stanowi więc dobry wybór dla firm, których działalność jest mocno podyktowana sezonowością.
Ważną kwestią, przyczyniającą się do wygody użytkowników, jest automatyczna aktualizacja oprogramowania. Organizacja nie musi wykonywać jej manualnie, a dzięki bieżącym wersjom masz pewność, że dane przechowywane w ERP w chmurze są zawsze dobrze zabezpieczone przed najnowszymi atakami cyberprzestępców.