Wdrożenie systemu lean manufacturing w organizacji przekłada się na zwiększenie wydajności produkcji i zmniejszenie nadmiernych zapasów, które mogą przyczyniać się do marnotrawstwa (np. nadprodukcji bez zapotrzebowania). Jednak implementacja tej filozofii może być trudna. Aby zrobić to skutecznie, trzeba skoncentrować się jednocześnie na usprawnieniu procesów technicznie i na rozwoju kultury organizacyjnej wewnątrz zakładu. Kluczowe jest stworzenie środowiska, w którym pracownicy będą nastawieni na rozwiązywanie problemów i współdziałanie, aby dostarczyć klientom jak najwyższą jakość. Od czego więc zacząć?
Najważniejsza jest diagnoza czynników powodujących straty w przedsiębiorstwie. Można przeprowadzić audyt, lub po prostu porozmawiać z kadrą kierowniczą i pracownikami na kluczowych stanowiskach, aby zidentyfikować wszystkie problematyczne obszary. Ponadto, wszyscy pracujący w organizacji muszą być zaangażowani w koncepcję, aby faktycznie zlikwidować marnotrawstwo. Kolejny krok wdrożenia filozofii lean manufacturing to podjęcie działań wydajnościowych, takich jak np. poprawienie efektywności kadry zarządzającej, czy zainicjowanie stałego udoskonalania umiejętności pracowników. W tym celu warto monitorować postępy na bieżąco – nie tylko pojedynczych osób, ale całej organizacji. Możesz również zastanowić się nad tym, jakie narzędzia pomogą Ci we wdrożeniu tej metody w życie – dobrym przykładem może być system ERP, który sprawuje pieczę nad tym, aby procesy w firmie pozostawały ze sobą zintegrowane.
Gdy zaimplementujesz już filozofię lean manufacturing w przedsiębiorstwie, pamiętaj o stałym analizowaniu dotychczasowych osiągnięć. Poszukuj kolejnych metod zarządzania, nowej technologii i organizacji produkcji. Dzięki temu będziesz w stanie ciągle doskonalić firmowe procesy.